Pracovné pozície, na ktorých sú ženy platené lepšie ako muži

0
Pracovné pozície, na ktorých sú ženy platené lepšie ako muži

Dlhodobá snaha eliminovať nerovné podmienky medzi mužmi a ženami v otázke výšky platov prináša výsledky. V niektorých krajinách západného sveta vrátane Slovenska už ženy zarábajú rovnako ako muži vo viacerých oblastiach. Navyše, postupne pribúdajú aj odvetvia, kde sú zárobky žien na danej pozícii vyššie ako u mužských kolegov.

Kým niektoré pracovné pozície boli vždy skôr ženskou záležitosťou, čomu zodpovedá aj lepší príjem, pri iných si ženy museli vybojovať vyššie príjmy svojou šikovnosťou a pracovitosťou. Výsledkom sú zárobky, na aké na jednotlivých pozíciách muži nedosahujú. Podľa štatistík od viacerých poradenských spoločností sa zoznam týchto odvetví každý rok rozširuje. Príkladom je 6 pracovných pozícií, kde ženy aktuálne zarábajú priemerne o pár desiatok eur viac.

Foto: www.pixabay.com

1. Poradkyňa v zdravotníctve

Zdravotníctvo je jedným z 5 odvetví, ktoré sú už niekoľko rokov na čele rebríčka oblastí, kde môžu ženy zarobiť viac ako muži. Zatiaľ je to možné len na vybraných pozíciách. K tým patrí aj poradkyňa v zdravotníctve, ktorej pracovná náplň spočíva v koordinácii s nemocničnými zariadeniami. Vďaka tejto činnosti je chod nemocníc transparentnejší a omnoho viac v súlade s tzv. lekárskymi kódmi.

2. Finančná poradkyňa

S poskytovaním poradenstva si môžu ženy lepšie zarobiť aj vo finančnom sektore. V tomto prípade stojí za ponukou vyšších zárobkov zo strany vrcholových finančných inštitúcií snaha pritiahnuť do tejto oblasti viac žien. Nakoľko finančné poradkyne môžu ovplyvňovať výšku svojho príjmu pracovnými výsledkami, tie najúspešnejšie z nich dokážu zarobiť až o niekoľko stoviek eur viac ako muži. Týka sa to najmä oblasti poisťovníctva.

3. Asistentka v prieskumnej agentúre

Hlavnou úlohou asistentiek zamestnaných v prieskumných agentúrach býva zber dát a ich následné vyhodnocovanie. Mnohé z týchto asistentiek majú v pracovnej náplni aj telefonický kontakt s respondentmi, na čo sa podľa odborných štúdií hodia lepšie práve ženy. Okrem toho môžu asistentky v týchto agentúrach vykonávať rôzne administratívne práce pre manažérov či riaditeľov, čím zároveň nahrádzajú sekretárky. Aj to je dôvodom, prečo sú za túto všestrannú pracovnú náplň vyššie ohodnotené.

4. Hovorkyňa

Výška príjmu hovorkyne závisí od oblasti, v ktorej pôsobí. Najvyššie platy majú hovorkyne vrcholových štátnych predstaviteľov a veľkých nadnárodných spoločností. V druhom prípade majú často na starosti aj tvorbu PR kampaní a budovanie imidžu značky. K tomu v súčasnosti neodmysliteľne patria sympatické tváre žien, ktoré priťahujú pozornosť zákazníkov. Výrečné a rozvážne hovorkyne tak v popredí najväčších svetových firiem nesmú chýbať.

5. Tlmočníčka

Podobným prípadom ako hovorkyne sú aj tlmočníčky. Tie môžu mať na Slovensku zhruba o 100-200 € vyšší plat ako muži pracujúci na rovnakej pozícii. V západnej Európe sa tieto platové rozdiely ešte zvyšujú, obzvlášť pri vykonávaní profesie vo vrcholových štátnych či medzinárodných inštitúciách, akými sú jednotlivé orgány spadajúce pod Európsku komisiu alebo OSN.

6. Psychologička

Väčšinu kresiel v psychologických poradniach (nielen) na Slovensku obsadzujú ženy. Aj keď vyššie platy nie sú jediným dôvodom zvýšeného záujmu o túto profesiu zo strany žien, spolu s niekoľkými ďalšími faktormi výrazne posilňujú záujem o štúdium psychológie a o následnú prácu v tomto odbore. Psychologičky bývajú finančne lepšie ohodnotené hlavne kvôli silnej empatii a schopnosti vcítiť sa do klienta, vďaka čomu dosahujú v tejto práci skvelé výsledky.

Nižšie alebo vyššie platy nie sú vždy záležitosťou diskriminácie žien alebo mužov. Často to súvisí s obsadzovaním konkrétnych pozícií, od čoho závisí aj výška príjmu zamestnankyne či zamestnanca. V niektorých odvetviach ženy obsadzujú skôr nižšie pozície, v iných sú žiadané priamo na vrchole firemnej, resp. zamestnaneckej hierarchie. Obsadenie konkrétnej pracovnej pozície sa potom automaticky odzrkadľuje aj na výške ich zárobkov.

Prečítajte si aj: 9 chytrých spôsobov, ako si privyrobiť

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu