NAČÍTAVAM

Type to search

E_KNIHY KNIHY PSYCHOHYGIENA TLAČOVÁ SPRÁVA

Čo čítať počas karantény? Tipy na knihy, ktoré vás vzdelajú aj zabavia

Martina Beňová
Share
Počas karantény je ideálne obdobie na čítanie kníh

Aj v čase domácej, dobrovoľnej alebo povinnej karantény si môže človek vychutnať rôzne knižné tipy, ktoré trh ponúka. Je jedno, či máte chuť na klasiku alebo bestseller, voľný čas strávený s knihou v ruke sa vždy ráta. Ak neviete, po čom siahnuť, možno vás inšpiruje výber z vydavateľstva Absynt, kde sú knihy dostupné aj ako e-booky.

# Andrej Bán

 – Trochu oheň, trochu voda

Na Balkánskom polostrove nie je zaujímavé len naše povestné „slovenské more“. Je to komplikovaný mnohosten, ktorého národnostné vrenie dlho držalo pod pokrievkou len zvláštne čaro maršala Josipa Broza Tita. Jeho smrť v roku 1981 znamenala začiatok konca jedného veľkého impéria, ktoré nám je v mnohých ohľadoch mentálne bližšie, ako oveľa väčšie impérium – Sovietsky zväz.

Balkánsky sud prachu v deväťdesiatych rokoch ožil a ukázal nám svoju odvrátenú tvár – nepochopiteľné bratovražedné vojny, ktoré sa odohrali doslova pred našimi očami. Ako je možné, že rôzne národy tak dlho nažívali spolu v jednej krajine a svoje dávne bratské a susedské vzťahy napokon utopili krvi?

Reportér Andrej Bán jazdí na Balkán už od roku 1993 ako reportér a fotograf, neskôr aj ako humanitárny pracovník. Nepridáva sa k žiadnej z bojujúcich strán – v centre jeho záujmu vždy stoja obyčajní ľudia, ľudia trpiaci, ľudia manipulovateľní, ľudia, ktorým bolo ublížené. V Srbsku, v Bosne a Hercegovine, v Chorvátsku i v Kosove.

Prečítajte si aj náš predošlý článok: Skutočné knihy majú ešte vždy u čitateľov prednosť pred e-knihami

Sú to však aj migranti, ktorí sa cez Balkán len pokúšajú prejsť na ceste za lepším životom, no viaznu v ňom ako v pohyblivých pieskoch. 
Balkán, jeho krajiny i dejiny sú fascinujúce. Niekedy sa nám zdajú celkom blízke, inokedy je mentálna priepasť prihlboká a nastáva nepochopenie.

Túto priepasť nám pomáha prekonať Andrej Bán vo svojej reportážnej knihe Trochu oheň, trochu voda. Balkánske krajiny v nej sleduje od začiatku rozpadu pevných hraníc impéria až po súčasnosť, kedy hraničné čiary rýchlo blednú a už takmer nevedno, ktoré sú skutočné, a ktoré iba vymyslené.

View this post on Instagram

“Máloktorý štát má už v názve také jasné vymedzenie. Iste, každý štát sa musí nejako volať a obvykle sa z jeho názvu dá čo-to vyrozumieť už na prvé počutie. Možno si však názov Juhoslávia vysvetliť inak ako štát južných Slovanov? Ak nie, ako sa v ňom asi cítili už od jeho vzniku Neslovania, napríklad takí Albánci? Ale nebuďme útlocitní. Juhoslávia bol pokus, pravda, nie veľmi úspešný, vytvoriť v Európe z viacerých národov jeden jediný. Sociálne inžinierstvo, čosi celkom neprirodzené, ale tak už to v dejinách ľudstva býva.” Dotlač novej balkánskej absyntovky Andreja Bána je už v kníhkupectvách! #andrejban #trochuohentrochuvoda #novaabsyntovka #absynt #absyntpolicka #absyntovka #tipnaknihu #cocitat #kniha #knihy #knihomol #knihomolka #viaccasunacitanie #books #igbooks #bookstagram #bookaholic #bookaddict #cestovanie #nonfiction #teportaz #balkan #juhoslavia

A post shared by Absynt (@vydavatelstvo_absynt) on

# Ariel Levy – Proti všetkým pravidlám

„Odmalička mi hovorili, že som príliš živelná, príliš prudká, že je ma príliš,“ píše americká spisovateľka Ariel Levy vo svojich výnimočných memoároch s názvom Proti všetkým pravidlám.

Ako mladá žena sa rozhodla, že ak sa stane reportérkou, perfektne sa spojí jej sila i všetky túžby. Stane sa profesionálnou objaviteľkou, druhom ženy, ktorá je slobodná vo všetkom, čo si vyberie. Presťahuje sa na Manhattan a roky strávi dobrodružným cestovaním po celom svete, aby pre slávny časopis The New Yorker písala portréty nezvyčajných ženských hrdiniek.

Zažije však aj nepredstaviteľné sklamania, kvôli ktorým sa musí vzdať mnohých svojich ilúzií. Vo svojom autobiografickom románe zachytáva nielen vlastný život, ale aj našu komplikovanú súčasnosť. 
Je to príbeh o veľkej láske i obrovských stratách, o závislosti, homosexualite a veľkej ženskej sile.

„Domnievala som sa, že som tie divoké živly vo mne, tú energiu, nenásytnosť, lásku skrotila a ukotvila v živote, v ktorom sa dali udržať na uzde. Ale ony explodovali.“

View this post on Instagram

“Ženy mojej generácie získali vďaka feminizmu štedrý dar – presvedčenie, že môžu samostatne rozhodovať o tom, ako bude vyzerať ich život a čo sa z nich stane. Spisovateľky tomuto pocitu podliehali ešte o čosi silnejšie, pretože vládnu slovom a zakladajú si na sile autorského vyjadrenia. Život sa plne poddal môjmu rozpísanému príbehu. Kútikom oka som síce pozorovala tiene, z ktorých postupne mohli vzniknúť vážne zápletky, ale kto sa už vyzná v tieňoch. “ • Túto knihu som čítala minulý rok a veľmi sa mi páčila, tak som si ju teraz dala znova. Ariel v nej popisuje svoj život, nesmierne zaujímavý príbeh, miestami temný a smutný, príbeh veľkej lásky, ale aj veľkej straty, príbeh závislosti a hľadania samej seba. Rovnako ako som to napísala vtedy, napíšem aj teraz – tento príbeh prežijete s Ariel na 100% – presne tak, ako sa volá táto Absynt edícia. #tipnaknihu #kniznafetka

A post shared by Jana Šlinská (@_dzejny) on

# Åsne Seierstad – Kníhkupec z Kábulu

Åsne Seierstad necúva pred žiadnou ťažkou témou. Dva týždne po teroristických útokoch na veže Svetového obchodného centra odchádza do Afganistanu, aby spoznala život bežných Afgancov.


Hrdina jej reportážneho románu Kníhkupec z Kábulu dvadsať rokov viedol malé kníhkupectvo v centre hlavného mesta. Nezáležalo mu na tom, či boli pri moci komunisti alebo Taliban. Jeho cieľom bolo prinášať knihy všetkým obyvateľom Kábulu. Miloval literatúru a nenávidel cenzúru.

Prečítajte si aj náš ďalší článok: 5 tipov na knihy, ktoré by mali podľa vydavateľa ženy poznať

Åsne Seierstad strávila štyri mesiace v afganskej rodine a splynula so životom obyčajných obyvateľov Kábulu, aby ukázala, ako vplývajú turbulentné časy na bežný život. Jej pohľad na každodennosť rodiny je unikátnym svedectvom o spôsobe života, ktorý je pre Európanov takmer nepredstaviteľný. V centre pozornosti stále stojí hlava rodiny – na jednej strane zanietený milovník umenia a kultúrny človek, na strane druhej silne patriarchálne založený despota riadiaci sa prastarými rodovými zvykmi.

Knižka Kníhkupec z Kábulu rozpráva príbehy zakázanej lásky, dohodnutých manželstiev i obyčajného života pod temnou záclonou každodenného teroru.

# Jürgen Thorwald – Storočie chirurgov

Aj chirurgia má svoje dejiny. Pestré a úchvatné. Čo predchádzalo prvému ostrému zárezu skalpelom do živej ľudskej kože? Aj o tom nám rozpráva nemecký spisovateľ Jürgen Thorwald vo svojej fascinujúcej knihe.

V roku 1846 sa objavom narkózy začína úžasné storočie chirurgov. Skončila sa doba špinavých rúk i zbytočných infekcií, skončila sa doba, v ktorej bol obyčajný zápal slepého čreva rozsudkom smrti. Chirurgické umenie vynieslo v druhej polovici devätnásteho storočia medicínu na piedestál a spôsobilo v nej skutočnú revolúciu.

Storočie chirurgov, to je strhujúci príbeh chirurgie, pri ktorom sa Jürgen Thorwald opiera najmä o spomienky svojho starého otca Henryho Stevena Hartmanna. Ten sa ocitol v Bostone pri objavení narkózy a tento objav v ňom prebudil obrovskú vášeň pre medicínu a najmä pre chirurgiu.

Bol presvedčený, že vďaka narkóze čaká chirurgiu obrovský pokrok a túto správu chcel rozšíriť do celého sveta.
Pestrá a pútavá kniha Jürgena Thorwalda sa dočkala mnohých vydaní po celom svete a každá ďalšia generácia ju číta znova so zatajeným dychom.

View this post on Instagram

Pecková kniha! Romaneskne spracované spomienky autorovho starého otca, ktorý sa zúčastnil historicky prvej operácie pod narkózov. Sám bol chirurgom, ale svoju prácu tak miloval, že sa rozhodol zdokumentovať dobové "žhavé novinky a trendy" v chirurgii devätnásteho storočia. Čitateľ sa z knižky dozvedá o osudoch rôznych chirurgov, o podvodoch a nespravodlivosti, na ktoré sa doplácalo niekedy aj životom. Je to knižka, ktorá vás z prvej ruky oboznámi s vynájdením anestézie, či objavením baktérií. Primiešaná je do toho aj dávka morbídneho humoru a po dočítaní nie len, že budete múdrejší, ale si vlastne uvedomíte, že sa to ľudstvo odvtedy až tak nezmenilo. Sme rovnako ješitní, súťaživí, ale aj starostliví a ochotní bojovať za lepší zajtrajšok ako aj vtedy. Storočie chirurgov je pre mňa milým prekvapením, ktoré môžem iba odporúčať. @vydavatelstvo_absynt #jurgenthorwald #storociechirurgov #medicina #chirurgia #dejiny #skull #absyntujem #absyntomol #knihozrut #bookphotography #bookaesthetic #tipnaknihu #skbookstagram #czbookstagram #igreads #dnesctu

A post shared by Libertina (@libertina_books) on

# Madeline Vadkerty – 
Slovutný pán prezident

Zúfalí ľudia píšu prezidentovi Tisovi. Žiadajú ho o pomoc. O záchranu života. A čo na to on? Američanka Madeline Vadkerty vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných listov adresovaných prezidentovi, ktoré nám ponúkajú neznámy obraz holokaustu na Slovensku.

Holokaust sa neodohral len v dobytčích vagónoch a plynových komorách táborov smrti. Prvé dejstvá prebiehali v tichej beznádeji za zatvorenými dverami bytov, tam, kde nešťastní a ponížení ľudia písali svoje zúfalé prosby prezidentovi Tisovi. Očakávali od neho záchranu, milosť a pomoc v ťažkých chvíľach, do ktorých sa dostali po vydaní rozsiahlych protižidovských zákonov.

Madeline Vadkerty pátrala aj po ďalších osudoch pisateľov týchto listov. A boli to zväčša tragické osudy. V knihe Slovutný pán prezident nám ponúka trinásť silných dokumentárnych poviedok, ktoré otvárajú málo známe kapitoly holokaustu na Slovensku.

Ukazuje nám, ako protižidovská politika vojnového Slovenského štátu ničila životy obyčajných ľudí, z ktorých spravila občanov druhej kategórie len preto, že boli Židia. Všetky kroky, ktoré štát podnikal totiž mali jediný cieľ – raz a navždy sa ich zbaviť.

Tagy
Martina Beňová
Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

You Might also Like

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X