Redakčný výber akčných žien

0
Redakčný výber akčných žien

Aké tipy sme pripravili na tento týždeň? Prinášame novinky z politiky, zo sveta žien v politike, tip na film, dobrú knihu či hand-made výrobok. Nechýba ani biznis outfit pre odvážnejšie a úspech slovenskej opernej speváčky. V športovej sfére sa zase vydarila našej mladej lyžiarky.

1. Etiópski poslanci jednohlasne zvolili prvú prezidentku krajiny. Stala sa ňou skúsená diplomatka 68-ročná Sahle-Work Zewde. Sahle-Work Zewde vyhlásila, že sa bude snažiť zabezpečiť mier v krajine, ktorú sužujú mnohé etnické nepokoje. Prezidentka predtým pracovala v niekoľkých úradoch Organizácie Spojených národov a bola prvou generálnou riaditeľkou kancelárie OSN v Nairobi. Etiópia je zaujímavá aj tým, že má vo vláde rekordné 50-percentné zastúpenie žien. Rozhodnutím sa inšpirovala aj Rwanda, ktorá o niekoľko dní informovala, že aj tamojší nový kabinet tvoria z 50 percent ženy.

2. Minulý týždeň sa v Jihlave uskutočnila medzinárodná súťaž Gabriely Beňačkovej v opernom speve, kde sa zúčastnilo niekoľko stoviek spevákov z celého sveta. Ako jediná Slovenka sa prebojovala do finále mladá talentovaná sopranistka Zuzana Weiserová. Získala cenu „Koncertné vystúpenie so Štátnou operou Banská Bystrica“. Foto nájdete v titulke článku – Zuzana stojí v strede zelených šatoch, druhá zľava od Gabriely Beňačkovej.

3. Psychologička Barbora Kuchárová tvrdí, že aby boli ľudia v meste šťastní, potrebujú mať priestory, kde sa môžu stretávať. „Šťastne sa cítime v meste, ktoré nás ako ľudí s našimi potrebami plne akceptuje a napĺňa. A to platí o celej škále obyvateľov,“ hovorí psychologička. A ktoré priestory vplývajú na šťastie človeka? „Priestory, ktoré spolu môžeme zdieľať. Pre šťastie je nesmierne dôležité, aby existovali miesta, kde sa ľudia môžu stretávať. Domy kultúry, kluby, kiná, divadlá, tanečné sály a samozrejme reštaurácie či kaviarne,“ vyjadrila sa pre portál spojenaba.sk.

4. Festival slobody – od 5. do 10. novembra si môžete pozrieť multižánrový medzinárodný festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. ​Prinesie množstvo zaujímavých dokumentárnych a hraných filmov, výstavy, divadelné predstavenia či diskusie. Tento rok rozšíri aj do regiónov ako jednodňová filmová prehliadka, ​​spojená s diskusiami. Už 8. ročník Festivalu slobody organizuje Ústav pamäti národa a vstup je voľný.

5. Tip na výlet – viete, čo je urban hiking? Je to tzv. mestská túra – miesta, kde sa inak ako pešo nedostanete, prírodu, ktorú z električky neuvidíte či kúsok histórie, o ktorej ste doteraz možno ani nevedeli. Pri Bratislavských mestských túrach vás vďaka jej kopcom spravidla čakajú nové výhľady, ktoré si niekedy musíte zaslúžiť slušným stúpaním, ale dá sa výjsť aj na príjemnú rovinnú prechádzku popri rieke. Ak sa prejdete od Eurovea, cez promenádu River Parku, až po bratislavský podnik Mark Twain za Botanickou záhradou, budete mať za sebou trasu dlhú 4 kilometre.

6. Tip na knihu: Slovenská autorka Maya Sinay napísala pútavý romantický príbeh a nájdete ho v knihe Jedného dňa. Budúca maliarka Alex má pred sebou prvé prázdniny ako dospelá. Chce snívať, maľovať a užívať si talianske more. Ale jej plány sa náhle zmenia, keď sa zadíva do zelených očí, ktoré sú pre ňu viac ako osudové. Letné lásky však nikdy netrvajú dlho. Rýchlo vzplanú a zase vyhasnú. Zostanú po nich len spomienky a spálené srdce. O knihu aktuálne súťažíme aj na našom Facebooku.

7. Tip na hand-made: krásne vence tvorené zo stúh nájdete v hand-made obchodíku Stuhy. V ponuke má rozličné výrobky na skrášlenie domova – kytice, kvetináče, vence na dvere, sviečky, vianočné dekorácie, ale aj čelenky a svadobné pierka.

stuhy veniec
sashe.sk/stuhy

8. Tip na film: Kapela – silný príbeh, plný tragikomických peripetií o chlapcoch z Veľkej Lomnice, ktorí sa rozhodli zmeniť svoj život. Remeselne a organizačne nadaný Stano Čonka s pomocou farára Mariána Kuffu ešte nedávno pomáhal stavať v rómskej osade jednoduché murované domčeky. Teraz je manažérom vznikajúcej kapely Gypsy Band Lomnické Čháve a snaží sa zo všetkých síl, aby „jeho chlapci“ ukázali svoj talent. A dokázal neuveriteľné! Neznámi muzikanti zažiarili na kultovej Pohode v roku 2017. Svojou temperamentnou hudbou, nespútanou energiou a vrodeným talentom si získali srdcia stoviek mladých ľudí.

9. Tip na výstavu – v Slovenskom múzeu dizajnu prebieha expozícia 100 rokov dizajnu – Prvá expozícia histórie a súčasnosti slovenského dizajnu a úžitkového umenia, ktorá je výsledkom niekoľkoročnej vedecko-výskumnej práce múzea. V expozícii sú prezentované doterajšie výskumy a diela z územia Slovenska, ktoré reprezentujú obdobie od roku 1918 až po súčasnosť a ktoré sú v zbierkovom fonde múzea. Úlohou expozície je vytvoriť prehľadnou a inšpiratívnou formou príbeh vzniku a vývoja dizajnu na Slovensku, ktorý zahŕňa hlavné oblasti a fenomény.

10. Klasický outfit do práce od Stylist Alexandra.

Koláž od Stylist Alexandra
Koláž od Stylist Alexandra
Predošlý Galéria plná emócií – GaleriEmotion
Pokračovať Aká bola prvá dáma Československa?
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie