Slávne ženy – Frida Kahlo silná žena v slabom tele

0
Slávne ženy – Frida Kahlo silná žena v slabom tele

Život Fridy Kahlo bol plný nevery a alkoholu. Narodila sa s rázštepom chrbtice, prekonala detskú mozgovú obrnu a nehodu, ktorá jej pretrhla maternicu. Za svoj život postúpila až 30 operácií, na konci života prišla o nohu. Frida bola nesmierne nešťastnou ženou. Túžila po láske a dieťati, ktoré jej nebolo dopriate. Túto bolesť vkladala aj do svojich obrazov.

Ženská ikona umeleckého sveta

“Dúfam, že odchod bude radostný, a dúfam, že už sa nikdy nevrátim.”  – posledné slová, ktoré si Frida Kahlo zapísala do svojho denníka.

Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón sa narodila v roku 1907 v Mexiku a umrela ako 47-ročná. Tvrdila však, že sa narodila o tri roky neskôr v roku 1910. Celý život žila v tieni svojho manžela Diega Riviera, ktorý bol slávnym maliarom. Zároveň bola milenkou komunistického revolucionára Leva Trockého.

Frida sa k maľovaniu dostala len nešťastnou nehodou. V mladosti sa jej stala nehoda, počas cesty autobusom do nich nabúrala električka. Frida utrpela vážne zranenia, kovová tyč jej prerazila slezinu, panvu, vagínu, ťažko poškodila miechu a nohu mala zlomenú na 11-krát. Tieto zranenia spôsobili, že ako 18-ročná ostala pripútaná k posteli, po istom čase z nudy začala maľovať. Nakoniec sa maľovanie stalo jej vášňou. Vkladala do neho svoje pocity z nešťastného života. Zanechala po sebe viac ako 200 obrazov, väčšina z nich sú jej autoportréty, ktoré ju preslávili po celom svete.

„Kreslím sama seba preto, lebo trávim veľa času sama a pretože som motív, ktorý najlepšie poznám.“ – Frida Kahlo

Prečítaj si:Slávne ženy- Mária Montessori, prvá Talianka, ktorá vyštudovala medicínu

Nešťastné dievča, nešťastná žena

Frida sa narodila s rážštepom chrbtice a v 6 rokoch vážne ochorela na detskú mozgovú obrnu, následne jej rapídne schudla pravá nohu. Tento defekt ukrývala po celý život pod dlhé nohavice a tradičné mexické sukne. Umelecké cítenie jej vštepoval jej otec pomocou fotoaparátu, na ktorom ju učil skrývať nedokonalosti.

Ako 22-ročná sa vydala za maliara Diega Riviera, ktorý bol od nej o 20 rokov starší.  Ich manželstvo bolo viac než búrlivé, najmä z dôvodu vzájomnej nevery. Diego bol preslávený sukničkár s odpudivým vzhľadom. Frida bola krehká, pričom jej manžel bol širokej postavy. Preto ich ľudia volali „slon a holubica“. V roku 1940 sa rozviedli, ale rok na to sa opäť vzali. Zároveň bola Frida milenkou Leva Trockého, ktorý je známy ako komunistický revolucionár a zakladateľ Červenej armády. Pracovala ako učiteľka kreslenia na škole výtvarného umenia v Mexiku.

Frida bola v živote nešťastná, túžila po láske a dieťati. Kvôli jej zlému zdravotnému stavu, ktoré  spôsobila nehoda v mladosti, nebola schopná dieťatko donosiť, trikrát potratila, čo trvalo poškodilo jej psychické zdravie. Jej manžel ju počas celej doby trvania ich manželstva podvádzal. Frida mu jeho zálety ticho trpela, ale len dovtedy kým si nezačal aj s jej sestrou Cristinou, čo bol dôvod na ich rozvod. Rok po ich rozvode sa za neho opäť vydala, ale vraj s ním už nikdy viac neviedla intímny život, pretože sa jej ako muž zhnusil.

Prečítaj si:Slávne ženy: Anna Franková, dievča, ktoré žije Ďalej aj po svojej smrti

Modrý dom

Frida Kahlo žila v modrom dome, ktorý bol preslávený búrlivými večierkami. V tom čase to bolo dokonca spoločenské centrum Mexika. Vo svojom dome robila bohaté večierky plné alkoholu a orgií s mužmi i ženami. Dnes je z jej domu urobené múzeum na oslavu jedinečnej umelkyne.

Za celý svoj život prekonala až 30 operácií, na sklonku života jej museli amputovať nohu. Aj z tohto dôvodu posledné roky svojho života žila v obrovských bolestiach, ktoré tlmila morfiom a alkoholom.   Frida maľovala do konca svojho života, i keď s veľkými ťažkosťami, pretože kvôli podlomenému zdraviu nebola schopná držať štetec v rukách. Dokonca ju našli ležať mŕtvu vedľa jej posledného obrazu s názvom: „Nech žije život.“ Oficiálna príčina je smrti je pľúcna embólia, pitva to nikdy nepotvrdila, pretože nebola vykonaná. Preto je jej smrť opradená konšpiračnými teóriami o predávkovaní sa morfiom.

„Nemaľujem sny či nočné mory, maľujem svoju vlastnú realitu.“ – Frida Kahlo

Zdroj foto: Pexels

žiadne príspevky na zobrazenie