Týchto 6 vecí oslabuje účinnosť rúška

0
Týchto 6 vecí oslabuje účinnosť rúška
Foto: pixabay.com

Ak robíte tieto chyby, vaše rúško ​​vás nechráni, hovorí štúdia. Nosenie rúška je základným prvkom ochrany proti koronavírusu, ale nestačí to, ak robíte túto vec, alebo je vaše rúško jedným z týchto šiestich variant.

Nasadenie si rúška na tvár neznamená, že už máte voľnú ruku a môžete sa správať tak, ako v normálnom živote. V skutočnosti, ak sa správate určitým spôsobom, hoci máte nasadenú masku, vystavujete sa riziku.

Podľa štúdie z januára 2021, vedci z Larner College of Medicine vo Vermonte zistili, že jedinci, ktorí pravidelne nosia rúška, môžu byť vystavení väčšiemu riziku, že sa nakazia COVID, pretože ignorujú iné opatrenia.

Predmetná štúdia zistila, že jedinci, ktorí nosili masky pravidelnejšie, mali dennodennejší kontakt s ostatnými ako s tými, ktorí masky nenosili pravidelne. Takže tí, ktorí nosili masky, ale ignorovali ďalšie bezpečnostné odporúčania COVID, ako napríklad spoločenský odstup a obmedzovanie stretnutí, sa nakazili s vírusom rýchlejšie ako tí, ktorí masky nenosili, ale mali menej sociálnych kontaktov. Podobne bola u osôb, ktoré žili v bytových jednotkách, ako sú bytové domy, vyššia pravdepodobnosť výskytu COVID, ako u jedincov žijúcich v rodinných domoch.

Nemajte falošný pocit ochrany

„Keď nosíte rúško, môžete mať klamný pocit, že ste chránení, a môžete mať viac interakcií s inými ľuďmi,“ hovorí Eline van den Broek-Altenburg, vedúca výskumná pracovníčka štúdie a podpredsedníčka pre vedu o populačnom zdraví na katedre rádiológie na Larner College of Medicine. „Rúška vám nedávajú voľnú ruku, aby ste sa stretli s toľkými ľuďmi, a koľkými chcete,“ dodala van den Broek-Altenburg.

Podotkla, že aj ľudia, ktorí pravidelne nosia masky, stále musia prísne obmedziť kontakt s ostatnými. Štúdia odráža odporúčanie Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), aby ľudia zostali ostražití, pokiaľ ide o nosenie masky a spoločenské dištancovanie.

„Masky by ľudia mali stále nosiť, okrem toho, že musia byť od seba vzdialení najmenej 2 metre, najmä keď sú v interiéri s nimi aj ľudia, ktorí nežijú vo vašej domácnosti,“ odporúča CDC. Pokiaľ však ide o nosenie rúška, je rozhodujúci faktor z hľadiska vašej bezpečnosti aj typ zakrytia tváre, ktorý si vyberiete.

1. Všetky zle priliehajúce masky

CDC varuje pred nosením masiek, ktoré odstávajú alebo sú na tvári príliš voľne založené, alebo príliš tesne. Agentúra namiesto toho odporúča nosiť masky, ktoré tesne priliehajú k nosu aj brade a bez bočných strán.

2. Masky vyrobené z materiálov, cez ktoré sa ťažko dýcha

Aj keď nechcete, aby vaša maska ​​umožňovala kvapôčky dýchania dovnútra alebo von, masky, ktoré obmedzujú vašu dýchaciu schopnosť – napríklad také, ktoré sú vyrobené z kože alebo vinylu – tiež nie sú bezpečnou voľbou. CDC namiesto toho odporúča používať jednorazové masky, ktoré sú určené na lekárske použitie, alebo masky vyrobené z látok ako bavlna, ktoré poskytujú ochranu, ale nebránia dýchaniu.

unsplash.com

3. Masky vyrobené z voľne tkanej textílie

Ak cez tkaninu masky vidíte svetlo, neposkytuje vám dostatočnú ochranu. Namiesto toho CDC odporúča nosiť masku vyrobenú z materiálu, ktorý má pevnú väzbu, čo znamená, že cez ňu nevidíte svetlo, ak je držaná pred lampou alebo iným zdrojom osvetlenia. Ak sa chcete dozvedieť ďalších 5 tipov na veci, ktoré vás ochránia red COVIDom alebo ho umožnia ľahšie prekonať, čítajte tu.

4. Jednovrstvové masky

Vaša jednovrstvová maska ​​môže byť pohodlná, ale nie je to bezpečný spôsob ochrany na verejnosti. Ak chcete chrániť seba a ostatných, vaša maska ​​by mala mať podľa CDC dve alebo tri vrstvy.

5. Masky s prieduchmi alebo ventilmi

Tieto vetracie otvory alebo ventily na vašej maske robia presne to, čomu chcete, aby zabránili – umožňujú kvapkám a výparom ísť dnu a von.

6. Šály alebo lyžiarske masky

Aj keď CDC odporúča, aby ste lyžiarsku masku nepoužívali ako hlavný prostriedok ochrany seba alebo iných, neznamená to, že ju musíte dať dolu, keď je vonku zima. Ak však budete nosiť lyžiarsku masku kvôli teplu, CDC navrhuje, aby ste si ju obliekli cez priedušnú viacvrstvovú masku, a varujte: „Šatky, lyžiarske masky a kukly nie sú náhradami masiek,“ tvrdí agentúra. 

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu