Redakčný výber Akčných žien

0
Redakčný výber Akčných žien
Terezia Drdulova

Január je už vo svojej polovici, a tak sa ponuka filmových a kultúrnych podujatí pekne rozbieha. Okrem začiatku plesovej sezóny, ktorú v sobotu už tradične otvoril Ples v opere je tu množstvo udalostí, na ktoré sa môžete tešiť.

1. Pri príležitosti výročia vzniku Slovenskej republiky udeľuje prezident štátne vyznamenania. Dostalo ich 30 osobností, 15 mužov a 15 žien, medzi nimi bol napríklad spevák Miroslav Žbirka, spisovateľ Dušan Mitana, lyžiarka Veronika Velez Zuzulová, zavraždený novinár Ján Kuciak. Jednou z vyznamenaných bola aj riaditeľka neziskovej organizácie Plamienok, Mária Jasenková. S touto výnimočnou dámou práve pripravujeme rozhovor.

terezia drdulova
Terézia Drdulová s manželom, foto: Ples v opere

2. Akí zaujímaví hostia boli na Plese v opere? Ples v opere oficiálne otvorila tento rok skutočná celebrita – špeciálna pedagogička a zakladateľka občianskeho združenia pre ľudí s hydrocefalom, Terézia Drdulová. Pozrite si aj náš článok o piatich zaujímavých ženách, pre ktoré nie je ľahostajná podpora vzdelávania. Výťažok plesu totiž bude tento rok použitý na inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením.

3. Ocenenie Zlatý glóbus v kategórii Najlepší dramatický film získala snímka Bohemian Rhapsody. Napriek jeho obrovskému komerčnému úspechu možno toto rozhodnutie považovať za kontroverzné. Za posledných 33 rokov totiž žiadny ocenený film nemal horšie recenzie ako snímka o príbehu kapely Queen a jej frontmana Freddieho Mercuryho. Horšie recenzie mal naposledy film, ktorý vyhral glóbus v roku 1986, a to Spomienky na Afriku s Meryl Streep a Robertom Redfordom. Bez ohľadu na kritiky film napĺňa kinosály a vďaka tomu sa stal najlepšie zarábajúcou hudobnou biografiou všetkých čias.

4. Nenechajte si ujsť cestovateľské kino dňa 15. januára v KC Dunaj. Čakajú vás majestátne prírodné scenérie od gejzírov, búrlivých riek a vodopádov, cez jazerá a ľadovce až po majestátne hory, vulkány a skalné útvary. V sprievode cestovateľa Jiřího Jobánka zažijete dobrodružstvo v krajine, ktorú fanúšikovia Pána prsteňov volajú Stredozem. Na púti v stopách slávnej trilógie až k Hore osudu budete spoznávať prírodu, zvyky, históriu aj miestnych obyvateľov.

5. Tip na tancovačku: zatancujte si v KC Dunaj už 17. januára! Dragúni pozývajú na Novoročný Tanečný dom s koncertom legendárnej rómskej kapely Parno Graszt. Temperamentné krokové variácie vás naučia Barbora Morongová a Ján Michálik. Hudobnú taktovku povedie vynikajúci Michal Noga s kapelou. Hlavným hosťom je už spomínanáa vychýrená autentická rómska kapela Parno Graszt.

nikuske
Foto: sashe.sk/nikuske

6. Hand-made tip: hľadáte očarujúce náušnice alebo náhrdelník na ples? Inšpirujte sa galériou Nikuske. Svoje diela vyrába technikou soutache, vyžadujúcou najmä fantáziu a remeselnú precíznosť. Za prezývkou sa skrýva výtvarníčka Veronika Ropoviková, ktorá sa celý život venuje umeniu v rôznych podobách.

7. Tip na kino: rodinná dráma Beautiful Boy. Osemnásťročný Nic má na prvý pohľad všetko – skvelú rodinu, krásu, talent a práve ho prijali na univerzitu. Napriek tomu je v jeho živote trhlina, ktorú vypĺňa drogami. Kde sa vzala a ako mu môže pomôcť jeho otec David (Steve Carell) vo chvíli, keď sa Nic ocitá nad priepasťou? Emotívny film o sile závislosti a ešte väčšej sile lásky je nakrútený podľa skutočného príbehu Nica a David Sheffovcov, ktorí svoje zážitky zachytili každý zo svojho uhľa pohľadu v samostatných knihách.

8. Tip na koncert a krst CD: Zuzana Homolová je známa folková speváčka, ktorá posledných 30 rokov strávila zhromažďovaním a výskumom pôvodných slovenských balád. Tandem s huslistom Samom Smetanom vytvorila Homolová už koncom deväťdesiatych rokov, v roku 2006 vznikla spoluprácou s gitaristom Milošom Železňákom „Trojka“. Postupom času si Trojka Zuzany Homolovej tvorí nový repertoár smerom k veselším témam. Logickým vyústením je vydanie CD „Ňet vekšeho rozkošu“ vo vydavateľstve Slnkorecords. Koncert spojený s krstom albumu Keď vojačik narukoval si môžete pozrieť 18. januára v priestoroch divadla Ticho a spol.

9. Zo športu – lyžiarka Petra Vlhová zažíva svoju najlepšiu sezónu. Pred pár dňami totiž zvíťazila na pretekoch vo Flachau, čo už bolo tretie víťazstvo v tohoročnom Svetovom pohári. Pred slalomom vo Flachau zvíťazila v obrovskom slalome v Semmeringu a v paralelnom slalome v Osle. Ešte ráno pre pretekom bola na tom veľmi zle, pretože ju trápila viróza. Dokonca padla otázka, či bude môcť štartovať. „Toto je môj najlepší deň v kariére,“ priznala Vlhová v rozhovore pre Medzinárodnú lyžiarsku federáciu.

10. Outfit od Stylist Alexandra

Stylist Alexandra
Koláž Stylist Alexandra

Foto na titulke: pluska.sk, autor: Emil Vaško

žiadne príspevky na zobrazenie