NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÉ TIPY AKČNÉ ŽENY INŠPIRÁCIE INSTAGRAM MAGAZÍN MARKETING PODNIKANIE PSYCHOHYGIENA

Petra rozbieha vlastný projekt: Ak by Kardashianky a Beyoncé chodili do sekáčov, fast fashion by zaniklo

Martina Beňová
Share
Petra sa rozhodla robiť to, čo ju najviac baví

Petra Nagyová je blogerka z Košíc, ktorá sa zaujíma o ekológiu, second handy, udržateľný životný štýl aj uvedomelé nakupovanie.

Rozbieha vlastný obchod s názvom Second šanca a myslí nielen na potreby planéty, ale aj bežných žien. Ako vníma témy ako second hand a uvedomelé nakupovanie?

Prečítajte si náš rozhovor:

Ste blogerka venujúca sa najmä téme second handu a rozumnému nakupovaniu. Kedy ste si uvedomili, že chcete ísť touto cestou?

Už odmala som bola ten typ dieťaťa, ktoré sa tešilo, keď mu na návšteve dovolili otvoriť skriňu. Milovala som dotýkať sa šiat a „hrabať“ sa v skrini. Mne sa oblečenie vždy páčilo, aj ženy v šatách, s klipsňami na ušiach, lodičky, baloňáky. Mám na to pekné spomienky, aj keď sa tam vkrádajú obrazy neoholených nôh v silonkách, ale to už ide ruka v ruke. Babka ma učila štrikovať, háčkovať, šiť na starej Singerke. Čítali sme Dorku, rada som tvorila. Keď som bola v puberte a išla na rande, tak som si ušila alebo prerobila tričko, v ktorom som potom išla von. Proste takto, v zmysle slow fashion, som rástla.

Second-handy mi boli blízke aj v dospelosti, lebo som nikdy nemala veľa peňazí a našla som tam vždy niečo iné. Potom som sa vydala, prišli deti, spohodlnela som a akosi som sa nechala na chvíľu uchlácholiť materiálnou hodnotou vecí a nerealitou života. K second-handom som sa vrátila po rozvode.

Ako sa vraví, všetko zlé je na niečo dobré. Ja som veľmi prehodnotila svoje priority a svoj pohľad na život a udržateľný štýl života bol jedným z nich. Vrátila som sa do sekáčov a uvedomila som si, ako sa zmenila doba sekáčov, ktoré poznám a sekáčov dnes. Že sú plné nového a krásneho oblečenia, ktoré tam končí vďaka našim rozmarom, potrebám, marketingu fast fashion a prišlo mi z toho celého zle. Začala som sa zaujímať, čítať a už to išlo…

View this post on Instagram

Toto zrkadlo??, to bude iná mancovačka. ? Ale nie to som chcela. Iné… ▪︎Čím som staršia, tým viac milujem jednoduchosť. A dosť často som takto obyčajne oblečená, hlavne keď prší a je mi zima. Rolák som nosila celú zimu a aj legíny. Vrstvila som pod nich tielko,teplý nátelník a pančucháče. ▪︎Tento týždeň, keď bolo chladnejšie som si pod neho hodila len tielko. Obyčajné čierne kotníkové gumáky patria roky do môjho šatníka a sivú šušťákovú parku som si kúpila asi pred 7 rokmi. ▪︎K udržateľnosti patrí aj jednoduchosť a taká tá obyčajnosť. Dáva možnosť rôznych kombinácií, vrstvenia, nosenia oblečenia počas viacerých období a dlhí čas. Neviem si veľmi predstaviť kapsulový a udržeteľný šatník plný extravagantných, flitrových, či HOTtrendy kúskov…aaale môžem sa mýliť. Nebojme sa však jednoduchosti a obyčajnosti. Patrí do života. ? #PEThRA #samasebou #udrzatelnamoda #jednoduchost #minimalizmus #secondhand #ootd #blogger #zena #kosice

A post shared by PEThRA ➡️ #secondhandpositive (@pethra5) on

Fast a slow fashion sú dôležitými témami. Prečo sa im podľa vás dlho nevenovala pozornosť? A čo by to mohlo zmeniť?

Kedysi som niekde čítala, že ak by Kardashianky a Beyoncé chodili do sekáčov, fast fashion by zaniklo. Jasné, že je to nadhodnotené, ale približne takto to funguje. A prečo sa im nevenovala pozornosť? No, neviem. Veľa veciam sa v živote nevenuje pozornosť a začneme ich riešiť, až keď je zle. A s našou planétou to už zle je. Aj vďaka módnemu priemyslu.

Prečítajte si aj: Programátorka Viki radí: V prvom rade sa zamyslite, či a akú webovú stránku potrebujete

Ako vnímate vnímanie témy second handov a uvedomelého nakupovania?

Vnímam ich pozitívne, ale chcem veľmi veriť, že aspoň polovica blogerov a influencerov to robí preto, lebo tomu verí a nie preto, že je to momentálny trend, ktorý im zvyšuje čísla. Ale hlavne ma prekvapuje, že im to tí sledovatelia zjedia. A stačí na to len super fotka. Nechcem tu nikoho hejtovať, nemám na to právo, ani povahu. No hnevá ma to. Lebo si myslím, že je na Insta plno žien, ktoré sú inšpiráciou tohto udržateľného spôsobu života, uvedomelého nakupovania a second-handov a poskytujú s postom aj pridanú hodnotu a majú minimum sledovateľov.

Ja nie som primárne ani proti nákupu vo fast fashion. Niekedy sa inak nedá, ale nech si človek pred každou kúpou položí otázku, či si danú vec oblečie 30x. Ak áno, nech si ju kúpi. Kdekoľvek. A hlavne nosí a vynosí. Lebo kupovať kvantá handier zo sekáča, aj keď ich nevynosíme, len sa v nich odfotíme na Instagram, mať tými slow fashion vecami prepchatú skriňu a na swape brať veci na kilá, teda tiež veľmi udržateľné nie je.

View this post on Instagram

▪︎Nápad otvoriť obchod neprišiel len tak. Z dňa na deň. Dlho som rozmýšľala, váhala, zvažovala. Čakala na vhodné obdobie, priestor, cenu. A hlavne na svoje odhodlanie sa do toho pustiť. Lebo viem, že mi to zoberie čas, peniaze, pozitivitu (aj tu štipku,čo mám ?) a dosť sa bojím. Lebo lajky sú lajky, ale nájom treba platiť.?‍♀️ ▪︎Trošku však verím, že teraz prišiel ten čas, keď ľudia zistia, že vedia žiť aj bez neustálych nákupov a prechádzok v obchodných centrách a uprednostniť radšej malé obchodíky. ▪︎Že v pohode môžu nosiť dookola to isté a svet sa nezastaví, že nie je hanba nosiť nosené oblečenie a že možno radšej zvoliť kvalitu, ako kvantitu. ▪︎ A že treba podporiť miestnych, vážiť si to čo doma máme a dávať druhú šancu. Lebo presne toto obdobie prišlo. Druhá šanca, ako žiť inak a o tom bude aj môj obchod. ▪︎A ešte dúfam, že budem mať viac sledovateľov. Ja a aj moja @secondsanca ❤ Veľmi by som si to priala. Nie pre svoj profit a zviditeľnenie, ale pre možnosti, ktoré rôzne spolupráce prinášajú. Tak snáď…. #PEThRA #samasebou #nosAvynos #30wears #nakupujsrozumom #slowfashion #blogger #secondhand #secondhandpositive #secondsanca

A post shared by PEThRA ➡️ #secondhandpositive (@pethra5) on

Vytvorili ste eko projekt Second šanca. Čo vás k tomu inšpirovalo?

Inšpirovalo ma práve množstvo krásnych vecí v sekáčoch a to, že je tam oblečenie s príbehom. Že je EKOnomickou a aj EKOlogickou možnosťou obliekania. A je pre všetky ženy. Lebo to, že nejaký návrhár vytvorí kolekciu pre HM-ko je síce pekné (nie nie je to pekné, beriem spať), ale pardon. Bežná mama nebude nosiť crop top s plameniakom ani rifle, ktoré vyzerajú famózne na xs figuríne. Schytá z toho v tej kabínke len zbytočnú depku a pocit, že je tučná, taká, onaká. A pritom je úplne normálna, len „nezapadá do momentálneho trendu“.

Moja Second šanca je pre reálne ženy. Je o rôznych veľkostiach, štýle, farbe, strihoch. Nediktuje, čo sa má, nemá. Netlačí ženy do oblečenia, ani vecí, ktoré im nie sú vlastné. A je ženská. Mám veľa šiat, sukní a minimum nohavíc. Second šanca je druhou šancou nielen pre planétu, ale aj pre nás – byť také, aké chceme.

Pozrite si: Soňa Štefková: Svojimi projektmi chcem ľudí posúvať vpred

Máte v pláne aj nejaké ďalšie podobné eko aktivity?

Nákup komposteru, kalifornskych dážďoviek a kúpiť si svoje prvé barefooty. To je moja najbližšia eko aktivita. A otvoriť kamennú predajňu, na ktorej pracujem. Bude spájať slow fashion, secondhand a udržateľnejší spôsob obliekania. Bude v nej požičovňa oblečenia za prijateľné ceny, šaty od žien s príbehom, secondhand a aj XL figuríny. Bude sa v nej prešívať oblečenie, aby nekončilo v koši a bude spojením toho, čím žijem a čo je v živote reálne.

Aký tip by ste dali ženám, ktoré možno na revíziu šatníka či návštevu second handu nemajú odvahu?

Hlavne taký, aby robili, po čom túžia. Aby neriešili problémy v živote nákupmi. Aby porozmýšľali, kto sú, aký štýl života vedú a podľa toho nakupovali. Je strašne krásne predstavovať si samú seba v lodičkách na vysokom podpätku, ale keď mám kočiar a vedľa dve deti, chodím MHD, asi to nebude vhodný nákup. Ale je to na každom. Nech navštívia napríklad farebnú typologičku a investujú do farieb, ktoré im pristanú. To im v budúcnosti uľahčí nákupy. Nech si šatník budujú pomaličky.

Napríklad, mám na to rok, dva a nie hrrr. Všetko vyhádžem, nabehnem do sekáča a mám len zbytočný stres. Nech si vždy pred každým ročným obdobím spravia revíziu šatníka, spíšu, čo potrebujú a kúpia len to. Tých rád je veľmi veľa. Základ je však pri nákupoch rozmýšľať. Ja mám také svoje jedno pravidlo a tým je, že na nákup si ber nielen plátenú tašku, ale hlavne rozum. Ten je najviac eko.

View this post on Instagram

#musimesipomahat ▪︎Dnes chcem podporiť seba a svoju @secondsanca♡ Jedna super žena mi napísala, že som sama sebe značkou, nepotrebujem marketing iný, než byť kým som" Dojalo ma to veľmi. Aj keď váham v to uveriť, ale nakoplo ma to k tomuto postu. ▪︎Secondsanca je projekt, ktorého náplňou je hľadať v sekáčoch a burzách pekné, dlho nositeľné, už vyrobené kúsky oblečenia (doplnkov) a dávať ich naspäť do obehu. ▪︎Teraz som sa zastavila, lebo HĽADAŤ nemôžem… ▪︎Viem, že existuje už "milión" podobných profilov, že nerobím nič prevratné, ale aj to málo má podľa mňa zmysel. ▪︎Nie som stylista a preto moje ladenie nie je dokonalé, podľa naj trendov, nešokuje. Nepredávam bežne svoje veci z plnej skrine, ktoré bezhlavo kupujem a potom vyraďujem. ▪︎Fakt veľa času trávim v sekáčoch, hľadaním. Snažím sa vyberať oblečenie podľa iných kritérií Hľadám oblečenie, ktoré: – je praktické, využiteľné – sa ľahko kombinuje a je nositeľné viac ročných období. – nie je momentálne len trendy, ale bude zaujímavé dlhšie. – ponúkam veci, ktoré sú pekné v svojej jednoduchosti, aby ste vynikli vy. – snažím sa naskladať na fotku a potom ďalsiu tie isté veci, ale inak, aby som ukázala, že je veľa možností ich nosenia. ▪︎Ja nemám na stajlovanie výber z pekne naukladaných vecí vo festfešoníku a možno práve preto občas ani správny WAU EFEKT ?‍♀️. A úprimne? Niekedy sa za to obdivujem, že to robím ? a niekedy mám chuť s tým seknúť. Dosť často. S celým INSTA ?. Asi tak 2x do týzdňa. ▪︎ Preto sa prihováram za svoju secondsancu, seba a nás rovnako postihnutých, ktorí robíme veci z presvedčenia, nie len kvôli trendom. Dajte nám prosím ❤, follow a koment. Verím, že táto korona prejde, ale neverím v zmenu ľudí. Ani v to, že si pomenia hodnoty, priority. Vypustia nás a o "5 minút" sa na všetko zabudne. ▪︎Ja si zatiaľ idem svoje a verím však v to, že kamenná predajňa raz bude realitou tak, ako reálna som ja ?…aj keď občas dám minihejtík, opustím sa a netajím sa tým, že nemám veľmi rada mužov, pozitivitu a večne vysmiatych ľudí. Hoouk ? #pethra #samasebou #secondhand #udrzatelnamoda #blogger #slowfashion #pomalamoda

A post shared by PEThRA ➡️ #secondhandpositive (@pethra5) on

Ste aj mamou. Ako vaše aktivity vníma vaša rodina?

Môj starší syn sa ma pýta, kedy už budem slávna. On sleduje kadejakých youtuberov, čiže očakáva odo mňa rovnaké čísla sledovateľov. Ale myslím, že je rád, že som iná mama. Že žijem social media život. že mám iný štýl výchovy. Aj keď, úprimne, občas to zneužije a vtedy sa hnevám, ale bolo by divné, ak by to v jeho veku neurobil.

A mladší syn je umelec. Miluje farby, tvorenie. Má veľkú predstavivosť a svoj svet, takže jeho sa také veci netýkajú. Jemu vadí len keď som veľa na mobile a vtedy sa stopnem. Ale myslím, že celkovo to berú v pohode. Priateľ ma v tomto podporuje. Môj Insta život, prezentácia, fotky či Second šanca fungujú aj jeho zásluhou.

View this post on Instagram

#musimesipomahat Kedysi som čítala, že vraj pravá láska je taká, ktorá z nás robí lepších ľudí. Že ak stretnete toho správneho človeka, váš život sa zmení, stanete sa časom lepším… Že ak sa pre niečo naozaj rozhodnete, život vás nejakým spôsobom nasmeruje, prinesie vám do života ľudí, vďaka ktorým to pôjde. Čo je na tom pravda sa uvidí časom. Ale medzi nami, myslím že na tom niečo bude… Viem však jedno. Momentálne je na Slovensku veľa žien, ktoré to majú doma teraz ešte ťahšie ako my ostatní. Pretože žijú s partnerom, ktorého láska neurobila lepším človekom, aj keď si svoje zlé správanie a skutky v hlave ospravedlňuje všelijako. A že tým trpia aj deti. A hashtag #somdoma je pre niektoré ženy a ich deti doslova utrpením a bojom o život. A nie, nepreháňam… Preto vás chcem niečo prosiť. Okrem zdieľania receptov na antibakteriálne gély a postovania fotiek s rúškom, či rúškou, či neviem… ?‍♀️ zdieľajme radšej aj informácie, ktoré niekomu môžu zachrániť život alebo pomôcť. Tieto tričká od @awaclothes sú symbolom boja proti násiliu pachaného na ženách. Ich kúpou podporíte alianciu žien a zdieľaním informácií a záujmom o túto tému možno aj život. Ak teda budete najbližšie vzdychať, ako sa doma nudíte a ako je vám dlho, tak si spomente, že možno niekde vedľa je žena a mama, ktorá by sa rada nudila a kľudná samota by bola pre ňu a jej deti vykúpením. Ja som si svoju cestu vybrala pred pár rokmi a môj obchod bude tiež miestom, ktoré bude pomáhať. Ďakujem @semluk7,že si v tom so mnou ❤ #PEThRA #modouprotinasiliu #stopnasiliu #zena #mama #sloboda #nasilienazenach #blogger #bloggersre #zastavmenasilie

A post shared by PEThRA ➡️ #secondhandpositive (@pethra5) on

Koronakríza veľa ľudí preveruje najmä psychicky. Ako tieto dni prežívate a vnímate vy?

Ťažko. Celkovo nie som nejako extrémne optimistický človek a taký slniečkovo pozitívny, takže mňa to zasiahlo. Mne to nejako nič neprinieslo. Ani kvások som sa nenaučila robiť, ani piecť chlieb. Šatník som už uprataný mala dávno a ani som nezačala cvičiť či zdravo jesť. To robím vďaka svojim milión alergiám vždy.

Skôr som sa teraz opustila v jedení. Snažím sa to nejako zvládnuť. Riešim svoje životné osobné veci. Niekedy je lepšie, niekedy je horšie. Myslím, že je to ako u väčšiny obyčajných ľudí s deťmi, v bytoch bez balkóna, ale inak už nebude. Už len vydržať.

Počúvajte podcast Akčné ženy. S kým sa budeme rozprávať?

Každý potrebuje svoju prácu vybalansovať aj oddychovými aktivitami. Čomu sa venujete, keď nepracujete?

Rada hundrem, jem čipsy, ktoré nemôžem, kričím na deti, že majú neporiadok. Nie, srandujem. Keďže moja náplň je hľadať v sekáčoch, kombinovať a posúvať znova do obehu, tak som teraz pracovne skončila. Súvisia s tým aj iné mini pracovné aktivity, ktoré ustali. Začala som sa teraz viac venovať prerábaniu starého nábytku. Čítam, rada si dám kúpeľ a pozriem dobrý film.

View this post on Instagram

Keď som dostala ponuku na spoluprácu od Medirexu @medirex_lab otestovať sa "na koronu" povedala som o.k, idem. Prečo? 1) neznášam rôzne FB hejty, dezinformácie, správy typu "zdielajte kim nesmažu" a podobne dristy a myslím, že práve influenceri a blogeri by mali byť ľuďia, ktorí veci popíšu, povedia. Reálne! A k realnym záležitostiam, situáciam. Takže som si povedala, že otestujem tie nanočipy, čo vystreľujú z paličky ? a zistím všetky "tie hrôzy", čo testovanie sprevádzajú. 2) som zdravotnícky laborant a ak by som pred rokmi nezvolila inú životnú cestu, možno by som v labáku teraz testovala ja.Tak ma to zaujalo. A som typ, ktorý všeobecne v chorobe rieši príčinu, nie hasí liekmi dôsledky. 3) myslím, že takéto "samo" otestovanie nie je lacná záležitosť, ale občas môže prísť obdobie, keď sa to hodí. Ja osobne som celý ten korona čas nebola navštíviť rodičov.(len raz na parkovisku, 3 minúty) Lebo môj otec je onko pacient, má cukrovku, tracheostómiu, už teraz ťažko dýcha a ja som netušila, či to v sebe nemám, či ho nemôžem nakaziť. Tak som to neriskovala, keďže táto možnosť nebola. Každý má však svoj život, príbeh a občas aj dôvod, keď sa to otestovanie hodí. Výsledok mám NEGATÍVNY ako už veľa ľudí na Slovensku. Chvalabohu. ? A ako to prebiehalo som dala do storky. Ďakujem za oslovenie ale dúfam, že už len intolerancie budem testovať ?. #PEThRA #spolupraca #medirex #covid_19 #testovanie #laboratornadiagnostika #korona #testy #kosice #blogger

A post shared by PEThRA ➡️ #secondhandpositive (@pethra5) on

Tagy
Martina Beňová
Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

You Might also Like

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X