Tieto zvieratá sú najvernejšie!

0
Tieto zvieratá sú najvernejšie!
pixabay.com

Podľa World Wildlife Foundation (WWF) je asi päť percent všetkých druhov cicavcov a 90 percent druhov vtákov monogamných, čo znamená, že si vyberú partnera a držia sa ich celý život. Vybrali sme niektoré zo zvierat, ktoré sa pária na celý život, od morských koníkov a labutí až po sivé líšky a gibony.

1. Agapornis – Lovebirds

Ako naznačuje ich názov, tieto vtáčiky sú nesmierne milujúce stvorenia. Neradi však šíria lásku: Podľa Smithsoniana sa tieto farebné vtáky pária na celý život po dosiahnutí pohlavnej dospelosti vo veku okolo 10 mesiacov.

 

2. Myši

Myši typu Oldfield sú jedným z mála hlodavcov, o ktorých je známe, že sa pária na celý život, ako uvádza profesor zoológie na Auburnskej univerzite Michael C. Wooten. Aj keď nežijú dlho – priemerná dĺžka života myší vo voľnej prírode je menej ako deväť mesiacov – spojené páry strávia svoj krátky život chovom a starostlivosťou o potomkov.

3. Morské koníky

Monogamia sa neobmedzuje iba na tvory na zemi. Podľa U.S. Fish & Wildlife Service, je morský koník iba jedným z mnohých morských tvorov, ktorí sa pária na celý život. A zábavný fakt: V týchto monogamných pároch je to muž, ktorý rodí potomka.

4. Orol bielohlavý

Ďalším druhom vtákov, ktorý sa pári na celý život, je orol bielohlavý. Podľa National Audubon Society tento národný vták využíva budovanie hniezd na upevnenie svojho puta so svojím druhom. „Dvojica sa neustále pridáva k stavbe, takže po mnohých sezónach získava gargantuovské rozmery a je symbolom ich vernosti,“ vysvetľuje organizácia.

 

pixabay.com

5. Albatrosy

Ďalším vtákom, ktorý je mimoriadne monogamný, je albatros. „Tieto globálne vtáky sa spájajú na celý život a sú neuveriteľne verní svojim partnerom,“ píše pozorovateľ vtákov Noah Strycker v časopise The Thing with Feathers. „Ak chcete vidieť, aká je skutočná oddanosť, musíte stráviť nejaký čas s albatrosom.“

Prečítajte si: Prečo muži najviac podvádzajú vo vyššom veku?

6. Bobry

Chcete byť dobrým partnerom? Jednoducho konaj teako bobor. Podľa NatureWorks spoločnosti PBS sa tieto hlodavce pária na celý život, nových partnerov si hľadajú, až keď prvý pominie. Hovorí sa, „kým nás smrť nerozdelí“!

7. Gibboni

Gibboni patria medzi primátov a rozdeľujú sa do 19 druhov. Všetkých 19 týchto druhov však má niečo spoločné: Pária sa na celý život. Podľa WWF sa tieto malé ľudoopy „párujú na celý život a vytvárajú rodinu, ktorá zostáva pohromade, kým potomstvo nevyrastie a neodíde z domu“. Je to skoro ako keď dospelí ľudia opustia domov!

 

pixabay.com

8. Husi

Husy berú svoje romantické partnerstvá veľmi vážne. Vezmime si napríklad kanadskú hus: Podľa organizácie Citizens for the Preservation of Wildlife, Inc. (CPW) je tento vodný vták tak oddaný svojmu druhovi, že sa „vystaví nebezpečenstvu“, len aby ho chránil. Keď dôjde k zraneniu jedného člena páreného páru, druhý ho bude dokonca strážiť, kým sa buď nezotaví alebo nezomrie.

9. Labute

Labute sú celkom romantické stvorenia, ako napovedá aj ich povesť. Podľa The Swan Sanctuary sa tieto zvieratá obvykle pária na celý život a „ak dôjde k strate partnera, potom partner, ktorý prežije, prejde procesom smútku, ako to robia ľudia“. Po ukončení smútenia labuť zostane tam, kde je sama, nájde nový úsek vody, v ktorom bude žiť (a prípadne si nájde nového partnera), alebo sa znova pripojí k stádu.

10. Holuby

Pre každého, kto žije v meste, by mohlo byť šokom, keby sa dozvedel, že tieto otravné vtáky sú jedným zo zvierat, ktoré sa pária na celý život.

Podľa anglického Pigeon Control Resource Center môžu holuby za správnych podmienok páriť až osemkrát ročne, pričom zakaždým vytvoria dvoch potomkov. Niet divu, že mestá majú problémy s holubmi!

11. Ara arakanga – Scarlet Macaw

Šarlátový papagáj nie je len najväčší papagáj na svete – má tiež jedno z najväčších sŕdc. Podľa aliancie The Rainforest Alliance sa tento farebný vták pári na celý život a spojené páry znesú približne dve vajcia ročne.

 

pixabay.com

12.  Šedí vlci

Šedí vlci môžu vyzerať strašidelne, ale v hĺbke duše iba hľadajú lásku. Podľa prírodnej rezervácie Animal Ark sú tieto chlpaté zvieratá monogamné tvory – hoci počas obdobia rozmnožovania sa smie a rozmnožovať iba alfa pár. Darwinizmus v najlepšom.

13. Čierne supy

Čierne supy sú ťažko tvárou romantiky. Len čo sa však s týmito lietajúcimi zvieratami zoznámite, sú skutočne milostné. Hawk Mountain Sanctuary v Pensylvánii poznamenáva, že čierne supy sa pária na celý život a spojené vrany zostávajú pohromade po celý rok.

14. Francúzsky skalár

Podľa online sprievodcu zvieracou ríšou z Trinidadu a Tobaga Univerzity Západnej Indie sa francúzske skaláry vyskytujú najčastejšie v pároch. A tieto páry sa nemenia, vyberajú si svojho skalárskeho partnera na celý život.

 

pixabay.com

15. Šedé líšky

Červené aj sivé líšky sú monogamné tvory, ktoré sa pária na celý život. Podľa ligy pre záchranu zvierat žijú zvieratá skôr v malých skupinách, ktoré zahŕňajú verných partnerov, ako aj mladé a slobodné samice, ktoré pomáhajú pri starostlivosti o najmenších.

17. Kojoti

Kojoti sú verní tvorovia – prinajmenšom svojim partnerom. Keď vedci z Ohio State University sledovali počas šiestich rokov v chicagskej oblasti 236 kojotov, našli nulové dôkazy o polygamii alebo o tom, že by partner opustil svojho partnera, kým boli ešte nažive. Výsledky štúdie publikovanej v časopise Journal of Mammalogy z roku 2012 dospeli k záveru, že „mestskí kojoti nevykazujú vo svojom monogamnom systéme párenia žiadnu variabilitu“.

bestlifeonline.com, pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu