NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÉ TIPY INŠPIRÁCIE MAGAZÍN ODPORÚČANÉ TIPY

Redakčný výber akčných žien

REDAKCIA
Share
neziderske jazero

Nádherné októbrové počasie nás ešte neopúšťa, a tak sme do výberu zaradili aj výlety, ktoré môžete absolvovať ešte tento týždeň a využiť tak posledné krásne jesenné dni.

1. Tisícka žien vo Veľkej Británii protestovala pred parlamentom proti zavedeniu neskoršieho veku odchodu do dôchodku – z pôvodných 60 na 66 rokov. Postihne to až 3,8 milióna žien a týka sa to tých, ktoré sa narodili v 50-tych rokoch minulého storočia. Tieto ženy očakávali, že pôjdu do dôchodku, keď budú mať 60 rokov, avšak vek odchodu do dôchodku bol už niekoľkokrát zmenený a presunutý na neskôr.

2. Kancelárka Angela Merkelová znovu ostro kritizovala nemecký automobilový priemysel za dieselgate. Na zhromaždení Mladej únie ako predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) povedala, že sa v odvetví pri znižovaní škodlivých látok vo výfukových plynoch vozidiel s dieselovým motorom klame a podvádza. Mnohí v odvetví nesú veľkú vinu za to, že prišlo o dôveru. Kancelárka aj napriek tomu chce, aby bol automobilový priemysel v Nemecku naďalej silný.

3. Keira Knightley a Gemma Arterton napísali feministické práce pre zbierku Feministky nenosia ružovú a iné lži od kurátorky Scarlett Curtis. Keira sa rozhodla uverejniť osobnú esej o tom, ako priviedla na svet svoju dcéru a zverila sa s tým, že sa po tomto vôbec necíti ako slabšie pohlavie. Gemma, ktorá hrala v bondovke Quantum of Solace, opísala fikciu, ako by mohla jej rola bondgirl prebiehať – kde by pozvanie Bonda, ako staršieho kolegu, s ktorým sa iba pred chvíľou zoznámila, odmietla.

slsp
keira knightley gemma arterton

Foto: pinterest.com

4. V múzeu mesta Bratislava v Apponyiho paláci si môžete pozrieť prednášku z cyklu Prechádzky starým Prešporkom: Bratislava a vznik Československa. Čo sa v Bratislave dialo počas búrlivého obdobia do augusta 1919? Ako sa rokovalo o hraniciach a aký postoj malo v Bratislave k novému štátu obyvateľstvo jednotlivých národností? Ktoré udalosti dodnes traumatizujú? Pri príležitosti 100. výročia Martinskej deklarácie sa dozviete v celistvej podobe priebeh pričleňovania Bratislavy k Československu.

5. Kam na Slovensku? Kaštieľ v Betliari je najnavštevovanejším kaštieľom juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa v obci Betliar, 3 km severne od okresného mesta Rožňava. Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného kaštieľa Bebekovcov.

Foto: platenslovakia.sk

6. Tip na knihu – legenda Hercule Poirot ožíva v knihe britskej spisovateľky Sophie Hannahovej – Záhada troch štvrtín. Slávny detektív Hercule Poirot sa vracia na scénu v rafinovanom, diabolsky zosnovanom detektívnom príbehu. Odohráva sa v Londýne 30. rokov minulého storočia a autorka sa snažila zachovať štýl Agathy Christie a ponechala všetky črty detektíva, na ktoré sme boli zvyknutí – jeho podivnosť a komiku.

7. Tip na hand-made – výrobky z keramiky – rôzne chutné čajníky, šálky, podnosy – nájdete u Renáty Hermisovej, ktorá svoje výrobky z chránenej dielne ponúka pod značkou Majolika-R. Jej motto znie: “Výroba tradičnej slovenskej majoliky je mojou srdcovou záležitosťou a preto mojou dlhoročnou snahou je zachovať remeslo aj pre ďalšie generácie.”

Prečítajte si aj minulotýždňový výber noviniek.

majolika keramika

Foto: Majolika-R

8. Tip na výlet – Neusiedler See – Neziderské jazero je od Bratislavy vzdialené len hodinu jazdy autom. Sezóna je síce za nami, ale na pekné výlet s bicyklami alebo romantickú prechádzku pri majáku (foto v titulke článku) je toto počasie ako stvorené.

9. Tip na film: do kín prichádza kriminálna komédia Králi zlodejov inšpirovaná skutočnou lúpežou diamantov v Londýne v roku 2015. Brian Reader (Michael Caine) je 77-ročný dôchodca, ktorý bol v mladšom veku „preslávený“ zlodej. Ani na staré kolená sa mu nechce zaháľať. Zoskupí okolo seba skupinku postarších pánov z rovnakej branže. Plánovanie tejto lúpeže im trvalo tri roky. Schádzali sa pravidelne v jednej pivárni v severnom Londýne. Počas veľkonočného víkendu v roku 2015 sa vlámali do sejfu v budove trezorovej spoločnosti Hatton Garden Safety Deposit. Na prvý pokus sa im trezor nepodaril vylomiť, ale vrátili sa a na druhý deň vykradli 73 trezorových schránok.

10. Biznis outfit stylistky Alexandry Vrábelovej

REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X