Stylemon: „Blogovanie ma naučilo chodiť s otvorenými očami“

0
Stylemon: „Blogovanie ma naučilo chodiť s otvorenými očami“

Stylemon alias Lenka Madlenová je známym pojmom na slovenskej blogerskej scéne. Momentálne pôsobí v Brne, kam odišla za svojím priateľom. Ako sa jej tam býva, ako vníma blogovanie a trend slow fashion, nám prezradila v rozhovore.

Kedy a prečo ste začala s blogerstvom?

Odjakživa som bola človek kreatívny – už ako dieťa som tancovala, maľovala a milovala som módu. Neskôr sa pridala aj láska k písanému slovu a fotografii. No a keď som v roku 2014 na internete uvidela po prvýkrát módne blogerky, vedela som, že toto je tá správna cesta k môjmu kreatívnemu vyžitiu.

Aký máte názor na blogerstvo ako zárobkovú činnosť?

Každý z nás sa chce živiť tým, čo ho baví. A kto hovorí, že nie, klame. Každý z nás tajne dúfa v to, že jedného dňa mu bude to, čo najviac na svete miluje robiť, zarábať peniažky na živobytie. Blogerky blogujú kvôli tomu, že to milujú a plnia si tým sny. A ak ich tento sen a vec, ktorá ich najviac na svete baví má živiť, tak to je úplne úžasné. Samozrejme, je potrebné poznať istú hranicu, nevyužívať to a nezapredať sa, ale to je na inú dlhšiu debatu.

Dá sa s tým uživiť?

Som rada, že v dnešnej dobe značky postupne spoznávajú silu blogerov a dokonca vo svojom marketingovom rozpočte vyčleňujú časť na propagáciu prostredníctvom blogerov a influencerov. V dnešnej dobe sa tým teda určite živiť dá alebo sa tým dá minimálne zarobiť pekná suma, ktorú blogerka môže následne využiť napríklad na skvalitnenie techniky alebo vylepšenie dizajnu blogu. Mnohí si však veľmi nesprávne myslia, že sú to ľahko zarobené peniaze – veď sa len pekne oblečiem a za sekundu odfotím. Opak je však pravdou a stať sa známou a sledovanou blogerkou je ťažký beh na dlhú trať.

https://www.instagram.com/p/BouIhpXAx9z/?taken-by=stylemon.blog

Vedela by ste nám porovnať blogerstvo pre CZ vs. SK?

Mám pocit, že Česko je blogovaniu otvorené viac, blogerky sa sledujú viac a aj firmy spolupracujú s blogerkami viac. Na Slovensku je to každým rokom lepšie, no stále máme čo doháňať. V obidvoch krajinách je však obrovské množstvo skvelých a kreatívnych blogerov, ktorí si tak plnia svoje sny a to je skvelé. Slováci a Česi sú neuveriteľne kreatívni!

Aké sú vaše vzťahy s inými blogerkami?

Práve skvelé vzťahy s blogerkami a vznik nových kamarátstiev je to, čo si na blogovaní cením úplne najviac. Pretože blogerky sú ženy, ktoré nelenia, sú aktívne, kreatívne, energické a idú si za svojím a plnia si sny. Sú nesmierne inteligentné – mnohé z nich sú doktorandkami, marketérkami, hovorkyňami, učiteľkami či úspešnými podnikateľkami. Dozaista medzi nami nevládne rivalita a závisť! Práve naopak – jedna druhú podporujeme, radíme si a konštruktívne kritizujeme.

Existuje komunita blogerov?

Existuje viacero združení, ktoré pomáhajú blogerom v rôznych ohľadoch. Napríklad Asociácia blogerov alebo Superblogeri. V Česku veľmi dobre funguje Elite Bloggers. Sú to všetko združenia, ktoré prinášajú blogerom zaujímavé spolupráce so značkami, ale im aj odborne radia a vzdelávajú ich.

Co vás inšpiruje pri príprave príspevkov?

Všeličo. Klamala by som, keby som povedala, že je to jedna konkrétna vec. Blogovanie ma naučilo chodiť s otvorenými očami a vnímať všetko okolité. Inšpiráciu hľadám nielen na internete, ale napríklad aj počas rozhovorov so zaujímavými ľuďmi. A k vytvoreniu zaujímavého outfitu mi napríklad ako inšpirácia perfektne poslúži aj pekný dom so zaujímavou kombináciou farieb. Naozaj treba chodiť s otvorenými očami.

Kde nachádzate vhodné miesta na fotenie?

Toto je pre mňa trošku ťažší oriešok. Prostredníctvom mojich farebných fotiek sa snažím na ľudí prenášať pozitívnu energiu, a tak na fotenie vyhľadávam väčšinou farebné zaujímavé miesta. Nanešťastie, na Slovensku a v Česku ich je veľmi málo. Keď teda na ceste niekam uvidím niečo pekné farebné, ihneď si to odfotím do telefónu alebo zapíšem a následne tam idem fotiť.

Pomalá móda je teraz in:-) Ako sa k tomu staviate Vy?

Táto téma by sa dala rozobrať na niekoľko strán. V skratke sa ale snažím podporovať domácu tvorbu a najmä second handy, v tých nakupujem najčastejšie. Všetko však nie je čiernobiele a aj ja občas zájdem do módneho reťazca, avšak s tým, že si kúpim vec po dlhšom rozmyslení a s istotou, že ju budem naplno nosiť niekoľko rokov. Snažím sa teda aj o rovnováhu a najmä nekupovať bezhlavo.

Prečítajte si aj článok Blogeri na Instagrame.

stylemon
Foto: thestylemon.com

Kedy a ako prišla myšlienka hlásiť sa k second hand obchodom?

Veľmi veľmi dávno. Ešte ako stredoškoláčka milujúca módu som si nemohla dovoliť kupovať si drahé veci v klasických obchodoch, a tak som našla u nás vo Zvolene second hand, ktorý bol láskou na prvý pohľad. Našla som v ňom krásne kúsky za pár eur, ktoré mi závideli ešte aj spolužiačky a aj tie som následne inšpirovala k sekáčovému nákupu. Postupne som sa s vekom vzdelávala viac a naplno som pochopila hlbší zmysel second handov a dnes na ne nedám dopustiť a dve ruky a ani dve nohy by mi nestačili na spočítanie ľudí, ktorí vďaka mne a mojim radám začali milovať second handy a kedykoľvek by ich uprednostnili pred klasickým obchodom s novým oblečením. Na našej planéte je predsa také obrovské množstvo oblečenia, tak načo si kupovať nové?

Vaše fotky sú pozitívne, veselé, plné farieb. Prečo je práve žltá vašou farbou?

Je to čisto o vnútornom pocite. Žltá mi dodáva energiu, zlepšuje náladu a doslova ma dobíja niečím pozitívnym. Momentálne zariaďujeme nový byt a obývačka je celá žltá. Je zaujímavé pozorovať ľudí, ktorí k nám prídu na návštevu a vojdú dnu. V momente majú minimálne úsmev na perách.

Žijete v Brne, ako prišla voľba na študentské mesto – moravskú metropolu?

Do Brna som jazdievala na výlety už počas vysokoškolských štúdií, keďže som tu mala veľa kamarátov, ktorí sem odišli na univerzitu. Už vtedy som si toto mesto zamilovala, keďže bolo úplne iné než to malé stredoslovenské mestečko, odkiaľ pochádzam – je tu úžasný kultúrny život, neustále sa tu niečo deje, sú tu oveľa väčšie možnosti. Ľudia sú tu pohodoví, pokojní a je tu veľmi veľa psíčkarov. No a menej kolón než v Bratislave. V Brne študoval aj môj priateľ, ktorý tu následne dostal skvelú pracovnú ponuku, a tak po skončení mojich štúdií moje kroky po čase zamierili práve sem. Považujem to za jedno z mojich zatiaľ najlepších životných rozhodnutí.

https://www.instagram.com/p/Boi1XbpgqIv/?taken-by=stylemon.blog

Máte roztomilých psíkov, ako zapadajú do vášho života plného cestovania, záväzkov i povinností?

Jednoznačne. Psíky sú síce veľkou zodpovednosťou, no keď sa im venujete, vyrastú z nich skvelí parťáci. Tí moji milujú cestovanie a sú to takí ľudia v psom tele do koča aj do voza – milujú Brno, jeho ruch a vysedávanie na kávičke, ale zároveň sa vždy tešia na príchod domov na Slovensko na dedinu, kde vonku pozorujú sliepky a vyháňajú susedove mačky od nás z dvora. Sú inteligentné a vedia, že musím aj pracovať, rešpektujú to a vedia, že keď idem s kufrom preč a oni ostávajú doma na Slovensku s mojou rodinou (ktorá ich zatiaľ pekne vykŕmi), vrátim sa zasa o pár dní naspäť a to vítanie a radosť sa nedá slovami opísať.

Aké sú vaše sny, plány do budúcnosti?

Mohla by som tu písať sny o perfektnej blogerskej kariére či vlastnej módnej značke. Avšak, žijeme v uponáhľanej dobe a akosi zabúdame na to, čo je najdôležitejšie a čo by malo byť našimi skutočnými snami. Pre mňa je to pevné zdravie mňa a mojej rodiny, šťastie a možnosť robiť naďalej to, čo milujem. A samozrejme chcem mať minimálne o dvoch psov naviac!

Čo by ste poradila budúcim blogerkám?

Aby to robili kvôli tomu, že ich to baví. Že ich baví hrať sa napríklad s módou alebo na túto tému písať či tvoriť krásne fotky, ktoré budú pre druhých inšpiráciou. Zakladať si blog za vidinou úspechu, slávy a peňazí je už vopred predurčené na neúspech a na takomto blogu tento úmysel veľmi silno cítiť. Blogovanie však prináša extrémnu slobodu prejavu, totálne kreatívne vyžitie a ak by si jedného dňa moje dieťa chcelo založiť blog, budem prvá, ktorá mu s tým bude pomáhať a podporovať ho. Pretože blogovaním sa človek vzdeláva vo veľkom množstve rôznych sfér – žurnalistike, fotografii, marketingu a mnohom inom. Naučí sa nebáť sa, prejaviť sa, systematicky tvoriť, naučí sa sebareflexii a predovšetkým sa naučí prijať kritiku a pracovať s ňou. Naučí sa dodržiavať termíny a byť zodpovednou osobou – pretože spolupráca s akoukoľvek značkou funguje veľmi podobne ako práca, pretože máte šéfa, zákazku, stanovený objem práce, ktorý treba splniť a deadline.

 

Predošlý Akčné ženy na veľtrhu Interbeauty
Pokračovať Redakčný výber akčných žien
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu