Potrebujete obchodné váhy? Takto si vyberiete tie správne!

0
Potrebujete obchodné váhy? Takto si vyberiete tie správne!

Obchodné váhy sú stále bežnou súčasťou predajní, trhovísk či bufetov. V týchto oblastiach sa nevyžadujú váhy s najvyššou presnosťou. Váhy môžu byť analytické či kontrolné, do obchodu vám však postačia váhy s presnosťou na 2 g. Pri výbere by ste mali zohľadniť aj maximálnu váživosť.

Maximálna váživosť

Maximálna váživosť ja najvyššia hmotnosť, ktorú dokážete na váhe navážiť. Podľa toho, aký druh tovaru alebo surovín potrebujete vážiť si môžete vybrať obchodné váhy s maximálnou váživosťou 5 kg alebo až 30 kg. Ak prevádzkujete menšie potraviny alebo bufet postačia váhy s nižšou váživosťou, ak predávate napríklad ovocie zo svojho sadu budete potrebovať skôr vyššiu váživosť. Váhy využijete nielen priamo v predajni, ale aj v kuchyni.

Presnosť váženia

Presnosť váženia sa spravidla mení v závislosti od hmotnosti. Obchodné váhy majú presnosť 1 – 10 g. Samozrejme to závisí od typu váhy a hmotnosti, ktorú vážite. Pri hmotnosti do 3 kg sa dá dosiahnuť presnosť váženia na 1 g, nad 15 kg je presnosť na 10 g. Takáto presnosť je pre predaj alebo váženie surovín v kuchyni postačujúca. Kontrolné váhy Kern majú o niečo nižšiu presnosť. Najpresnejšie sú analytické a laboratórne váhy.

Prečítajte si aj článok o tom, aké remeslo zapísali do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO

Meteorologické overenie

Pokiaľ vážite tovar a na základe toho účtujete zákazníkovi cenu myslite na to, že sa treba riadiť zákonom č.142/2000 Z.z o meteorológii. Nové váhy obvykle majú meteorologické overenie, pre istotu si ale túto informáciu overte u predajcu. Overenie má samozrejme obmedzenú platnosť. Každé 2 roky je potrebné zveriť ich autorizovanej osobe kvôli kalibrácii a overeniu.

Určite venujte pozornosť aj vlastnostiam váhy. Pri predaji v exteriéri by mali fungovať na akumulátor a byť odolné voči nečistotám či vode. Akumulátor alebo displej pre zákazníka sú obvykle k dispozícii za príplatok.

žiadne príspevky na zobrazenie