Virologička June Almeida ako prvá identifikovala ľudské koronavírusy

0
Virologička June Almeida ako prvá identifikovala ľudské koronavírusy

June Almeida slúži ako vzor pre odhodlanie a inovácie. Ako osobu, ktorá identifikovala prvý ľudský koronavírus, jej prácu oceňujú vedci a ľudia na celom svete.

June Dalziel Hart sa narodila 5. októbra 1930 v Glasglow v Škótsku. Jej otec Henry Leonard Hart šoféroval autobus a jej matka Jane Danziel pracovala v miestnom obchode. June, ktorá vyrastala v činžiaku v Alexandra Park na severovýchode Glasglow, vynikala v škole, no peňazí bolo vždy málo. V roku 1947 vyhrala na svojej škole najvyššiu cenu za vedu a po ukončení strednej školy chcela pokračovať vo vedeckej kariére.

Nemala na školné

Na zaplatenie školného však neboli peniaze, a tak sa Almeida zamestnala, aby pomohla rodičom zaplatiť účty. Začala vo veku 16 rokov ako laborantka v histopatológii (štúdium a diagnostika ochorenia tkaniva) na Glasglow Royal Infirmary. Krátko nato sa rodina presťahovala do Londýna a Almeida nastúpila na rovnakú prácu v nemocnici St. Batholomew’s Hospital. Usilovne pracovala vo svojej práci, ale bez vysokoškolského vzdelania bolo ťažké napredovať.

V roku 1954 sa Almeida vydala za Enrique Rosalia Almeida, venezuelského umelca, manželstvo však skončilo rozvodom. Obaja mali jednu dcéru Joyce a presťahovali sa do Kanady. Počas pobytu v Kanade našla Almeida viac príležitostí ako v Londýne bez vysokoškolského vzdelania a práve v Kanade sa jej kariéra rozbehla.

Prečítajte si: 9 výnimočných žien z histórie, na ktoré sa takmer zabudlo

Namáhavá detekcia vírusov

Zamestnala sa ako technik elektrónovej mikroskopie – čo znamená, že používala výkonný elektrónový mikroskop na fotenie vzoriek na výskum a diagnostiku – v Ontárijskom onkologickom ústave v Toronte. Keď robila obrázky pomocou svojho mikroskopu, získala povesť odborníka v tomto procese.

V 60. rokoch bola detekcia vírusov namáhavá a pomalá práca. Preskúmanie jednej bunky mohlo trvať hodiny a obrázky boli zrnité a ťažko viditeľné. Napriek tomuto kontextu dokázala Almeida tieto obrázky urobiť jasne a rýchlo. Zdokonalila techniku zvanú negatívne farbenie, ktorá jej pomohla nájsť a identifikovať vírusy.

Prvá vizualizovala vírus rubeoly

Po rokoch práce v Kanade profesor A.P. Waterson, virológ, v roku 1964 presvedčil Almeidu, aby sa vrátila do Londýna. Začala v nemocnici St. Thomas‘ Hospital a potom sa v roku 1967 presťahovala s profesorom Watersonom na Royal Post Graduate Medical School.

Počas tejto doby, keď jej kariéra začala prekvitať, bola spoluautorkou mnohých vedeckých publikácií a pokračovala v identifikácii a zobrazovaní mnohých vírusov. Vo svojej kariére sa stala prvou, ktorá vizualizovala vírus rubeoly a poskytla neoceniteľný výskum HIV a hepatitídy B, ktorých štruktúru pomohla identifikovať. Zdokonalila tiež techniku nazývanú imunitná elektrónová mikroskopia (proces, ktorý uľahčuje identifikáciu vírusov) a naučila mnoho ďalších virológov svoje techniky.

Prečítajte si: Mary Somerville, vizionárka, ktorá otvorila dvere k vede ďalším ženám 

Záhadná vzorka B814

Do pozornosti doktora Davida Tyrella sa dostala počas svojej práce v Londýne. Dr. Tyrell bol výskumník zaoberajúci sa nádchou, no mal jednu vzorku (B814), ktorú nedokázal identifikovať. Počul o Almeidinej odbornosti a poslal jej vzorku na identifikáciu. Pomocou svojej techniky negatívneho farbenia vytvorila ostrý a jasný obraz záhadného vírusu. Nielenže ho mohla jasne vidieť, ale vírus sa jej zdal povedomý tomu, čo videla pred rokmi. Vedci však odmietli jej skoršiu identifikáciu s tým, že to, čo Almeida identifikovala ako iný vírus, bol podľa nich rozmazaný obraz vírusu chrípky.

June Almeida pri práci

Nakoniec sa však ukázalo, že Almeida má pravdu – tá „rozmazaná fotografia“ a Tyrellov vírus B814 boli prvé identifikované ľudské koronavírusy. Ona a ďalší ho nazvali „koronavírus“, pretože každý kúsok vírusu vyzeral ako koruna, čo je v latinčine korona.

Vysnené vysokoškolské tituly

Almeida pokračovala v písaní vedeckých prác a vo výskume vírusov. Vďaka jej prínosu jej Londýnska univerzita v roku 1970 udelila magisterský titul a v roku 1971 doktorát vied – konečne mala vysokoškolské tituly, po ktorých túžila od strednej školy. Väčšina virologických prehľadových článkov a učebníc obsahuje obrázky vírusov, ktoré vytvorila.

Almeida ukončila svoju kariéru vo Wellcome Research Laboratories v Londýne, kde pracovala na vakcínach a diagnostike. V roku 1985 odišla do dôchodku a presťahovala sa do Bexhill (mesto v juhovýchodnom Anglicku) so svojím druhým manželom Philipom Gardnerom, ktorý bol tiež virológ.

Na dôchodku Almeida učila jogu, obchodovala so starožitnosťami a objavovala Čínu s Gardnerom až do jeho smrti v roku 1994. Almeida sa však nemohla dlho držať ďaleko od svojho mikroskopu a koncom 80. rokov sa vrátila do St. Thomas ako poradkyňa a vytvorila niektoré z prvých vysokokvalitných fotografií HIV.

June Almeida zomrela 1. decembra 2007 v Bexhill vo veku 77 rokov. Keď sa v Číne v roku 2019 prvýkrát objavil nový, neidentifikovaný vírus, výskumníci použili Almeidovej priekopnícku prácu a technológiu a identifikovali ho ako ďalší koronavírus. Zatiaľ čo jej objav mohol byť počas jej života prehliadaný, pandémia Covid-19 pritiahla svetovú pozornosť k dôležitej práci Almeidy. Bez nej mohlo byť všetko aj dnes rozmazané.

https://www.womenshistory.org/education-resources/biographies/june-almeida

žiadne príspevky na zobrazenie