Máte preplnený šatník? Takto sa vyhnete zbytočnému hromadeniu vecí

0
Máte preplnený šatník? Takto sa vyhnete zbytočnému hromadeniu vecí

Skriňa každej z nás je z času na čas „na prasknutie“. Je to síce znamenie, že sa v živote máme dobre, no mnohé veci ani nevynosíme. Cez veľké kopy sa neviete dostať k oblečeniu, ktoré momentálne potrebujete? Pomôžu vám tipy, vďaka ktorým vyprázdnite svoj preplnený šatník.

Môžete začať veľkým vyprataním skrine. Vďaka tomu si vytvoríte miesto pre nové oblečenie, topánky aj doplnky a naučíte sa nakupovať racionálnejšie. Čo však s kôpkami oblečenia, ktoré nám vzniknú po uprataní šatníka?

Nerobte si kôpky s nesplniteľnými cieľmi

Je ľahšie zbaviť sa nepotrebného oblečenia, ak vopred vieme, čo s ním urobíme. Ja sama som si počas upratovania robila viaceré kôpky s rôznymi cieľmi: na darovanie, predaj, nositeľné, na doma… Po čase sa však ukázalo, že som ich odkladala zbytočne. Veci mi v skrini stáli roky a len nedávno som ich po opätovnom vytriedení posunula ďalej.

Ak roky hromadíme veci s matnými predstavami, ktoré nakoniec nenaplníme, asi to nemá veľmi zmysel, však? Určte si teda hneď na začiatku, čo s oblečením urobíte. Je lepšie, ak si stanovíte jeden alebo dva hlavné ciele, ako by ste každú jednu vec odložili za iným účelom. S pevne vytýčeným cieľom sa vám bude ľahšie triediť nepotrebné oblečenie. Ak si napríklad stanovíte, že ho chcete darovať na charitu, na základe toho ľahšie určíte, ktoré veci sú nositeľné ďalej. Ak sú už v zlom stave, ich osud je jednoznačný – mali by poputovať do kontajnera na textil.

To, čo treba vytriediť, sa ukazuje každý deň

Ak nemáte veľa času na generálne upratovanie, vytriedenie šatníka si môžete zjednodušiť. Do izby, v ktorej sa obliekate, umiestnite krabicu, veľkú tašku alebo kôš. Ak pri každodennom obliekaní v skrini narazíte na niečo, čo vám už nesedí alebo je v zlom stave, hoďte kúsok do pripravenej krabice. Po istom čase si môžete skontrolovať, čo ste nazbierali a rozhodnúť sa, čo s touto kôpkou ďalej. Nezaberie vám to viac ako 5 minút denne a výsledky zbadáte takmer ihneď. Tento „hack“ je vhodný najmä pre tie z nás, ktoré sú príliš zaneprázdnené.

Pravdou však je, že čím častejšie šatník triedime, tým menej času nám potom zaberie budúce upratovanie. Platí totiž, že čím menej oblečenia = tým menej času stráveného pri jeho organizovaní.

preplnený šatník
Foto: www.pexels.com/EVG photos

Preplnený šatník a sezónna „čistka“ – ako na to?

Striedanie sezón je tiež veľmi dobrým ukazovateľom, čoho sa treba zbaviť. Onedlho sa rozlúčime s ľahkými letnými látkami a privítame hrejivé jesenné materiály. Je to teda skvelá príležitosť na tréning sezónneho preriedenia. Stačia vám k tomu 4 kroky:

  1. Vyberte zo šatníka veci z uplynulej sezóny. Oddeľte kúsky, ktoré vyžadujú špeciálne čistenie.
  2. Zhromaždite oblečenie, ktorého ste sa počas celej sezóny ani raz nedotkli. Je možné, že ide o kúsky, ktoré už nosiť nebudete. Skúste teda zhodnotiť, či ich neposunúť niekam ďalej.
  3. Aktuálnu sezónu umiestnite do šatníka. Keďže letné oblečenie už nebudete potrebovať, odložte ho do menej dostupného priestoru (takto obmieňajte oblečenie pred každou sezónou).
  4. Veci, ktoré zvyknete nosiť najčastejšie, dajte dopredu. Keď potom príde nová sezóna, kolobeh sa zopakuje – opäť sa vám pekne ukáže, čo v skrini stálo niekoľko mesiacov nedotknuté.

Zastavte hromadenie oblečenia skôr, než sa z toho stane problém

Toto bude zrejme ťažká skúška pre každú nákupnú maniačku. Oblečenie v skrini najčastejšie hromadíme z troch hlavných dôvodov. Buď má pre nás sentimentálnu hodnotu, stálo nás veľa peňazí alebo ide o oblečenie, ktoré „jedného dňa využijeme“. Otázne ale je, kedy ten deň príde. Každý šatník má však obmedzený priestor. Skôr či neskôr sa teda vecí budete musieť zbaviť. Či už to bude predaj, výmena na swape, darovanie alebo charita – je to len na vás.

Podobne som aj ja veľmi dlho odkladala kvalitné úzke nohavice. Dostala som ich do daru, ale veľkosť nesadla – boli veľmi malinké. Stále som naivne dúfala, že sa do nich jedného dňa zmestím, lebo boli veľmi pekné. Tento deň ale neprichádzal roky. ? Nakoniec som ich darovala mladšej sesternici s modelkovskou postavou, ktorej padli ako uliate. Nebyť môjho váhania, mohla ich nosiť oveľa skôr. Mne dnes vôbec nechýbajú, naopak som rada, že sa pre nich našlo využitie.

Nebojte sa teda vytriediť takéto kúsky, hoci si ich často nechávame práve kvôli sentimentu či predstavám. Keď ich však darujete alebo predáte, časom si ani nespomeniete, že ste danú vec vôbec niekedy vlastnili.

Pri pravidelnom triedení a racionálnom nakupovaní – teda kupujem len to, čo potrebujem – preplnený šatník vôbec nebudete musieť riešiť. Alebo máte chuť vyskladať si kapsulový šatník na mieru?

žiadne príspevky na zobrazenie