10 tipov, ako sa po karanténe dostať do leta do formy

0
10 tipov, ako sa po karanténe dostať do leta do formy

Ak sledujete sociálne siete, možno vám neuniklo, že veľa žien sa sťažuje, že počas obdobia karantény pribrali. Máme plnú chladničku zásob, každý deň varíme, a tak sme často v pokušení jesť častejšie, ako by sme mali. Pripravujeme jedlo pre celú rodinu a poľavujeme zo svojich nárokov na zdravú stravu.

Ďalším aspektom je to, že sme trochu zleniveli. Doma sme trávili väčšinu času a je pre nás ťažké naštartovať sa a dostať sa opäť do formy. Ak sa však chceme v lete pochváliť peknou postavou a zbaviť sa prípadných kíl, ktoré sa na nás nalepili, teraz je ta správna chvíľa. Stále máme ešte dva mesiace do začiatku letných prázdnin. Ak začneme hneď, už o mesiac budeme vidieť výsledky!

Ako sa do leta dostať do formy? Skúste naše tipy!

1. Práve strava tvorí 80% úspechu pri udržaní hmotnosti alebo chudnutí. Naplánujte si časy jedenia, zloženie stravy a veľkosť porcií. Pokúste sa vytvoriť štruktúru pre vaše stravovanie. Napríklad si vyhotovte jedálniček na týždeň.

2. Ak sa vám nedarí zostaviť si jedálniček, vyskúšajte donášku zdravého hotového jedla v krabičkách. Poskytnú vyváženú a pestrú stravu na celý deň. Nielenže sa budete stravovať pestro a zdravo, ale navyše si už po prvých dvoch-troch týždňov vybudujete dobré návyky. Je to dlhodobé riešenie, pri ktorom sa vyhnete jojo efektu, pretože nebudete fungovať na extrémnej diéte, ale  na primeranom počte kalórií. Vyskúšajte napríklad Fitness Food Menu.

3. Jedzte čo najviac zeleniny. Ak si naložíte najprv veľa zeleniny a budete ju konzumovať ako prvú, budete mať menej miesta na zaplnenie žalúdka nezdravým jedlom. A aj keď budete jesť nejaké kalorické veci neskôr, aspoň viete, že ste zjedli aj nejaké zdravé veci.

4. Jedzte jedlo vždy na tanieri. Ak začnete jesť priamo z vrecka (napríklad chipsy), stane sa vám, že ho zjete celé. Ak si ho rozdelíte na dve rovnaké časti a prvú časť presypete do taniera  a druhú odložíte, odoláte pokušeniu.

5. Pite veľa vody. Niekedy zabúdame na pitný režim a tak namiesto toho, aby sme sa napili, pociťujeme falošný hlad a hneď ideme jesť. Skúste pri pocite hladu vypiť najprv pohár vody. Ak hlad stále cítite, môžete sa ísť najesť.

6. Obmedzte príjem prázdnych kalórií – chipsov, popcornu, čokolády. Ideálne je tieto veci vôbec nekupovať. Vyvarujte sa maškrteniu mimo času na hlavné jedlá dňa. Prieskum portálu Bloomberg hovorí, že v polovici tohto mesiaca vzrástli v Amerike tržby za predaj popcornu takmer o 48% a záujem o zemiakové lupienky stúpol až o 30% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

tacos
Foto: unsplash.com

 

7. Aspoň 3-krát do týždňa sa venujte kardio cvičeniu. Pri kardio cvičení by ste mali dosahovať tep zhruba vo výške 80% vašej maximálky. Ak je váš maximálny tep napríklad 180, pri tepe 144 úderov za minútu bude dochádzať k spaľovaniu cukrov. Táto tepová zóna sa využíva pri krátkom a rýchlom cvičení. Na YouTube je veľa kanálov, kde si môžete zacvičiť a nastaviť si režim, ktorý zvládnete. Vymedzte si presný čas, keď budete cvičiť alebo sa prechádzať. Akékoľvek ranné cvičenie vás pripraví na dobrý štart na zvyšok dňa.

8. Buďte všímavejší. Zameranie sa na to, čo sa práve deje, môže znížiť úroveň stresu a zvýšiť motiváciu. Začnite s jedlom. Znamená to konzumovať jedlo mimo pozerania TV, telefonovania a iných rozptýlení, aby ste sa sústredili na akt jedenia, vychutnávali si ho a vnímali jednotlivé chute. Pomôže vám to uvedomiť si, čo vkladáte do svojho tela, a zabrániť nadmernému jedeniu.

9. Nezabudnite na kvalitný spánok. Ak je človek nevyspatý, prieskumy ukazujú, že cíti väčší hlad, a tak skonzumuje o niečo viac potravín. Vedeli ste, že človek je jediný cicavec, ktorý vedome odkladá spánok? Nie je to ani zdravé, ani bezpečné, ak napríklad na druhý deň šoférujete. 

10. Majte po ruke aj zdravé alternatívy snackov, ak vás zaskočí hlad, môžete siahnuť napríklad po mrkve, jogurte, kúsku tvrdého syra, orechoch. Ak naozaj chcete mať vo svojej špajzi keksíky, držte sa jedného druhu. Nekupujte sedem druhov, pretože nakoniec budete jesť viaceré z nich.

Foto na titulke: unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie