Type to search

ARCHITEKTÚRA DIZAJN INŠPIRÁCIE MAGAZÍN VZDELÁVANIE

Toto sú najkrajšie materské školy na svete. Dali by ste tam dieťa?

Share

Každé dieťa potrebuje k rastu zdravé vnútorné prostredie, v ktorom sa bude môcť cítiť pohodlne a uvoľnene. Vedia to aj majitelia materských škôl, ktorí neustále zvyšujú latku a svoje škôlky zariaďujú tak, aby deťom dopriali nadštandard. Príkladom sú najkrajšie materské školy na svete, ktoré ponúkajú viac ako len atraktívny dizajn. 

École Maternelle Pajol (Paríž, Francúzsko)

Parížska škôlka so 4 veľkými vzdelávacími miestnosťami a priestranným exteriérom funguje už od 40. rokov minulého storočia. Medzi tie najkrajšie na svete sa ale zaradila len pred pár rokmi. Udialo sa tak po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorá spestrila dizajn budovy a jej vnútorné priestory dúhovými farbami.

Foto: jefouinetufouines.fr

John Septimus Roe Anglican Community School (Beechboro, Austrália)

Pestrosťou a množstvom farebných akcentov nešetrí ani jedna z najprestížnejších materských škôl v austrálskom Perthe a jeho blízkom okolí. Farby sú ale v škôlke situovanej na predmestí Beechboro skôr doplnkom. Hlavným prvkom dizajnu sú všadeprítomné konštrukcie z dreva a preglejky, ktoré sa spolu s časťou stien v tvare dielikov z puzzle starajú o útulnú atmosféru.

Foto: worldarchitecturenews.com

Wolfartsweier (Karlsruhe, Nemecko)

Táto škôlka sa preslávila vďaka dizajnu budovy v tvare veľkej mačky, ktorá si spokojne leží v jednej zo štvrtí v nemeckom Karlsruhe. Pozornosť púta aj po vstupe do interiéru, ktorý je vďaka veľkým mačacím očiam dobre presvetlený. V spojitosti s neutrálnymi odtieňmi sa tak stará aj o vytvorenie zdravej vnútornej mikroklímy.

Foto: worldarchitecturenews.com

Loop (Tianjin, Čína)

Čínske mestá ukrývajú desiatky materských škôl s originálnym dizajnom. Medzi tie najkrajšie patrí aj škôlka známa pod názvom Loop. Tá vyzerá ako zmenšená aréna navrhnutá v hravom kreatívnom štýle, uprostred ktorej sa nachádza otvorené priestranstvo s drevenou palubovkou. Pozornosť vzbudzujú aj okná a niekoľko vstupných dverí navrhnutých v oblých tvaroch.

Foto: divisare.com

EcoKid (Vinh, Vietnam)

Ktovie, či návrh budovy vyššie uvedenej čínskej škôlky inšpiroval aj architektov stojacich za projektom EcoKid Kindergarten. Objekt ale vyzerá dosť podobne iba zvonku. V interiéri sa stretávame s nadčasovým poňatím trvalo udržateľnej architektúry v organickom prevedení, ktorému nechýba poriadna dávka kreativity. Zaujímavosťou objektu je aj vlastný krytý bazén.

Foto: Hiroyuki Oki

OA Kindergarten (Saitama, Japonsko)

Dizajn populárnej japonskej škôlky patrí k trochu kontroverznejším. Dôvodom je zriadenie priestorov v kontajnerových moduloch. Práve to však umožnilo architektom priblížiť širokej verejnosti konštrukčné a estetické možnosti, ktoré kontajnerové domy ponúkajú. V tomto prípade ukázali, ako štýlovo sa dajú takéto plechové moduly skombinovať s drevom a spojiť do jedného celku, uprostred ktorého vzniklo pokojné átrium so zeleňou a priestorom na hry.

Foto: Studio Bauhaus

Farming Kindergarten (Dong Nai, Vietnam)

V Ázii sídli aj unikátna materská škola, ktorú zahraničné portály zaraďujú medzi najkrajšie na svete kvôli krútiacej sa streche obrastenej živou vegetáciou. Tá slúži ako strešná záhrada, na ktorej sa môžu vietnamské deti učiť základom poľnohospodárstva. Zároveň plní účel priestranstva, kde môžu tráviť voľný čas na čerstvom vzduchu.

Foto: archdaily.com – Gremsy

Kensington International Kindergarten (Bangkok, Thajsko)

Ďalšia z materských škôl v tejto časti Ázie, ktorá vsádza na trvalo udržateľnú architektúru a kontakt s prírodou. Jej pútavá stavba s oblými konštrukciami bola zasadená do pokojného prostredia, ktoré vyzerá ako záhrada. Škôlka funguje ako veľký dom postavený na pozemku plnom zelene, vďaka čomu majú deti k dispozícii priam optimálne podmienky.

Foto: moms.com

Pomyselné rebríčky najkrajších materských škôl sa budú zrejme čoskoro meniť. Škôlky, ktoré sa môžu pochváliť jedinečným dizajnom a nadštandardným vnútorným prostredím, pribudnú na svetovej architektonickej mape aj v tomto roku. Tie najkrajšie budú znovu najmä z Európy a z východu Ázie.

Prečítajte si aj: Dali by ste dieťaťu niektoré z najtradičnejších slovanských mien?

Zdroj: archdaily.com, businessinsider.com

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X