V Hollywoode sa nakrútil rekordný počet filmov so ženami v hlavnej úlohe!

0
V Hollywoode sa nakrútil rekordný počet filmov so ženami v hlavnej úlohe!

Nová štúdia o ženách vo filmoch bude pravdepodobne vnímaná ako potvrdenie snahy Hollywoodu o nápravu desaťročí mužskej dominancie na televíznej obrazovke. Vyplýva z nej, že minulý rok bolo v najúspešnejších amerických filmoch rekordné percento ženských hlavných postáv.

Čo sa píše vo výročnej správe Centra pre štúdium žien v televízii a filme? Zistilo sa, že 40% amerických filmov s najvyšším zárobkom obsahovalo hlavnú ženskú postavu, v porovnaní so 43% mužov (zvyšných 17% má viacerých hlavných postáv alebo rovnaký počet mužských a ženských hlavných rolí). Ide o najvyšší podiel ženských postáv vo filme, ktorý prieskum zaznamenal od roku 2002. Najnižší podiel žien vo filme bol v roku 2011, keď to bolo len 11%.

Správa sa sústreďuje na 100 najlepších filmov z roku 2019, ktoré sú uvedené v tabuľke na internetovej stránke zhromažďovania údajov Box Office Mojo, ktorá obsahuje také tituly ako Avengers: Endgame, Joker a Maleficent: Mistress of Evil.

www.instagram.com/avengers

Výsledok je o niečo menej pozitívny, pokiaľ ide o širšie kategórie. Ženské „hlavné postavy“, ktoré prieskum definuje ako tie, ktoré „sa objavujú na viacerých scénach a prispievajú k vývoju príbehu“, sa zvýšili o 1% na 37%, zatiaľ čo ženské hovoriace postavy klesli na 34%.

Prečítajte si aj článok o najväčších ikonách filmového plátna

Dámy vo svete scenáristiky

Asi nie je prekvapujúce, že zapojenie ženskej režisérky alebo scenáristky zjavne zmenilo počet ženských hrdiniek k lepšiemu. Štúdia zistila, že vo filmoch s aspoň jednou ženskou režisérkou alebo scenáristkou ženy tvorili 58% hlavných protagonistov, na rozdiel od 30% hlavných hrdiniek filmov, ktoré majú iba mužských autorov a režisérov.

Režisérka Kathryn Bigalow, www.instagram.com/bigelow.photos

Počet bielych žien je trojštvrtinový

V snahe pochopiť, ako sa ženy zobrazujú na obrazovke, štúdia tiež rozobrala postavy z hľadiska veku, etnicity a povolania. Ženské postavy označené ako biele, tvorili 68% filmov. Nasledovala čierna farba pokožky (20%), ázijský pôvod (7%) a latinskoamerické krásky tvorili iba 5%. Vedci zdôrazňujú, že výkyvy v číslach môžu ovplyvniť jednotlivé filmy: napríklad nárast ázijských postáv o 3% v roku 2018 možno pripísať uvedeniu filmu Crazy Rich Asians v minulom roku.

Zaujímavé je aj to, že ženské postavy majú oproti mužským hrdinom menej identifikovateľnú prácu (61% až 73%), a je oveľa menej pravdepodobné, že budú zastávať vo filme vedúce úlohy (26% až 74%).

Zdroj: www.theguardian.com, foto: www.instagram.com/disneymaleficentfan

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu