Tieto nápoje nikdy nepite v horúčavách, varujú experti

0
Tieto nápoje nikdy nepite v horúčavách, varujú experti

Mnohé štáty sú počas týchto dní uprostred prvej vlny horúčav v roku a obyvatelia sa snažia vyrovnať sa s vysokými teplotami vonku. Jedným z nich je aj Slovensko.

Aj keď horúci deň môže byť zábavným obdobím na skákanie do bazéna alebo prechádzku na pláž, pobyt vonku v horúčavách prináša určité riziká, vrátane úpalu a dehydratácie. A existujú určité riziká, o ktorých by ste možno ani len netušili.

Odborníci tvrdia, že vyhýbanie sa určitým nápojom môže pomôcť znížiť riziko vzniku nepriaznivých účinkov horúčavy. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo by ste počas horúčavy nikdy nemali piť.

Odborníci varujú, že počas horúčav sa treba vyhýbať konzumácii nápojov, ktoré vás dehydratujú. Zatiaľ čo alkohol je najväčším vinníkom dehydratácie, aj iných nápojov by ste sa mali vzdať alebo konzumovať v obmedzenom množstve.

Vyvarujte sa alkoholu

Hovorkyňa Akadémie výživy a dietetiky Heather Mangieri, hovorí: „Alkohol je zakázaný. Prispieva k zvýšenému vylučovaniu, čo zvyšuje riziko dehydratácie.“ Častejšie behanie na záchod a pokus o rehydratáciu nie sú jediné, čoho sa pri pití alkoholu v horúčave musíte obávať.

Podľa Flushing Hospital je „teplota tela je regulovaná hypotalamovou žľazou. Alkohol spôsobí spomalenie hypotalamu, takže ak je telo horúce kvôli teplu, účinky alkoholu spôsobia, že si telo bude myslieť, že je ešte horúcejšie.“

Foto: pixabay.com

Ľadová sóda

Možno vás bude lákať siahnuť v horúcom dni po ľadovej sóde alebo malinovke, ale nie je to najlepší nápad. Štúdia z júla 2016 publikovaná v časopise American Journal of Physiology zistila, že nealkoholické nápoje zhoršujú dehydratáciu a zvyšujú úrazy obličiek.

Ľadová voda sa z tela totiž vyparí oveľa rýchlejšie a váš organizmus má o chvíľu pocit, ako by ste sa ani nenapili. Takéto chvíľkové osvieženie je len domnelé a napriek tomu, že vás oklame, vaše telo sa nachytať nedá.

9 najväčších mýtov o alkohole, ktorým by ste mali prestať veriť

Foto: pixabay.com

Počas vlny horúčav pite iba kofeín s mierou

Riana Pryor, PhD, profesorka na Katedre vied o cvičení a výžive, pre USA Today povedala, že počas horúčav sa musí kofeín akéhokoľvek druhu, vrátane sódy, čaju a kávy, konzumovať s mierou, zatiaľ čo alkohol by sa mal úplne vylúčiť, pretože vás môže ďalej dehydratovať. Všetky tieto nápoje môžu zhoršovať dehydratáciu.

Heather Mangieri hovorí, že kávu a čaj môžu bezpečne konzumovať v horúcom počasí ľudia, ktorí sú zvyknutí na tieto nápoje, pokiaľ tiež pijú dostatočné množstvo vody.

„Pre konzistentných konzumentov kofeínu môžu nápoje ako ľadový čaj alebo káva skutočne prispieť k dennému príjmu tekutín,“ vysvetlila Mangieri. „Avšak pre bežných konzumentov nápojov bez kofeínu budú mať kofeínové nápoje výraznejší účinok, najmä v horúcom dni.“

Foto: pixabay.com

Dávajte pozor na príznaky dehydratácie.

Keď svieti slnko, dávajte pozor na príznaky dehydratácie. Farba vášho moču môže byť kľúčovým indikátorom toho, ako ste hydratovaní. Pryor pre USA Today povedal, že ak je váš moč farbou limonády alebo svetlejšej farby, máte jasno.

Ak je však váš moč farbou jablkového džúsu alebo je tmavší, musíte sa napiť viacej vody. Podľa Dental Touch môže byť zápach z úst tiež príznakom dehydratácie. Keď ste dehydratovaní, neprodukujete dostatočné množstvo slín, takže „bez toho, aby sliny čistili zvyšky, majú baktérie možnosť rásť a spôsobiť zápach z úst,“ vysvetľuje stránka.

Podľa britskej Národnej zdravotníckej služby (NHS) patria medzi ďalšie príznaky dehydratácie pocit smädu, únavy, závraty alebo točenie hlavy. Sucho v ústach, perách alebo očiach môže byť tiež znakom toho, že potrebujete viac vody.

Foto: pixabay.com

Počas mimoriadne horúcich dní zostaňte vnútri

Existuje niekoľko kľúčových vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste boli v bezpečí počas vlny horúčav. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporúča zostať vnútri na chladnom vzduchu, piť veľa vody a počas horúceho počasia sa sprchovať vlažnou vodou. Ak sa musíte odvážiť vonku, mali by ste sa vyhnúť pobytu na slnku v najteplejších dňoch dňa.

Zdroj: bestlifeonline.com, foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie