Tomáš Sokol z Flexity: Človek by mal podnikať v tom, čo ho naozaj napĺňa a dokáže to s radosťou robiť pre druhých

0
Tomáš Sokol z Flexity: Človek by mal podnikať v tom, čo ho naozaj napĺňa a dokáže to s radosťou robiť pre druhých

Tomáš Sokol chcel zistiť, čo sa dá dokázať, keď človek vloží všetky svoje schopnosti do jedného projektu. Tým, že sa roky venuje joge, bol smer jeho podnikania jednoznačný. Založil e-shop s pomôckami na cvičenie jogy. V rozhovore nám prezradil:

  • čo podľa neho chýbalo cvičiteľom jógy,
  • aké produkty sú v ich e-shope najobľúbenejšie,
  • aké sú požiadavky na oblečenie na cvičenie,
  • s čím začať, keď sme začiatočníci,
  • na čo sa môžu tešiť účastníčky konferencie Pre zdravie ženy.

Venujete sa joge zo širšieho spektra. Založili ste rodinný e-shop Flexity. Ako vznikla myšlienka?

Myšlienka založiť e-shop vznikla z túžby realizovať sa naplno v nejakom vlastnom nápade a zistiť, čo sa dá dokázať, keď človek vloží všetky svoje najlepšie schopnosti do jedného projektu.

Zároveň to bolo ideálne prepojenie s jogou, ktorej sme sa vo voľnom čase venovali a život nás posunul smerom spraviť si aj inštruktorský kurz. Bolo to teda skvelé spojenie, pretože sa veríme, že človek by mal podnikať v tom, čo ho naozaj baví a napĺňa a dokáže to s radosťou robiť pre druhých. Samotná idea začať s e-shopom nám skrsla práve na jednej hodine jogy. Hneď v ten deň sme si začali robiť prieskum a hľadať spôsob ako najlepšie by sme dokázali priniesť na Slovensko niečo čo tu chýba a jogínom pomôže.

Čo všetko ponúkate a ako vyberáte produkty?

Ponúkame prakticky všetky pomôcky na cvičenie jogy ako podložky, oblečenie, knihy tašky, doplnky ako aj súvisiace produkty k meditáciám, masážam a zdravému životnému štýlu. Produkty vyberáme najmä na základe kvality, toho či sa aj tá značka sama venuje joge a pohybuje sa v tomto svete, chápe potreby jogínov a vyrába špecializované produkty.

Snažíme sa hľadať skôr lokálnejšie značky v rámci Európy či už z dôvodu dodacej doby ako aj uhlíkovej stopy pretože ekologickosť je tiež jeden z dôležitých faktorov pri výbere. Veríme, že dnes by produkty mali brať ohľad nielen na funkčnosť ale hlavne na zdravie a následne aj dopad, aký zanechajú keď doslúžia svojmu účelu. Snažíme sa pozerať viac dopredu a podporovať tých, čo vyrábajú naozaj zodpovedne.

Aj ich sám testujete?

Jasné. Chceme vedieť poradiť najlepšie z vlastnej skúsenosti. Samozrejme sa nedá testovať všetko pri takej šírke portfólia, preto často zbierame aj skúsenosti od druhých a snažíme sa, aby všetci z tímu vedeli čo najlepšie poradiť. Určite máme otestované takmer všetky typy podložiek a v tom dokážeme trúfam si povedať každému poradiť naozaj na mieru.

Špeciálny zľavový kód: vianoce21
ava 4,- EUR pri nákupe nad 50 EUR. Platí na: oblečenie, podložky, pomôcky a doplnky stravy, ktoré nie sú práve v zľave.

Venujete sa aj vy cvičeniu jogy?

Bez toho by som si popravde ani nevedel predstaviť fungovať. Sám som sa presvedčil o tom aké má cvičenie jogy na mňa účinky po dlhom sedení v práci za počítačom a som ten typ, ktorý rád predáva skúsenosti ďalej. Stále sa vnímam ako študent a myslím si, že vo svojej podstate je práva joga iba jedna, aj keď existuje dnes mnoho štýlov. Rád preto objavujem rôzne interpretácie a študujem jogu na vlastnom tele a mysli. Okrem toho, že je cvičenie vynikajúce pre zdravie, pomáha mi to udržiavať si kontakt s joga komunitou a umožňuje mi to oveľa lepšie pochopiť čo ľudia potrebujú.

Čo sa u vás najviac predáva? O čo je najväčší záujem?

Určite je najväčší záujem o podložky na jogu. Vyskladali sme asi najširší výber všetkých možných materiálov, rozmerov a vlastností aby si dokázal vybrať naozaj každý podľa svojho typu a náročnosti. Keďže máme podložky od výrobcov, ktorí sa na jogu špecializujú vieme sa zaručiť za kvalitu. Ďalej sú to protišmykové ponožky ToeSox. Na tie sme asi nemali ani jednu sťažnosť a lepšie sme na trhu už nenašli (úsmev).

https://www.instagram.com/flexity_life/

Teší nás, že je veľký záujem aj o meditačné pomôcky ako vankúše, tibetské misky, zabutony a pod. Určite je to aj oblečenie na jogu. V joge je špecifická požiadavka na strečovosť materiálu. Jogové značky presne toho chápu a tvoria oblečko, ktoré na tele drží pri každom pohybe, legíny majú vyšší pás a najväčším typom je athleisure, čiže také v ktorom po cvičení vybehnete do mesta. V tomto sme radi, že sa nám podarilo priniesť vo svete jogy asi najznámejšiu značku Alo Yoga.

Čo podľa vás pomôže ľuďom, ktorí ešte necvičili, ale chcú začať. Aké produkty?

Určite na začiatok podložka a vybrať si typ povrchu podľa toho, ako veľmi sa zvyknú potiť pri cvičení dlane a nohy. Ak chce človek ostať pri cvičení dlhšie a zároveň si neublížiť investícia do kvalitnejšej podložky sa vyplatí. Prípadne si zaobstarať aspoň vlastný uterák, ktorý sa prehodí cez požičanú podložku.

Začiatočníkom potom veľmi pomáhajú joga bloky, hlavne pri skrátených svaloch. Postupne sa zíde aj meditačný vankúš na dlhšie sedenie v meditácii alebo cvičení pranajamy – dýchacích cvičení. Neskôr si človek môže vybrať už pomôcky na konkrétny typ jogy. Pri pomalých restoratívnych cvikoch sa oplatí bolster, valec, popruh či deka. Existujú aj celé cvičenia s pomôckami ako wheel yoga, FeetUp joga alebo fasciálna joga.

Ako si vybrať správny typ podložky?

Hlavným faktorom je dnes, aby sa podložka nešmýkala. Čiže povrch podložky musí byť z takého materiálu, aby držal stabilne ruky aj nohy vo všetkých pozíciách. Potom asi najčastejšia vec podľa ktorej ľudia vyberajú je hrúbka podložky. Tá zaručuje mäkkosť pri cvičení. V poslednej dobe sa preferujú viac širšie podložky a ženy samozrejme riešia aj samotnú hmotnosť.

Niektoré materiály ako prírodný kaučuk sú 2-3 krát ťažšie ako bežná karimatka, ale vďaka tomu aj poskytujú lepšiu oporu a sú trvanlivejšie. Následne je kritériom dizajn a farba. V prípade podložiek však neodporúčame riadiť sa len podľa toho čo je pekné, ale hlavne funkčné, lebo niektoré krásne dizajnové podložky nie sú ideálne pre klasickú jogu. Vieme, že vybrať si z obrázku sa nedá, preto máme v predajni všetky typy povrchov a ľudia si môžu prísť najskôr vyskúšať a porovnať podložky.

Na našej konferencii Pre zdravie ženy pripravujete aj špeciálnu hodinu Hatha jógy. Je to váš obľúbený štýl?

Áno, práve štýl Hatha jogy, v sebe spája v jednej lekcii všetky hlavné aspekty jogy a tak si každý zoberie niečo pre seba.

Často ľudia aj začnú cvičiť, ale potom to vzdajú. Čo podľa vás prispeje k udržaniu pravidelného cvičenia?

Na začiatok to je podľa mňa mať svojho parťáka, partáčku, aby ste sa vzájomne mohli potiahnuť. Ja som takto začal spolu s manželkou a doteraz sa joge obaja venujeme a baví nás to. Samozrejme, veľa robí jednoduchá pravidelnosť – režim. Naša myseľ proste tak funguje a môžeme si pretvárať svoje návyky pomocou pravidelnosti a tiež pomáha zo začiatku aj menšia odmena pre seba samého. Neskôr sa odmenou stane už samotné cvičenie a jeho efekt (úsmev).

Podľa mňa je prirodzené, že môže prísť aj kríza alebo strata pôvodnej motivácie, dobré je si to dopredu uvedomiť a vedieť, že to nemusí ísť stále v rovnakom tempe. Napríklad joga je veľmi starý a komplexný systém pre život človeka a podľa majstrov by sa spôsob cvičenia mal meniť aj vekom, čo je prirodzené. Páči sa mi na joge, že okrem tej najviditeľnejšej fyzickej časti ponúka širokú paletu ďalších techník a cvičení, ktoré môže človek rozvíjať až do smrti.

Čo plánujete do budúcna?

Plánov máme naozaj veľa. Z pohľadu e-shopu by sme sa radi rozrástli za hranice do okolitých štátov. Chceli by sme aj posunúť vlastnú značku smerom k výrobe vlastných produktov. Ďalej by sme chceli viac nakopnúť náš ďalší projekt Jogahunter.sk kde chceme vybudovať platformu pre všetko dianie okolo jogy na Slovensku.

Radi by sme aj vybudovali koncept predajne, kde by si ľudia mohli vyskúšať všetky pomôcky, kde by bol zároveň aj menší priestor na malé workshopy či diskusie. V neposlednom rade by sme chceli rozšíriť našu ponuku, aby zahŕňala všetko potrebné pre jogínsky lifestyle a zväčšiť skladovú dostupnosť. V najbližšej dobe máme ambíciu aj priniesť viac produktov na jogu pre mužov a motivovať ich k cvičeniu. Najlepšie so svojimi polovičkami.

Tešiť sa na vás môžeme v roku 2022 aj na našej marcovej konferencii v Prahe. Áno, teším sa, že sa s mojou značkou Flexity opäť stanem súčasťou krásneho dňa nabitého pozítívnou energiou. Vidíme sa spolu už 26. marca 2022 (úsmev).

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu