Redakčný výber Akčných žien

0
Redakčný výber Akčných žien

Čo nám prinesie tento týždeň? Aké podujatia si nenechajte ujsť? Tieto horúce dni sú doslova nabité bohatým programom vo všetkých žánroch. Na svoje si prídu milovníci umenia, ale aj hudby.

1. Všetci sme čakali na krajšie počasie, a začali veru zhurta. Na viacerých miestach bol na Slovensku prvý tropický deň, teda deň s teplotou vyššou ako 30 stupňov Celzia. Na sociálnej sieti o tom na základe operatívnych údajov informoval Slovenský hydrometeorologický ústav. Podľa predpovede budú v stredu horúčavy pravdepodobne sprevádzané aj prehánkami a búrkami.

Andrea Pojezdálová – kolekcia EFEMERIDA

2. Bratislava Design Week bude trvať až do nedele 9. júna. Toto podujatie oslavuje už desať rokov! Dizajn Week bude rozvíjať tému vzťahy! Vzťahy sú významným prvkom v našich životoch, rovnako dôležité sú aj pre dizajn. A netýka sa to len medziľudských vzťahov, ale aj na kontext – vzťahy k minulosti, budúcnosti, prítomnosti, vzťahy k prostrediu, medzi materiálmi a technológiami, kultúrne a sociálne. Čakajú vás výstavy medzinárodných hostí, aj súčasných slovenských dizajnérov, značiek a výrobcov, inštalácie, koncerty, performancie, Móda, workshopy pre deti a oveľa viac.

3. Prvý júnový piatok 7. júna 2019 bude v design factory patriť festivalu Jazz Night – veľkej párty v rytme jazzu, funku, bossa novy, latinsko-amerického jazzu a elektro swingu.

4. Festival Dolce Vitaj – program tohtoročného festivalu stavia na prienikoch starého a nového v umení. Je mozaikou rôznych umeleckých druhov, ktoré sa snažia priblížiť súčasné Taliansko a rovnako tak aj tvorbu starých majstrov. Pripomenie aj 500. výročie smrti Leonarda da Vinciho a ponúkne ukážku toho, čím žije talianska kultúra dnes – v divadle, literatúre, vizuálnom umení, fotografii, dizajne, hudbe a vo filme. Spisovateľ Paolo Giordano, výstava Giuseppeho Chiariho či fotografií talianskej krajiny, koncert Avion Travel, predstavenie divadelného súboru Fortebraccio z Bologne – to je len časť z viac ako desiatky podujatí.

Prečítajte si aj článok Nenechajte sa oblafnúť odborníkmi na všetko

5. Tip na výletGreen week. Aj Dunaj má svoje ostrovy a môžete sa o tom sami presvedčiť na siedmich podujatiach zo série Green Week počas vodáckej sezóny 2019. Séria nevšedných celodenných podujatí sa bude konať na rôznych lokalitách od Malého po Mošonský Dunaj, od Bratislavy po Kolárovo. Cieľom podujatí je predstaviť krásy prírody, vyskúšať si tradície našich predkov na vlastnej koži a naladiť vás na akčné „výpady“ v destinácii Dunajské ostrovy. Podujatie sa koná v sobotu 8. júna na nábreží Malého Dunaja vo Vrakuni. Deti si môžu vyskúšať preteky na vode, výrobu cukrovej vaty pedálovaním alebo jazdu na pumptrackovej dráhe na bicykli či kolobežke.

6. Tip na handmade – gombíky, drobnosti s vintage motívom ponúka Cat in the closet. Tvorkyňa sa volá Katka a od malička ju nesmierne bavila práca s textilom. Vždy sa snažila recyklovať materiály, čo jej ostalo až dodnes. Veľká väčšina vecí, ktoré nájdete u nej v obchodíku pochádza z recyklovaných materiálov, či už ide o látky alebo svetre. Učarovalo jej poťahovanie gombíkov, ktoré sú základom aj pre ďalšie výrobky ako brošne, náušnice či sponky.

Gombíky
Gombíky od Cat in the closet

7. Tip na filmPodfukárky (The Hustle). Svet je plný bohatých, skazených a sebaistých mužov. A presne takých milujú hrdinky komédie. Okúzľujúcej Angličanke Josephine (Anne Hathaway) a trošku neohrabanej Američanke Penny (Rebel Wilson) nejde o lásku, ale len a len o peniaze. Tieto dve podvodníčky sú dôkazom, že ženské pokolenie netreba podceňovať. Dokonalá profesionálka Josephine sa po náhodnom stretnutí vo vlaku podujme naučiť Penny, ako zvádzať a okrádať mužov. S vypätím všetkých síl a po sérii neuveriteľných zážitkov sa podarí z nej vykresať kolegyňu s obrovským potenciálom. A zrazu sa zo žiačky stáva vážna konkurentka. Ktorá z nich bude nakoniec úspešnejšia?

8. Sensorium je medzinárodný festival digitálneho umenia a kultúry v Bratislave. Témou štvrtého ročníka je Rozšírená myseľ, ktorá skúma technológie ako rozšírenie ľudského kreatívneho potenciálu. Tému budú z rôznych uhľov adresovať prednášky, diskusie, predstavenia a inštalácie. Centrálnym bodom podujatia bude Pistoriho Palác a City Stage na námestí SNP. Bude sa konať 6. až 9. júna.

9. Zaujímavosť – reštaurácia pod vodou s názvom Under. V roku 2003 bratia Stig a Gaute Ubostadovci prevzali hotel Lindesnes Havhotell a dostali smelý nápad – otvoriť si blízko aj podvodnú reštauráciu. Taký projekt by mohol zviditeľniť ich obľúbený kraj na juhu Nórska, hovorili si. Samotná stavba sa začala realizovať minulý rok v januári a pripomína umelo vytvorený útes. Reštauráciu otvorili pre verejnosť v apríli. Hostia si môžu urobiť rezerváciu už rok dopredu. A prázdno v Under zatiaľ rozhodne nemali.

10. Tip na akčnú ženuTatiana Ondrejková. Šéfka najväčšieho slovenského predajcu leteniek Pelikan.sk patrí medzi top podnikateľky na Slovensku. Firma pelicantravel.com vznikla v roku 2004 a zákazníkom poskytuje online predaj nielen leteniek, ale aj ubytovania, cestovného poistenia a ďalších cestovateľských produktov. Denne predajú 800 až 1000 leteniek a svoju ponuku rozšírili aj do okolitých štátov.

 

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu