Tieto zmeny v domácnosti vám najviac zvýšia cenu domu na trhu nehnuteľností

0
Tieto zmeny v domácnosti vám najviac zvýšia cenu domu na trhu nehnuteľností
pixabay.com

Podľa Národnej asociácie realitných kancelárií sa odhaduje, že niektoré z najväčších projektov prestavby – napríklad pridanie novej kúpeľne a modernizácia kuchyne – prinesú najnižšiu návratnosť investície do ďalšieho predaja.

Zaujímavé je, že modernizácia menších vecí, ako je oprava drevených podláh, mala najvyššie percento návratnosti nákladov. Akých 14 úprav spraví na vašom bývaní najväčší efekt v prípade budúceho predaja?

1. Prerobte kuchynskú linku

Staré laminátové alebo dlaždicové pulty pravdepodobne znižujú príťažlivosť vášho domova a jeho potenciálny predaj. Našťastie je inštalácia žulových alebo kremenných dosiek pomerne jednoduchá a môže rýchlo zlepšiť vzhľad a hodnotu vášho bytu. „Výmena pracovných dosiek môže byť spravená za menej ako 10 000 eur a bude mať obrovský vplyv na hodnotu,“ hovorí Morgan Franklin, realitný maklér z Atlas Trust Real Estate.

A podľa realitnej webovej stránky Opendoor’s Home Decor Report 2023 boli kuchyne s aktualizovanými pultmi a skrinkami druhým najväčším impulzom pre kupujúcich a v prípade nepekných dosiek tiež tretím najväčším odradením od kúpy.

Správa (ktorá skúmala 929 majiteľov domov vo veku od 25 do 74 rokov, ktorí uvažovali o prestavbe alebo vymaľovaní svojich domovov alebo tak urobili v posledných dvoch rokoch) tiež zistila, že kupujúci mali záujem o kremeň, ktorý je známy svojou odolnosťou.

pixabay.com

2. Choďte do čierno-bielej kombinácie

Aj keď sa jednotná kuchynská linka môže zdať predajným argumentom, výber svetlých horných skriniek a tmavých spodných skriniek môže skutočne pomôcť vášmu domu predávať sa za prémiovú cenu. Podľa správy Zillow z roku 2018 domy s takzvanými smokingovými skriňami vyniesli v priemere o 1 500 dolárov viac, ako sa očakávalo.

3. Vymeňte staré svietidlá

Opýtajte sa akéhokoľvek realitného makléra alebo dizajnéra a povedia vám, že tieto lacné svietidlá pre domáce potreby vám nezarobia, keď idete predať svoj dom. Upgradujte však svoje osvetlenie a zvýšite tak aj potenciálny šek od kupca.

Osvetľovacie telesá, rovnako ako hardvér, sú ozdobou vášho domu. Dobrá správa? Zariadenia, ktoré doplnia váš domáci štýl a sú štýlové, sú doslova v každej cenovej kategórii. Chcete, aby každá izba vo vašej domácnosti vyzerala jasnejšie, krajšie a drahšie? Odpoveď je jednoduchá: zapustené osvetlenie.

„Obývacie izby by mali mať štyri zapustené svetlá a chodby a kuchyne by tiež mali mať niekoľko,“ navrhuje Brian Dougherty, vedúci partner spoločnosti Robert Paul Properties v Bostone. „V závislosti od elektrikára a zložitosti elektroinštalácie môže jedno inštalované vstavané svietidlo stáť medzi 150 až 250 eur. Ak je peňazí málo, odporučil by som sa najskôr zamerať na obytné priestory pred spálňami.“

Pre ešte väčšiu hodnotu Yasmine El Sanyoura, bytová dizajnérka v Opendoor, v správe spoločnosti navrhuje, aby majitelia domov pridali vstavané osvetlenie so stmievačmi. „Ak sa vám páči myšlienka zapustených LED diód, ale stále sa obávate, že osvetlenie je príliš ostré, odporučila by som zvoliť LED diódy, ktoré je možné nastaviť na vyššie teploty svetla (napríklad 2700K – 3000K) a spárovať ich so stmievačmi na ovládanie v každom danom čase je rozptýlené veľa svetla.“

Prečítajte si: Ako zariadiť interiér v rustikálnom štýle?

drevo kuchyna
pixabay.com

4. Premaľujte steny v neutrálnom odtieni

Dokončenie môže trvať len niekoľko hodín, ale pridaním čerstvého náteru do miestnosti môžete úplne zmeniť váš priestor k lepšiemu.

Rekonštrukčná služba Fixr vo svojej správe o trendoch farieb a farieb 2023 uskutočnila prieskum medzi 62 odborníkmi na interiérový dizajn a zistila, že 82 percent z nich uviedlo, že teplé neutrálne odtiene sú najlepšie odtiene interiéru, ak predávate. „Teplé neutrálne farby sa často považujú za svieže plátno a považujú sa za príjemné a bezpečné farby,“ vysvetľuje správa. „Aj keď ich niektorí ľudia nemusia milovať, len zriedka ich úplne vypnú.“

„Matné povrchy vyzerajú sofistikovanejšie,“ hovorí dizajnérka Maryana Grinshpun. „Výber kontrastných farieb, aj keď dva odtiene bielej – jeden na steny, druhý na obloženie, dvere a strop – dodajú priestoru detail a hĺbku.“

5. Vyberte odvážnu farbu kúpeľne

Zatiaľ čo neutrály vám môžu dobre poslúžiť vo zvyšku domu, nejaký veľký kontrast v kúpeľni môže z dlhodobého hľadiska urobiť váš domov cennejším.

„Skúste premaľovať zvyšok kúpeľne na vysoko kontrastnú farbu, aby sa všetko naozaj lesklo,“ hovorí Ralph DiBugnara, prezident Hume Qualified. „Kúpeľne zostávajú oblasťou, ktorú väčšina kupujúcich skutočne chce vidieť ako novú a lesklú.“

Akú farbu by ste teda mali použiť na steny kúpeľne? No, ak je cieľom maximalizovať predajnú cenu vášho domu, potom je pre vás najlepšia modrá. Podľa správy spoločnosti Zillow za rok 2018 zarábajú modré kúpeľne predajcom takmer o 3 000 dolárov viac, ako sa očakávalo.

pixabay.com

6. Vymeňte staré okná

Chcete urobiť svoj domov tichším, znížiť účty za energiu a pridať hodnotu, keď príde čas predaja? Potom vymeňte tie staré, prievanové okná za novú sadu okien s dvojitým sklom.

„Domy s popismi, v ktorých sa spomínajú dvojité okná, sa môžu predávať o týždeň rýchlejšie ako podobné domy a o 1 % viac, ako sa očakávalo,“ uvádza Zillowov výskum.

7. Pridajte izoláciu podkrovia

Dom s prievanom – alebo taký, ktorý nezadržiava chladný vzduch čerpaný jeho klimatizačnými jednotkami – je pre kupujúcich domov riešením. Našťastie všetko, čo potrebujete, je trochu izolácie v podkroví, aby sa vážne zlepšila hodnota vášho domu teraz aj v budúcnosti.

„V priemere uvidíte 108 až 116 percent návratnosti investície keď pridáte izoláciu podkrovia,“ hovorí dizajnérka April Palomino. „Je to preto, že izolácia chráni dom pred prestupom tepla, čím znižuje účty za energiu. Izolácia tiež zabraňuje prenikaniu vlhkosti do citlivých častí vášho domova, čím šetrí vašu investíciu.“

8. Dokončite svoj suterén

Transformácia tohto nedokončeného priestoru vo vašej pivnici môže byť kľúčom k predaju vášho domu za prémiovú cenu. „Nedokončený suterén môže byť zlatou baňou,“ hovorí Franklin. „Na mojom trhu má štvorcový záber pod úrovňou 60 až 80 dolárov za stopu a dá sa dokončiť za menej ako 40 dolárov za stopu.“ Tiež to pomáha potenciálnym kupcom predstaviť si, ako môžu využiť tento priestor navyše.

9. Postavte palubovku

Ak chcete premeniť svoj vonkajší priestor na taký, ktorý výrazne zvýši hodnotu vášho domova, stavba terasy je skvelým miestom, kde začať. Podľa Remodeling’s 2022 Cost versus Value Report, pridanie drevenej paluby prinieslo 64,8-percentnú návratnosť investície, keď prišiel čas na predaj. Terasy mali o 13 percent viac zmienok v zoznamoch nehnuteľností – a ak sú náklady na vybudovanie terasy pre vás príliš vysoké, je to skvelá a cenovo dostupnejšia možnosť.

Prečítajte si: Interiérové trendy roku 2023

pixabay.com

„Keď pandémia prinútila všetku zábavu vonku, majitelia domov získali späť svoje dvory od detí alebo psov. Teraz premýšľajú, ako by tento priestor mohol slúžiť ako rozšírenie ich domova novými, kreatívnymi spôsobmi,“ povedala Amanda Pendleton v správe o trendoch v domácnostiach.

10. Vytvorte lákavé vonkajšie posedenie

Či už máte terasu alebo predzáhradku – alebo aj keď si len vyberáte časť svojho trávnika – vytvorenie útulného vonkajšieho priestoru na sedenie je pre kupujúcich lákavé.

„Nastavte terasu alebo verandu ako vonkajší obývací priestor s pohodlnými vankúšmi na nábytku, vonkajším kobercom, grilom… alebo TV, ak je priestor prekrytý,“ hovorí relitná maklérka Sheila MacDonald. „Toto rozširuje zábery vášho domu v mysli kupujúceho.“

11. Dajte fasáde čerstvý náter bielej farby

Základná biela farba je cesta pre luxusný vzhľad. Na otázku, ktoré farby exteriéru najviac odporúčajú, 74 % odborníkov súhlasí s tým, že biela je farba, ktorú si treba vybrať. Svieža vrstva bielej farby vyvolá dojem, že je domov čistý a svieži. Tiež vám umožní použiť množstvo rôznych farieb na okenice, obloženie a predné dvere, takže si ich môžete prispôsobiť, aby ste zvýraznili a predviedli tie najlepšie vlastnosti vášho domova.

12. Pridajte inteligentnú technológiu

Ak chcete urobiť svoj domov hodnotnejším, potom je čas začať myslieť inteligentne. „Urobte inteligentné vylepšenia, ako je termostat, osvetlenie, zámky dverí s klávesnicami, požiarne detektory a bezpečnostné kamery,“ hovorí Shawn Breyer, majiteľ spoločnosti Breyer Home Buyers. „Ak je všetko ostatné rovnaké medzi niekoľkými domami, ktoré kupujúci hľadajú, váš dom by vyhral s inteligentnou podporou.“

To je obzvlášť lákavé pre mladých, technicky zdatných kupujúcich, ako aj pre starších kupujúcich, ktorí môžu chcieť začleniť bezpečnostné prvky, ako sú lekárske výstražné systémy.

Zdroj: Bigstockphoto.com

13. Vymeňte staré garážové dvere

Tá špinavá garážová brána, do ktorej ste stokrát cúvali, ničí príťažlivosť vášho domova. Našťastie, jeho výmena nie je príliš drahá investícia a môže tak urobiť váš dom z dlhodobého hľadiska oveľa atraktívnejším.

„Garážové brány zvyšujú príťažlivosť, poskytujú bezpečnosť a ochranu a dokonca pomáhajú pri účtoch za energiu, ak sú izolované,“ hovorí April Palomino.

V skutočnosti vo svojej správe o nákladoch verzus hodnota za rok 2022 spoločnosť Remodeling zistila, že výmena garážových brán má najvyššiu návratnosť investície, a to 93,3 percenta. A samotná práca má priemer len okolo 4 000 eur.

14. Inovujte svoje terénne úpravy

„Krajinné úpravy sú jedným z nákladovo najefektívnejších spôsobov, ako zvýšiť hodnotu vášho domova,“ hovorí Patrick van den Bossche, prezident Realty Executives International. „Zdravé stromy, rastliny a kvety spolu s dobre upraveným trávnikom môžu zlepšiť vzhľad domova. Tiež odstráňte odumretú vegetáciu, skryte hadice a udržujte všetko v nedotknutom vzhľade, aby ste urobili ten najlepší prvý dojem.“

Pre optimálnu hodnotu opätovného predaja možno by ste mali zvoliť odolné terénne úpravy alebo pekne orezané rastliny.

Zdroj: bestliveonline.com

Ohodnoťte článok

1

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu