V týchto 6 prípadoch je v úplne poriadku byť sebecký

0
V týchto 6 prípadoch je v úplne poriadku byť sebecký
unsplash.com

Slovo „sebecký“ často vyvoláva negatívny dojem a v mnohých prípadoch je najlepšie vyhnúť sa egoistickému správaniu. Zároveň existuje množstvo prípadov, ktoré nás vyzývajú, aby sme sa pozerali dovnútra a uprednostňovali sa pred ostatnými.

„Ak neustále venujeme svoj čas a energiu iným bez toho, aby sme zámerne venovali čas a energiu sebe, riskujeme, že sa natoľko vyčerpáme, že ohrozíme svoje fyzické, duševné a emocionálne zdravie,“ vysvetľuje terapeutka Michelle Felder, LCSW.

A čo viac, zabúdanie na starostlivosť o seba môže spôsobiť, že stratíme zo zreteľa naše vlastné potreby a ťažšie potom poskytneme pomoc tým, na ktorých nám najviac záleží. Felder hovorí, že ak chceme ostatným poskytnúť trpezlivosť, súcit, láskavosť a teplo, musíme tieto veci najprv preukázať sami sebe.

Niekedy môže byť ťažké rozpoznať, kedy je vhodné byť trochu „sebecký“. Kedy nastáva šesť situácií, kedy je lepšie byť „sebeckým“ a je to v skutočnosti pre vás prínosom?

1. Už dlho ste nemali chvíľku pre seba

Čas samoty hrá kľúčovú úlohu v našom duševnom zdraví. Umožňuje osobné skúmanie, môže podporovať kreativitu a môže nám pomôcť doplniť našu energetickú nádrž, keď trávime čas s ostatnými. Ak ste si už nejaký čas nenašli čas sústrediť sa len na seba, vyhraďte si večer, víkend alebo dokonca pár hodín len pre vás.

Felder hovorí: „Odporúčam vytvárať si tento čas pravidelne, aby ste si boli istí, že sa vyhnete vyčerpaniu skôr, ako si uvedomíte, že sa potrebujete dobiť.“

2. Cítite sa sociálne vyhorený

Užívanie si udalostí, stretnutí a spoločenských vzťahov je úžasné. Nadmerné investovanie do spoločenských aktivít však môže spôsobiť, že sa cítime vyhorení. Niekedy sa dokonca môžeme prezradiť tým, že niekomu povieme áno, aj keď jediné, čo chceme, je povedať nie. V týchto konfliktných chvíľach je v poriadku byť sebecký a povedať niečo ako: „To znie super zábavne, ale tentoraz sa nemôžem pridať.“

Keď obhajujete svoje emocionálne potreby, posilňujete sa.

3. Ste na dovolenke

Doslovná definícia dovolenky je „predĺžené obdobie oddychu a rekreácie“. Či už si užívate pobyt, trávite víkend mimo mesta alebo cestujete na dlhšie obdobie, je dôležité, aby ste sa vzdali pracovných a domácich povinností.

„Uistite sa, že si užijete naozaj voľný čas, pretože ste si na neho poctivo zarobili. Energiu si môžete dobiť a natankovať až potom, čo odídete od každodenných povinností,“ hovorí Chimere G. Holmes, LPC.

Štúdia z roku 2018 zistila, že aj krátka dovolenka môže znížiť hladinu stresu. Účastníci štúdie poznamenali, že po troch dňoch sa cítili fyzicky lepšie, mali lepšiu kvalitu spánku a zlepšila sa im nálada. Je zaujímavé, že tieto výhody boli prítomné aj o päť týždňov neskôr.

4. Pracujete na dosiahnutí cieľa

Je bežné, že sa cítime sebecky pri úsilí o dosiahnutie veľkého cieľa, ale sebarozvoj a sebazdokonaľovanie sú neoddeliteľnou súčasťou nášho blaha. Možno dávame viac energie do našej kariéry, budujeme rodinu a priateľstvá alebo pracujeme na dosiahnutí zdravotného cieľa, ktorý si vyžaduje hodinu alebo dve nášho času každý deň.

Keď obhajujete svoje emocionálne potreby, posilňujete sa,“ vysvetľuje Hillary Schoninger, LCSW. „Nie je sebecké žiadať o nejaký čas navyše alebo obhajovať čokoľvek, čo potrebujete. Ak vám to, čo hľadáte, pomôže, a zároveň neublíži druhým, praktizujete ‚zdravé sebectvo‘.“

5. Oslavujete úspech

Keď už hovoríme o stanovovaní cieľov, ďalším úplne normálnym časom na praktizovanie „sebectva“ je, keď oslavujete veľký úspech. Schoninger hovorí, že keď sa pozrieme na iných, môže sa naám zdať, že ľudia oslavujúci osobné míľniky sú narcistickí.

V tomto svetle však nemusíme vnímať naše vlastné úspechy. „Keď môžeme oslavovať krásne veci v našich životoch, ukazujeme svoju autentickú prítomnosť, ktorá nemusí byť označená ako nezdravý narcizmus,“ hovorí.

alkohol
pixabay.com

Zaujímavé je, že štúdie zistili, že oslavovanie vlastných úspechov „nahlas“ môže mať pozitívny vplyv na ostatných. Keď si fandíte, dáva to ostatným povolenie a inšpiráciu urobiť to isté.

6. Zaoberáte sa životnou výzvou

Náročné momenty sa vyskytnú počas celého nášho života a sú to momenty, keď je starostlivosť o seba rozhodujúca pre naše blaho. Neobmedzuje sa to na prežívanie straty, vstup alebo výstup zo vzťahu, splodenie detí alebo odchod do „prázdneho hniezda“, riešenie diagnózy alebo iné významné zmeny.

Praktizovanie „sebectva“ v týchto chvíľach môže vyzerať ako uvoľnenie sa od svojich povinností, opieranie sa o druhých, prosba o pomoc a snaha byť introspektívny. Komunikujte o svojich potrebách a robte to, čo potrebujete, aby ste prekonali emócie, ako je smútok, spor alebo frustrácia.

Slovo na záver

Urobte si čas pre seba vám umožní nájsť väčšiu rovnováhu vo všetkých aspektoch vášho zdravia a pohody. Zdravé sebectvo vám môže pomôcť naladiť sa na seba, takže si nielen uvedomujete svoje potreby, ale tiež ich dokážete zdravým spôsobom naplniť. Uistíte sa tak, že ste plný energie a že máte dostatok rezervy pre tých, ktorých máte najradšej.

Zdroj: www.verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie