Všestranný kokos a jeho liečivé účinky na ľudské telo

0
Všestranný kokos a jeho liečivé účinky na ľudské telo

Vyše 15 až 20-centimetrové hnedé plody s tvrdou škrupinou sa na kokosových palmách v tropických oblastiach objavujú minimálne 4000 rokov. Kým v dávnej minulosti vedeli o ich liečivých účinkoch iba pôvodní obyvatelia vybraných exotických lokalít, v dnešnej dobe je kokos bežnou súčasťou kuchýň a kúpeľní aj v slovenských domácnostiach.

Tropický zázrak, ako je kokosový orech nazývaný obyvateľmi tichomorských ostrovov, sa do našich kuchýň a kúpeľní dostal z viacerých dôvodov. Okrem výrazných liečivých účinkov si u nás získal stabilné miesto aj ako ingrediencia využívaná pri príprave rôznych jedál alebo ako prísada do kozmetických prípravkov. Prítomnosť kokosu je v oboch prípadoch zárukou voňavého exotického osvieženia aj pestrého nutričného zloženia jednotlivých potravín, resp. kozmetických produktov.

Foto: www.pixabay.com

Vysoký obsah vybraných minerálov

Kokos nie je žiadnou vitamínovou bombou. Napriek tomu sa dlhodobo radí medzi najzdravšie potraviny. Môže za to najmä vysoký obsah minerálov, ktorých množstvo prevyšuje množstvo vitamínov. Tie sú prítomné v bielej kokosovej dužine aj v kokosovej vode vypĺňajúcej vnútro kokosového orecha. Spomedzi všetkých minerálnych látok prevláda mangán. Konzumáciou tejto potraviny si zaistíme aj prísun medi, selénu, železa, horčíka a fosforu.

Ďalšie liečivé látky v zložení kokosu:

– treonín

– vláknina

– vitamíny B

– zdravé tuky

– triglyceridy

– aminokyseliny

– kyselina gallová

– kyselina laurová

Niektoré z liečivých účinkov kokosu:

Zabíja baktérie – Kokos obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré majú blahodarný vplyv na jednotlivé metabolické procesy. Ich zlepšením sa aktivizuje imunitný systém, ktorý tak bude rýchlejšie zabíjať cudzorodé baktérie ohrozujúce vnútorné prostredie v organizme.  

Detoxikuje pečeň – Zdravé tuky v kokose poskytujú pečeni množstvo energie bez toho, aby sa v orgáne ukladali. Ak nahradíme iný zdroj tukov kokosom, pečeň sa začne čistiť, čo bude mať priaznivý vplyv na celý organizmus. Zlepší sa najmä celková termoregulácia organizmu.

Podporuje mozog – Tuky v kokosovej múčke alebo v kokosovom oleji sú zdrojom okamžitej energie aj pre mozog. Ich konzumácia pomáha zlepšovať pamäť a vylučovať hormóny šťastia, čo podporuje koncentráciu a prispieva k eliminácii únavy.

Stabilizuje cukor v krvi – Zanedbateľné množstvá sacharidov robia z kokosových produktov skvelú potravinu pre diabetikov. Kokos prispieva k stabilizácii hladiny cukru v krvi aj vďaka vysokému obsahu vlákniny.

Účinný pri redukčnej diéte – Minimálne množstvo sacharidov a vysoký obsah vlákniny je  skvelou kombináciou k redukčnej diéte. Konzumácia kokosu je vhodná pri rôznych druhoch diét aj vďaka tomu, že je ľahko stráviteľný.

Pomáha regenerovať bunky – Blahodarný vplyv kokosu na regeneráciu buniek sa podpisuje pod zdravší stav a mladší vzhľad pokožky. Množstvo minerálov v jeho zložení podporuje aj zdravie vlasov a nechtov.

Široké možnosti spracovania kokosu

Množstvo živín prítomných v kokose sa dá prijímať mnohými spôsobmi. Už dávno sa nejedná o potravinu, z ktorej sa získava iba biele kokosové mlieko. Okrem kokosovej múčky, ktorou sa posýpajú zákusky či iné sladké dobroty, sa stále častejšie využíva aj na spracovanie vysoko akostného oleja. V regáloch predajní sa objavuje aj kokosový cukor, kokosové maslo či jemná kokosová smotana. Zároveň je hlavným zdrojom kokosovej múky, ktorá je vhodná pre ľudí s intoleranciou na lepok. Tým sa ponuka možností spracovania exotického zázraku ani zďaleka nekončí. Svoje miesto má aj v kozmetickom priemysle, kde sa využíva ako bežná prísada do sprchových gélov či telových mliek.

Foto: www.pixabay.com

Všestranný kokos si našiel aj ďalšie uplatnenie, ktoré však nesúvisí s jeho vôňou, chuťou ani liečivými účinkami. Ide o výrobu textilných vlákien, na ktorých výrobu sa používajú kúsky kôry z kokosovej palmy. Hotové vlákna následne slúžia ako jeden z materiálov využívaných pri výrobe lán, tkanín, viazaných kobercov či ako výplň čalúnenia.

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie