Petra rozbieha vlastný projekt: Ak by Kardashianky a Beyoncé chodili do sekáčov, fast fashion by zaniklo

0
Petra rozbieha vlastný projekt: Ak by Kardashianky a Beyoncé chodili do sekáčov, fast fashion by zaniklo
Petra sa rozhodla robiť to, čo ju najviac baví

Petra Nagyová je blogerka z Košíc, ktorá sa zaujíma o ekológiu, second handy, udržateľný životný štýl aj uvedomelé nakupovanie.

Rozbieha vlastný obchod s názvom Second šanca a myslí nielen na potreby planéty, ale aj bežných žien. Ako vníma témy ako second hand a uvedomelé nakupovanie?

Prečítajte si náš rozhovor:

Ste blogerka venujúca sa najmä téme second handu a rozumnému nakupovaniu. Kedy ste si uvedomili, že chcete ísť touto cestou?

Už odmala som bola ten typ dieťaťa, ktoré sa tešilo, keď mu na návšteve dovolili otvoriť skriňu. Milovala som dotýkať sa šiat a „hrabať“ sa v skrini. Mne sa oblečenie vždy páčilo, aj ženy v šatách, s klipsňami na ušiach, lodičky, baloňáky. Mám na to pekné spomienky, aj keď sa tam vkrádajú obrazy neoholených nôh v silonkách, ale to už ide ruka v ruke. Babka ma učila štrikovať, háčkovať, šiť na starej Singerke. Čítali sme Dorku, rada som tvorila. Keď som bola v puberte a išla na rande, tak som si ušila alebo prerobila tričko, v ktorom som potom išla von. Proste takto, v zmysle slow fashion, som rástla.

Second-handy mi boli blízke aj v dospelosti, lebo som nikdy nemala veľa peňazí a našla som tam vždy niečo iné. Potom som sa vydala, prišli deti, spohodlnela som a akosi som sa nechala na chvíľu uchlácholiť materiálnou hodnotou vecí a nerealitou života. K second-handom som sa vrátila po rozvode.

Ako sa vraví, všetko zlé je na niečo dobré. Ja som veľmi prehodnotila svoje priority a svoj pohľad na život a udržateľný štýl života bol jedným z nich. Vrátila som sa do sekáčov a uvedomila som si, ako sa zmenila doba sekáčov, ktoré poznám a sekáčov dnes. Že sú plné nového a krásneho oblečenia, ktoré tam končí vďaka našim rozmarom, potrebám, marketingu fast fashion a prišlo mi z toho celého zle. Začala som sa zaujímať, čítať a už to išlo…

https://www.instagram.com/p/B_4vsX0HhnG/

Fast a slow fashion sú dôležitými témami. Prečo sa im podľa vás dlho nevenovala pozornosť? A čo by to mohlo zmeniť?

Kedysi som niekde čítala, že ak by Kardashianky a Beyoncé chodili do sekáčov, fast fashion by zaniklo. Jasné, že je to nadhodnotené, ale približne takto to funguje. A prečo sa im nevenovala pozornosť? No, neviem. Veľa veciam sa v živote nevenuje pozornosť a začneme ich riešiť, až keď je zle. A s našou planétou to už zle je. Aj vďaka módnemu priemyslu.

Prečítajte si aj: Programátorka Viki radí: V prvom rade sa zamyslite, či a akú webovú stránku potrebujete

Ako vnímate vnímanie témy second handov a uvedomelého nakupovania?

Vnímam ich pozitívne, ale chcem veľmi veriť, že aspoň polovica blogerov a influencerov to robí preto, lebo tomu verí a nie preto, že je to momentálny trend, ktorý im zvyšuje čísla. Ale hlavne ma prekvapuje, že im to tí sledovatelia zjedia. A stačí na to len super fotka. Nechcem tu nikoho hejtovať, nemám na to právo, ani povahu. No hnevá ma to. Lebo si myslím, že je na Insta plno žien, ktoré sú inšpiráciou tohto udržateľného spôsobu života, uvedomelého nakupovania a second-handov a poskytujú s postom aj pridanú hodnotu a majú minimum sledovateľov.

Ja nie som primárne ani proti nákupu vo fast fashion. Niekedy sa inak nedá, ale nech si človek pred každou kúpou položí otázku, či si danú vec oblečie 30x. Ak áno, nech si ju kúpi. Kdekoľvek. A hlavne nosí a vynosí. Lebo kupovať kvantá handier zo sekáča, aj keď ich nevynosíme, len sa v nich odfotíme na Instagram, mať tými slow fashion vecami prepchatú skriňu a na swape brať veci na kilá, teda tiež veľmi udržateľné nie je.

https://www.instagram.com/p/B_l_hewn8TZ/

Vytvorili ste eko projekt Second šanca. Čo vás k tomu inšpirovalo?

Inšpirovalo ma práve množstvo krásnych vecí v sekáčoch a to, že je tam oblečenie s príbehom. Že je EKOnomickou a aj EKOlogickou možnosťou obliekania. A je pre všetky ženy. Lebo to, že nejaký návrhár vytvorí kolekciu pre HM-ko je síce pekné (nie nie je to pekné, beriem spať), ale pardon. Bežná mama nebude nosiť crop top s plameniakom ani rifle, ktoré vyzerajú famózne na xs figuríne. Schytá z toho v tej kabínke len zbytočnú depku a pocit, že je tučná, taká, onaká. A pritom je úplne normálna, len „nezapadá do momentálneho trendu“.

Moja Second šanca je pre reálne ženy. Je o rôznych veľkostiach, štýle, farbe, strihoch. Nediktuje, čo sa má, nemá. Netlačí ženy do oblečenia, ani vecí, ktoré im nie sú vlastné. A je ženská. Mám veľa šiat, sukní a minimum nohavíc. Second šanca je druhou šancou nielen pre planétu, ale aj pre nás – byť také, aké chceme.

Pozrite si: Soňa Štefková: Svojimi projektmi chcem ľudí posúvať vpred

Máte v pláne aj nejaké ďalšie podobné eko aktivity?

Nákup komposteru, kalifornskych dážďoviek a kúpiť si svoje prvé barefooty. To je moja najbližšia eko aktivita. A otvoriť kamennú predajňu, na ktorej pracujem. Bude spájať slow fashion, secondhand a udržateľnejší spôsob obliekania. Bude v nej požičovňa oblečenia za prijateľné ceny, šaty od žien s príbehom, secondhand a aj XL figuríny. Bude sa v nej prešívať oblečenie, aby nekončilo v koši a bude spojením toho, čím žijem a čo je v živote reálne.

https://www.instagram.com/p/B_vAMI-HNfl/

Aký tip by ste dali ženám, ktoré možno na revíziu šatníka či návštevu second handu nemajú odvahu?

Hlavne taký, aby robili, po čom túžia. Aby neriešili problémy v živote nákupmi. Aby porozmýšľali, kto sú, aký štýl života vedú a podľa toho nakupovali. Je strašne krásne predstavovať si samú seba v lodičkách na vysokom podpätku, ale keď mám kočiar a vedľa dve deti, chodím MHD, asi to nebude vhodný nákup. Ale je to na každom. Nech navštívia napríklad farebnú typologičku a investujú do farieb, ktoré im pristanú. To im v budúcnosti uľahčí nákupy. Nech si šatník budujú pomaličky.

Napríklad, mám na to rok, dva a nie hrrr. Všetko vyhádžem, nabehnem do sekáča a mám len zbytočný stres. Nech si vždy pred každým ročným obdobím spravia revíziu šatníka, spíšu, čo potrebujú a kúpia len to. Tých rád je veľmi veľa. Základ je však pri nákupoch rozmýšľať. Ja mám také svoje jedno pravidlo a tým je, že na nákup si ber nielen plátenú tašku, ale hlavne rozum. Ten je najviac eko.

https://www.instagram.com/p/B-NUx7kn7mr/

Ste aj mamou. Ako vaše aktivity vníma vaša rodina?

Môj starší syn sa ma pýta, kedy už budem slávna. On sleduje kadejakých youtuberov, čiže očakáva odo mňa rovnaké čísla sledovateľov. Ale myslím, že je rád, že som iná mama. Že žijem social media život. že mám iný štýl výchovy. Aj keď, úprimne, občas to zneužije a vtedy sa hnevám, ale bolo by divné, ak by to v jeho veku neurobil.

A mladší syn je umelec. Miluje farby, tvorenie. Má veľkú predstavivosť a svoj svet, takže jeho sa také veci netýkajú. Jemu vadí len keď som veľa na mobile a vtedy sa stopnem. Ale myslím, že celkovo to berú v pohode. Priateľ ma v tomto podporuje. Môj Insta život, prezentácia, fotky či Second šanca fungujú aj jeho zásluhou.

https://www.instagram.com/p/B99heQrnmC6/

Koronakríza veľa ľudí preveruje najmä psychicky. Ako tieto dni prežívate a vnímate vy?

Ťažko. Celkovo nie som nejako extrémne optimistický človek a taký slniečkovo pozitívny, takže mňa to zasiahlo. Mne to nejako nič neprinieslo. Ani kvások som sa nenaučila robiť, ani piecť chlieb. Šatník som už uprataný mala dávno a ani som nezačala cvičiť či zdravo jesť. To robím vďaka svojim milión alergiám vždy.

Skôr som sa teraz opustila v jedení. Snažím sa to nejako zvládnuť. Riešim svoje životné osobné veci. Niekedy je lepšie, niekedy je horšie. Myslím, že je to ako u väčšiny obyčajných ľudí s deťmi, v bytoch bez balkóna, ale inak už nebude. Už len vydržať.

Počúvajte podcast Akčné ženy. S kým sa budeme rozprávať?

Každý potrebuje svoju prácu vybalansovať aj oddychovými aktivitami. Čomu sa venujete, keď nepracujete?

Rada hundrem, jem čipsy, ktoré nemôžem, kričím na deti, že majú neporiadok. Nie, srandujem. Keďže moja náplň je hľadať v sekáčoch, kombinovať a posúvať znova do obehu, tak som teraz pracovne skončila. Súvisia s tým aj iné mini pracovné aktivity, ktoré ustali. Začala som sa teraz viac venovať prerábaniu starého nábytku. Čítam, rada si dám kúpeľ a pozriem dobrý film.

https://www.instagram.com/p/B_t2hhjnhvU/

žiadne príspevky na zobrazenie