Výber noviniek akčných žien

0
Výber noviniek akčných žien

Aký bol prvý septembrový týždeň? Stihli ste sa už v práci alebo v škole zabehnúť? My v redakcii pracujeme stále rovnako, aby sme vám každý pondelok (ale aj v iné dni) priniesli zopár zaujímavostí z domova i zo sveta, z kultúry, politiky či športu. Ak máte aj vy nejaký tip, neváhajte nás kontaktovať.

1. Sloboda a Solidarita predloží v parlamente návrh zákona, ktorý lekárom umožní za poplatok objednať pacienta na konkrétny čas. Výsledky prieskumov zo SAS ukazujú, že možnosť priplatiť si a nečakať na vyšetrenie by privítali pracovne vyťažení ľudia aj rodičia školopovinných detí. Poslankyňa Národnej rady SR Jana Cigániková zo SaS vystúpila s tým, že dnes sa poplatky za objednanie na čas vyberajú cez rôzne portály, sú zamaskované ako manažment pacienta a takto objednaní pacienti sa predbiehajú pred neobjednaných. „Chceme, aby poplatky mohol vyberať priamo lekár,“ dodala Cigániková.

2. Len 5 minút trvá video belgickej televíznej moderátorky Cécile Djunga, ktorá rozpráva o rasizme, a má už 2,3 milióna zhliadnutí. Cécile je 29-ročná moderátorka predpovede počasia v televízii RTBF, ktorá sa rozhodla upozorniť na to, že bola na základe svojej farby pleti zosmiešňovaná. Ako rosnička pracuje už rok a diváci jej neustále píšu rasistické komentáre, napríklad to, že ju nie je vidno v televízii, pretože je príliš čierna. Video malo veľký ohlas – začali sa ním zaoberať aj noviny Le Soir, ktoré vyzývali k akcii, a vyjadril s ak nemu aj belgický premiér Charles Michel.

3. Mestské lesy Košice v lete otvorili na sídlisku Ťahanovce vynovený lesopark. Pribudli v ňom nové altánky, stoly, lavice či ohniská. Lesopark má tri vynovené vymurované posedy a okrem toho tam mestské lesy vybudovali náučný chodník. Les obsahuje veľmi veľa drevín, rastlín a živočíchov, ktoré sa v tejto lokalite nachádzajú, aby mali návštevníci predstavu, v akom zaujímavom prostredí sa pohybujú, čo všetko tam môžu nájsť a vidieť.

4. Mestská časť Bratislava-Rača aj tento rok pozýva na septembrové oberačkové slávnosti. Návštevníci sa už teraz môžu tešiť na skvelý program. Nebudú chýbať rôzni interpreti, napr. Horkýže Slíže, Para, Lukáš Adamec, Adam Ďurica, Majk Spirit, Majself, DJ Milan Lieskovský, DJ Julo alias Python a iní. Návštevníci sa môžu tešiť na rôzne súťaže, vernisáže, výstavy a alegorický sprievod. Vinobranie sa bude konať 14.-16. septembra.

5. „Co se škádlivá, to se rádo mívá“ – tak znie komentár k romantickému filmu Cesta za láskou (Destination Wedding), kde zahviezdili Keanu Reeves a Winona Ryder. Na filmovom plátne sa stretávajú po dlhšom čase (naposledy vo filme Dracula z roku 1992 – kde sa takmer zosobášili, pretože ich filmová svadba sa konala pred skutočným kňazom) a pekne to medzi nimi iskrí. Obaja sú pozvaní ako hostia na svadbu, kde sa medzi všetkými pozitívne naladenými ľuďmi cítia so svojím sarkastickým humorom čudne, a kde zistia, že aj keď sa navzájom nemusia, sú vlastne svojim spôsobom izolovaní od ostatných, a nič iné im neostáva, iba sa začať spolu rozprávať…

6. Tip na hand-made: pod značkou SeverankaStyle nájdete mladú návrhárku Veroniku zo severu Slovenska, ktorá v rámci slow fashion šije modely so svojou tetou Julkou. Kladú dôraz na jedinečnosť a ženskosť každej z nás a ich mottom je: „Buď ženou za každých okolností a cíť sa pri tom pohodlne.“ Všetky šaty, sukne a iné oblečenie sú navrhované a ručne šité s použitím starostlivo vyberaných kvalitných textilných materiálov. Je možnosť objednať si aj výrobok šitý priamo na mieru.

Prečítajte si aj minulotýždňové novinky.

severanka, moda, sukne, saty
Foto: Severanka Style

7. Máte rady abstraktné umenie? Nenechajte si újsť vernisáž mladej a talentovanej Mariany Kardošovej v galérii Tvorivô na Bezručovej ulici č. 1 už 20. septembra o 18. hodine. Výstava má názov Mariana in the Wonderland. Ak nestíhate prísť na vernisáž, máte možnosť zastaviť sa v galérii každý pracovný deň od 15:00 do 19:00 až do piatku 28. septembra. S Marianou pripravujeme aj rozhovor, ktorý už čoskoro publikujeme na našom webe.

8. Vychutnajte si relax v termálnych kúpeľoch St. Martins Therme & Lodge v Rakúsku, vzdialených iba 50 km od Bratislavy, a zoznámte sa s veľkorysým wellnessovým, vodným a termálnym svetom. Ešte stále prebieha letná sezóna na ostrove „Summer Island“, ktorý je obkolesený priestrannou lúkou a prírodným štrkovým jazerom na plávanie s krásne čistou vodou. Počas nadchádzajúcich slnečných dní nájdete tieň pod veľkými slnečníkmi, odkiaľ si vychutnáte výhľad do okolitej prírody Národného parku Neusiedler See – Seewinkel. Vstupné na tri hodiny je 19 EUR.

9. Od 8. septembra do 28. októbra prebiehajú Bratislavské jazzové dni. Na koho sa môžete tešiť? Účinkovať budú napr. Kennedy Administration z USA, Stefano Bollani z Talianska, Jamison Ross z USA, Charles Pasi z Francúzska, či Peter Lipa a Carpet Cabinet zo Slovenska. Predstavenia sa budú konať v INCHEBA Bratislava a Ateliér Babylon.

10. Biznis outfit od stylistky Alexandry Vrábelovej:

kolaz, outfit, moda
Foto: Koláž Stylist Alexandra

žiadne príspevky na zobrazenie