Slová dokážu byť presvedčivé, no čo tak činy? V prípade klamárov je mimoriadne dôležité, aby ste sledovali ich reč tela. Práve tá dokáže všetko pokaziť. Ak máte podozrenie, že vás niekto zavádza, sledujte pri konverzácii pohyby dotyčnej osoby.
Rýchlo zmenia polohu hlavy
Portál Insider sa vo svojom článku odvoláva na expertku reči tela doktorku Lillian Glass. Tá tvrdí, že keď svojou otázkou zaskočíte klamára, tak má tendenciu rýchlo zmeniť polohu hlavy. Toto sa môže stať práve vtedy, kedy vám má odpovedať.
Ani nežmurká
Ďalšia vec, ktorá môže klamára prezradiť je kompletné stuhnutie. Zrazu sa vôbec nehýbe, ako by ani nedýchal a ledva žmurká. Je totálne napätý. Ľudia majú vo zvyku gestikulovať popri rozhovore. Preto, ak sa váš respondent ani trocha nehýbe, niečo je na tom podozrivé. Okrem toho môžu na vás neustále hľadieť, pričom zabudnú aj žmurkať. Robia to za tým účelom, aby vás zmanipulovali. Na toto si dávajte pozor.
Zakrývajú si ústa
Ide o azda najväčší varovný signál. Keď si človek prekryje ústa počas rozhovoru, mali by ste spozornieť. V danom momente sa buď nechce zaoberať rozoberanou témou alebo sa chce úplne zdržať odpovede. Týmto spôsobom sa snaží ukončiť všetku komunikáciu. Okrem úst si klamár môže zakrývať aj hrdlo, hrudník, prípadne brucho.
Hľadajú východ
Web Prevention sa tiež zaoberal touto problematikou. V textoch sa odvoláva na poznatky expertky Susan Constantine. Vyššie sme uviedli, že klamár sa vám vydrží dlho pozerať do očí bez žmurknutia, no nemusí to tak byť vždy. V iných prípadoch môže pohľadom vyhľadávať únikovú cestu. Ak sa teda s niekým rozprávate a neustále sa pozerá na okná a dvere, zrejme túži po úteku.
Zvláštna mimika
Keď vám niekto klame, môžu ho prezradiť tzv. mikrovýrazy. Po odznení vašej otázky by sa napríklad mohla dotyčná osoba na malý moment zamračiť alebo uškrnúť. Podľa odborníčky tvrdá táto mimika naozaj iba zlomok sekundy, ale pre vás by to mala byť ďalšia výstraha.
Zdroj: Insider, Prevention
Zdroj fotografií: Unsplash.com