Polin: Inšpiruje ma sám život

0
Polin: Inšpiruje ma sám život
Paulína Oboňová

Pracuje v mužskom kolektíve v svete automobilov, ale jej záľuba je z úplne inej oblasti a vyžaduje si veľkú dávku tvorivosti a ženskej jemnosti. Napriek ťažkým skúškam v živote rozdáva optimizmus. Rozprávali sme sa so silnou a inšpiratívnou dámou, Paulínou Oboňovou.

Akú školu si vyštudovala a čo bola tvoja prvá profesia?

Vyštudovala som odbor ekonomika a manažment podniku na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Tejto oblasti sa aj stale venujem. Moja prvá profesia bola office manager pre pracovnú zdravotnú službu.

Čomu sa venuješ teraz?

Momentálne pracujem ako marketingový a office manažér pre OIL Partner. Je to autoservis v Bratislave. A venujem sa popri tom aj mojim hrnčekom.

Ako sis a dostala k autám? Aké je to pracovať v mužskom kolektíve?

Keď som si hľadala v Bratislave druhú prácu, chcela som prácu v menšej firme. Rozposlala som životopisy a prijali ma práve do autoservisu. Pracujem tu už 6 rokov a pracovať v mužskom kolektíve je skvelé. Mám výborných kolegov.

Kedy si začala mať vzťah k hand-made tvorbe? Ako vznikol nápad maľovať na hrnčeky?

Pred 2 rokmi mi diagnostikovali nezhubný nádor v hlave. Absolvovala som operáciu a dlhú liečbu. Počas liečby som bola schopná byť len doma a stále so mnou musel niekto byť. Sestra mi raz doniesla jeden čistý hrnček a čiernu farbu, že niečo mi namaľuj. Chcela, aby som mala nejakú zábavu a odreagovanie od všetkých lekárov a bolesti. A tak to začalo ? Začalo ma to veľmi baviť. Učila som sa. Keď mi o rok na to zistili zhubný nádor štítnej žľazy a musela som na ďalšiu operáciu, tak počas ďalšej PN-ky som vymyslela odznaky a zrkadielka. Je to pre mňa obrovský relax, terapia.

Venovala si sa maľovaniu už predtým?

Rada som kreslila. Ale na hrnčeky som predtým nikdy nemaľovala. Hrnčeky ma v podstate zachránili. Vďaka maľovaniu, viere a vďaka mojej rodine a našim psíkom som sa vyliečila.

https://www.instagram.com/p/BiAXCIUAMtg/?taken-by=hrncekodpolin

Aké špecifiká má maľovanie na hrnčeky? Koľko približne trvá výroba jedného hrnčeka?

Dlžka výroby je individuálna. Záleží, aký motív sa na hrnček maľuje. Niektoré hrnčeky, ktoré maľujem na objednanie a sú veľmi špecifické, tak trvajú aj celý večer. Pokiaľ však ide o motív, ktorý som si sama vymyslela, tak je tých hrnčekov za večer viac. Je tam však ďalší dlhší proces schnutia farby a následného fixovania, aby farba ostala vodeodolná.

Aké produkty ohrem hrnčekov ešte ponúkaš?

K hrnčekom postupne pribudli misky, čajníky a džbány na mliečko. Najnovšie už ponúkam aj odznaky, magnetky a zrkadielka. Návrhy si robím sama. Tiež vďaka spolupráci s vami, akčnými ženami, mám už na trhoch v ponuke aj eko tašky “som akčná žena”.

Pri hand-made tvorbe je dôležité dať o sebe vedieť. Na aké podujatia zvyčajne chodievaš? Kde zvykneš prezentovať svoje veci?

V prvom rade som to celé začala a v podstate stale robím ako moje hobby popri hlavnej práci. Keď som videla, že je o hrnčeky záujem, rozhodla som začať podnikať. Začala som sa zúčastňovať rôznych trhov, založila si účet na Facebooku a Instagrame a prihlásila som sa na Sashe.

Pravidelne bývam na Burzoblšáku, ktorý sa koná vždy prvú sobotu v mesiaci. Je to úžasná akcia, ktorej cieľom je pomáhať si navzájom. Tiež tam ponúkame hrnčeky, ktoré som namaľovala na podporu psíkov bez domova. Celý zisk z predaja ide vždy do konkrétneho útulku. Mne psíkovia veľmi pomohli, keď som sa liečila, teraz chcem zase pomáhať ja im.

Rozhovor o ďalšej tvorivej dáme si môžete prečítať tu.

akcna zena, tasky, hrnceky, polin, burzoblsak
Foto: Polin

Názov Polin je odvodené od tvojho mena?

Áno. Keď som hľadala nejaký názov pre značku mojich hrnčekov, tak som chcela niečo krátke, ľahko zapamätateľné a niečo, čo by sa so mnou spájalo. Na základnej škole som sa učila francúžštinu a na hodinách sme sa volali francúzskymi menami. Moje meno Paulína je po francúzsky Paulinee. Výslovnosť Paulinee je Polin. Vždy mi to prišlo take milé, páčilo sa mi to.

Kto alebo čo ťa pri tvorbe inšpiruje? Ako prichádzajú nápady?

Inšpiruje ma sám život. Veľa mojich popisov na hrnčekoch sú pozitívne afirmácie. Napríklad “Som čarovná”, “Urobím si pekný deň”, “Som výnimočný”. Ako som sa liečila, tak dôležitá bola práve viera, že sa dá z toho dostať, aj keď lekári hovoria niečo iné. Pozitívny prístup je základ. A tak som chcela, aby aj moje hrnčeky boli pozitívne a aby vyvolávali úsmev na tvári. Potom vznikla edícia s kvetovanými motívmi, ľudovými motívmi a zvieratkovými pre deti.

Hashtag, ktorý aj stále používam, je #napisasusmevom.

Stíhaš realizovať svoje zakázky? Mala si už niekedy objednávku s vyšším počtom kusov alebo objednávku “na mieru” podľa požiadaviek zákazníka?

Áno, boli už aj väčšie zákazky pre firemných zákazníkov na mieru. Vždy je to výzva, ale zvládam to. Pomáhajú mi moji rodičia, ktorí mi chystajú hrnčeky na maľovanie, na trhoch mi pomáha moja sestrička Peťka a jej priateľ Luky. A môj priateľ Ivko mi zase robí nákupcu a pomáha s administratívou. Maľovanie je výsadne moja záležitosť.

O aké motívy je najväčší záujem?

Veľmi obľúbené sú ľudové motívy s nápismi “Babka poslúchaj dedka” a “Dedko poslúchaj babku” alebo postavičkové “Mám v paži”. Z misiek je obľúbená miska s nápisom “Som na kašu”.

lubime sa, hrncek, cajnik, polin
Foto: Polin

Čo považuješ za svoj doteraz najväčší úspech?

V pracovnom, či osobnom živote? Najväčší úspech je, že žijem, že sa usmievam, že robím to, čo ma naozaj baví. Mám veľmi rada moju prácu v autoservise a tiež mám veľmi rada maľovanie hrnčekov a vymýšľanie nových nápisov, motívov. Za úspech považujem to, že keď sa ľudia zastavia pri mojich hrnčekoch, tak sa usmievajú. A ten pocit, keď vidím, že tí zamračení sa odrazu usmejú, ten je na nezaplatenie.

Aké sú tvoje ďalšie plány do budúcnosti? Plánuješ rozšíriť svoju výrobu?

Výroba sa rozširuje nejako sama. Ľudia ma oslovujú na rôzne projekty a tie, ktoré sa mi páčia a viem, že pomôžu aj ďalším ľudom, tak do tých idem. Rada by som k mojim hrnčekom ponúkala aj bio čaje. A čo bude ďalej, uvidíme. Teším sa z každého dňa, nakoľko už viem, že minulosť ani budúcnosť nezmením. Dôležité je to, čo je teraz. Tak, keď niečo chcem spraviť, urobím to teraz.

Ako zvykneš oddychovať?

Pre mňa je najväčší oddych byť doma u rodičov alebo u sestry na záhrade. V prírode na čerstvom vzduchu, a tiež, samozrejme, maľovanie hrnčekov. Je to stále môj veľký relax, odreagovanie od stálych kontrol u lekárov. Mám rada, keď s priateľom len tak sadneme do auta a vyberieme sa na spontánny výlet do neznáma…

Skús nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Prvá je, že buďte odvážne. Nebojte sa, zahoďte všetky strachy. Keď budete robiť to, čo vás naozaj baví, tak úspech príde sám. Lebo ľudia to z vás budú cítiť, že robíte to, čo vás baví a robíte to od srdca.

Druhou je, že žite pre prítomnosť. Netrápte sa pre maličkosti. Robte veci tak, ako vy chcete. Neodkladajte nové taniere v poličke na slávnostné udalosti. Požívajte ich teraz. Slávnostná udalosť je každý deň, už len tým, že žijete, máte kde bývať, spať a čo jesť ? Nesnívajte, že raz by ste niečo chceli. Konajte teraz a plňte si sny!

Treťou je vydržte. Viera a pozitívny prístup je to, čo vás poženie vpred. Občas sa stane, že sa niečo nepodarí na prvýkrát. Ale keď vydržíte, tak to, čo príde potom, bude oveľa lepšie.

Kde sa s tebou vieme stretnúť? Kde si môžeme pozrieť tvoju tvorbu?

Aj na facebooku mám účet aj na instagrame – @hrncekodpolin. Hashtagy, ktoré stále používam, sú #hrncekodpolin a #napisasusmevom. Tiež sa pravidelne zúčastňujem rôznych trhov, ktoré vždy zverejňujem na svojich stránkach. Tam ma môžete stretnúť aj osobne ?

žiadne príspevky na zobrazenie