Ako si upratať šatník? Zbavte sa šiat, ktoré ste prerástli!

0
Ako si upratať šatník? Zbavte sa šiat, ktoré ste prerástli!

Ako vnímate svoje šaty? Siahate po nich s nadšením? Nosíte ich rady? Majú plné využitie? Alebo sa musíte dostať najprv cez prekážky, kým si ich oblečiete? 

Tu je zopár skvelých kúskov, ktoré som našla u seba: „Ten sveter si neoblečiem, lebo nemám k nemu nič, a to tričko sa mi k ničomu nehodí. Možno by sa hodilo farbou, ale materiál je nevhodný. Tá halenka mi až tak úplne nesedí, škoda lebo bola drahá. Nebolo by odveci ju občas prevetrať, keď už ju mám. Hlavne nie teraz, ale určite niekedy! Tie nohavice nie sú na každodenné nosenie. A nakoniec – tieto šaty by boli fajn, keby boli dlhšie, kratšie, širšie, užšie… Skrátka, úplne iné, než sú!“

Každý aspekt vašej domácnosti, šatník nevynímajúc, je odrazom vás samotných, zrkadlom vášho vnútra. Ak je šatník v chaose, niektorá vaša časť je v chaose tiež. Ak váš šatník prekypuje vecami, ktoré: nenosíte a nevyužívate, vecami, ktoré na sebe neradi vidíte, pretože im zakaždým niečo máličko chýba, aby ste si ich na seba vzali, vecami, ktoré sa možno nosia, ale neprinášajú vám radosť…

Opýtam sa inak: Čo vôbec takéto šaty vo vašom živote ešte robia?

Vonkajšok a vnútro spolu súvisia

Vonkajšok a vnútro spolu súvisia, ba čo viac, navzájom sa ovplyvňujú. A teda, ak sa podujmete svedomito si upratať a pretriediť svoje šaty, uvoľníte tak priestor a energiu veciam novým.

Väčšina z nás nosí len 20% vecí až 80 % svojho času. Áno, reč je o Paretovom pravidle, ktorý platí i v obliekaní a je možné ho zažiť v čomkoľvek inom, čo vlastníte alebo robíte. Získavame 80% úžitku z 20% nami vynaloženého úsilia a z 20% vecí, ktoré máme. Samozrejme, číslo nie je presné, a tým nechcem povedať, že presne 80% šiat by malo okamžite opustiť scénu. Čo ale výrazne doporučujem je, pozrieť sa na svoj šatník touto optikou a pouvažovať o tom, akej veľkej časti je potreba sa zbaviť.

Foto: pixabay.com

Pokus s vecami

Ešte predtým, než začnete so zbavovaním sa vecí, vás chcem pekne poprosiť, aby ste si urobili jedno malé cvičenie alebo jeden malý pokus, ak chcete. Plní totiž jeden dôležitý účel. Je nositeľom hlbšieho uvedomenia a porozumenia vašej situácii.

Otvorte si svoj šatník, zhlboka sa nadýchnite (bude to totiž chcieť odvahu a rozhodnosť) a vyberte si JEDNU JEDINÚ VEC zo súčasného repertoára. Môže to byť čokoľvek z oblečenia. Pozor, nesúďte svoj výber! Ak vás predsa len navštívi vnútorný kritik, zaveste ho kamsi na vešiak.  Vybraný kúsok si dajte na miesto (kamkoľvek) vo svojej blízkosti tak, aby ste ho mali čo najviac na očiach.

Aký pocit vo vás daný kus oblečenia vývoláva?
Čo presne cítite a prečo je to pre vás dôležité?

Pokojne si šaty vyfoťte a to, kam ste sa v myšlienkách a pocitoch ubrali pri pohľade na nich, si zapíšte alebo niekam uschovajte. Môže vám to poslúžiť ako taký malý kompas na ceste zbavovania sa toho, čo ste už (pravdepodobne dávno) prerástli fyzicky, emočne, mentálne či spirituálne.

To, čo nosím, by malo odrážať moje ja

Ako zistím, či to čo nosím, odráža moje súčasné JA? Existuje niekoľko zásadných otázok, na ktoré nájdete odpovede v sebe. Ak máte úprimný záujem nosiť iba to, čo vám skutočne prospieva, vyhraďte si dostatočný čas a pohodu na malý šatníkový dialóg:

Cítim sa dobre (v zmysle voľne, ľahko, krásne) keď mám to oblečenie na sebe? 

Ak sa ozýva okamžité jednoznačné hlasité ÁNO, pýtam sa ďalej :

  • Milujem tie šaty/tričko/sukňu atď.? Hodí sa mi to? Sedí mi to?
  • Páči sa mi farba, materiál a strih? Povznáša ma to alebo je to “len pekné”?
  • Mám dostatok tohto typu oblečenia vzhľadom k mojim potrebám?
  • Naozaj to využívam a reálne nosím? Kedy som to mala naposledy na sebe oblečené?
  • Bez ohľadu na to, ako veľmi mám tie šaty rada, pripomínajú mi aj smutné chvíle?

Maličké upozornenie: Vaša odpoveď sa deje TERAZ VO VAŠOM VNÚTRI . Riaďte sa tým, ako reaguje vaše telo na pokladané otázky v ten daný moment a nepočúvajte myšlienky vo vašej hlave. Vaše telo je totiž ten napravdivejší barometer.

Ak sa neozýva jednoznačné ÁNO, ale nastáva akýsi nedefinovateľný zmätok alebo sa objaví NIE, vidíte nejaký dôvod mať v skrini šaty, ktoré nechcete?

Vaše hlbšie vedomie presne vie, čo v sebe dané šaty nesú a čo vo vás spúšťajú – a to sa potom odráža v tom, čo žijete navonok. Preto je dôležité zvliecť zo seba to, čím nechcete byť.

Foto: pixabay.com

Čo s nadbytočnými vecami?

Je niekoľko spôsobov ako sa zbaviť nepotrebného šatstva:

  • venovať ho niekomu,
  • vyhodiť do zberných kontajnerov s textilom,
  • darovať na charitu,
  • vymeniť v SWAPe,
  • speňažiť ho predajom na portáloch s bezplatnou inzerciu (už dnes aj prostredníctvom šikovných mobilných aplikácií).

Pokiaľ nemôžete okamžite vyhodiť všetko, čo by ste si želali, oceňte ponechané šaty za to, že vám ešte nejakú dobu poslúžia a rozhodnite sa, že hneď, ako to bude možné, ich nahradíte.

Ešte na záver niekoľko najčastejších kazičov vyššieho zámeru a ako si s nimi hravo poradit :

  • Je to ako nové, škoda je to vyhodiť. Je to „nové“, pretože ste to NIKDY na seba neobliekli.
  • Bolo to drahé. Keď si to nikdy neoblečiete, bude vám to iba pripomínať “vyhodené” peniaze.
  • Získala som to zadarmo. Aspoň vás to nebude nič stáť sa toho zbaviť.
  • Mám tie šaty už veľmi dlhú dobu. Zdá sa, že až tak dlho, že ste si ani nevšimli, že sa to už stihlo stať nepotrebnou nevyužitou zbytočnosťou.
  • Páči sa mi farba a strih, ale žiaľ materiál nie. Urobili ste chybu pri nákupe. Poučte sa z toho a ide sa ďaľej (bez tých šiat).
  • Je to príliš krásne na nosenie. Tak aký to má potom význam to držať bez využitia v skrini?
  • Potrebuje to len opraviť (prešiť). Stanovte si termín dokedy sa to má stať, ak sa to nestane, preč s tým.
  • Určite to znova príde do módy. Možno áno, ale čakať, než sa tá vec niekedy vráti do módy, sa pocitovo nerovná kúpe novej veci, ktorú si hneď s radosťou oblečiete.
  • Jedného dňa si to určite oblečiem. Doteraz ten jeden deň nenadišiel, čiže dokedy sa budete o tom ešte presviedčať?
  • Len treba k tomu niečo dopasovať. Odložte si takéto veci na spoločnú hromádku a dajte si reálny termín na dokúpenie nových vecí. Ak sa tak nestane, preč s nimi.

Rozhodnite sa pre „šaty na mieru“ a zahoďte nepodarky a keď si neviete so šatníkom poradiť, navštívne odborníčku – stylistku. Tá vám pomôže vytvoriť možno aj kapsulový šatník.

Ste to predsa VY, pre koho to tvoríte. Želám veľa úprimnosti k sebe samým!

Zdroj foto: pixabay.com

Autor: Ivana Mozerova, www.uzjecas.eu

žiadne príspevky na zobrazenie