11 spôsobov ako efektívne zlepšiť pamäť

0
11 spôsobov ako efektívne zlepšiť pamäť

Ak ste sa niekedy pristihli, že zabúdate, kde ste nechali kľúče, alebo vám vypadol dôležitý termín v práci, určite vás zaujíma, ako zlepšiť pamäť. Našťastie existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť na zvýšenie výkonu svojej pamäte.

Je zrejmé, že použitie nejakého systému pripomienok môže pomôcť. Nastavenie online kalendára, ktorý odosiela pripomienky do vášho telefónu, vám pomôže udržať si prehľad o všetkých týchto stretnutiach a stretnutiach. Vytváranie denných zoznamov úloh vám môže pomôcť zabezpečiť, že nezabudnete na dôležité úlohy.

Ale čo všetky dôležité informácie, ktoré potrebujete, aby ste si skutočne zafixovali svoju dlhodobú pamäť? Bude to vyžadovať určité úsilie a dokonca to môže zahŕňať vylepšenie alebo zmenu vašej bežnej študijnej rutiny, ale existuje množstvo stratégií, ktoré môžete použiť, aby ste zo svojej pamäte dostali viac.

Pred ďalšou veľkou skúškou si určite vyskúšajte niektoré z týchto osvedčených techník na prirodzené zlepšenie pamäte. Týchto 11 výskumom overených stratégií môže účinne zlepšiť pamäť, zlepšiť zapamätanie a zvýšiť uchovávanie informácií.

1. Sústreďte sa

Pozornosť je jednou z hlavných zložiek pamäte. Aby sa informácie presunuli z vašej krátkodobej pamäte do dlhodobej pamäte, musíte sa týmto informáciám aktívne venovať. Pokúste sa študovať na mieste bez rušivých vplyvov, ako je televízia, hudba a iné rozptýlenia.

Zbaviť sa rozptyľovania môže byť problém, najmä ak ste obklopení búrlivými spolubývajúcimi alebo hlučnými deťmi.

Vyhraďte si krátky čas na to, aby ste boli sami. Požiadajte spolubývajúcich, aby vám dali priestor, alebo požiadajte partnera, aby zobral deti na hodinu, aby ste sa mohli sústrediť na svoju prácu.

2. Pravidelne študujte, aby ste zlepšili pamäť

Štúdium materiálov počas niekoľkých dní a týždňov vám poskytne čas, ktorý potrebujete na primerané spracovanie informácií. Výskum neustále ukazuje, že študenti, ktorí sa pravidelne učia, si učivo pamätajú oveľa lepšie ako tí, ktorí sa celé učia na jednom maratóne.

unsplash.com

3. Usporiadajte informácie do štruktúry

Výskumníci zistili, že informácie sú usporiadané v pamäti v súvisiacich zhlukoch. Môžete to využiť štruktúrovaním a usporiadaním materiálov, ktoré študujete. Skúste zoskupiť podobné pojmy a výrazy alebo si urobte náčrt svojich poznámok a čítaní v učebnici, aby ste pomohli zoskupiť súvisiace pojmy.

4. Využite mnemotechnické pomôcky

Mnemotechnické pomôcky sú technikou, ktorú študenti často používajú na pomoc pri zapamätaní si. Mnemotechnická pomôcka je jednoducho spôsob, ako si zapamätať informácie. Môžete napríklad priradiť výraz, ktorý si potrebujete zapamätať, s bežnou položkou, ktorú dobre poznáte. Najlepšie mnemotechnické pomôcky sú tie, ktoré využívajú pozitívne obrazy, humor alebo novosť.

Vymyslite rým, pesničku alebo vtip, ktorý vám pomôže zapamätať si konkrétny segment informácií.

5. Opakujte si informácie

Aby ste si vybavili informácie, musíte to, čo študujete, zakódovať do dlhodobej pamäte. Jedna z najúčinnejších techník kódovania je známa ako elaboratívna skúška.

Príkladom tejto techniky by bolo prečítať si definíciu kľúčového pojmu, preštudovať si definíciu tohto pojmu a potom si prečítať podrobnejší popis toho, čo tento pojem znamená. Po niekoľkých zopakovaniach tohto procesu si pravdepodobne všimnete, že vyvolanie informácií je oveľa jednoduchšie.

6. Použite vizualizáciu na zlepšenie pamäte

Mnoho ľudí má veľký úžitok z vizualizácie informácií, ktoré študujú. Venujte pozornosť fotografiám, grafom a iným grafikám vo vašich učebniciach. Ak nemáte vizuálne podnety, ktoré by vám pomohli, skúste si vytvoriť vlastné. Nakreslite tabuľky alebo obrázky na okraj poznámok alebo použite zvýrazňovače alebo perá v rôznych farbách na zoskupenie súvisiacich myšlienok vo svojich písomných študijných materiáloch.

Niekedy dokonca aj jednoduché vytváranie kartičiek rôznych výrazov, ktoré si musíte zapamätať, môže pomôcť upevniť informácie vo vašej mysli.

Prečítajte si: Najinteligentnejšia žena sveta Marilyn vos Savant: Úspech sa dosiahne rozvíjaním silných stránok

unsplash.com

7. Spojte nové informácie s vecami, ktoré už poznáte

Keď študujete neznámy materiál, venujte čas premýšľaniu o tom, ako tieto informácie súvisia s tým, čo už viete. Vytvorením vzťahov medzi novými nápadmi a predtým existujúcimi spomienkami môžete dramaticky zvýšiť pravdepodobnosť, že si vybavíte nedávno naučené informácie.

8. Čítajte nahlas

Výskum publikovaný v roku 2017 naznačuje, že keď čítate nahlas, výrazne to zlepšuje vašu pamäť na text. Pedagógovia a psychológovia tiež zistili, že ak študenti učia nové koncepty iných, zlepšuje to pochopenie a zapamätanie si.

Použite tento prístup vo svojich vlastných štúdiách tým, že naučíte nové koncepty a informácie priateľovi alebo študijnému partnerovi.

9. Venujte zvýšenú pozornosť zložitým informáciám

Najprv sa zamerajte na zložité informácie, aby ste zlepšili pamäť. Všimli ste si niekedy, ako je niekedy ľahšie zapamätať si informácie na začiatku alebo na konci kapitoly? Výskumníci zistili, že poradie informácií môže hrať úlohu pri vybavovaní, čo je známe ako efekt sériovej polohy.

Hoci vyvolanie strednej informácie môže byť ťažké, tento problém môžete prekonať tak, že strávite viac času precvičovaním týchto informácií. Ďalšou stratégiou je pokúsiť sa reštrukturalizovať to, čo ste sa naučili, aby ste si to ľahšie zapamätali. Keď narazíte na obzvlášť náročný koncept, venujte nejaký čas navyše zapamätaniu si informácií.

10. Zmeňte svoju rutinu, aby ste zlepšili pamäť

Ďalším skvelým spôsobom, ako zvýšiť svoje zapamätanie, je občas zmeniť študijnú rutinu. Ak ste zvyknutí študovať na jednom konkrétnom mieste, skúste sa počas nasledujúceho štúdia presunúť na iné miesto. Ak sa učíte večer, skúste každé ráno stráviť pár minút prečítaním si informácií, ktoré ste si preštudovali predošlú noc.

Pridaním prvku novosti do vašich študijných stretnutí môžete zvýšiť efektivitu svojho úsilia a výrazne zlepšiť svoje dlhodobé zapamätanie.

unsplash.com

11. Vyspite sa

Spánok totiž môže pomôcť zlepšiť vašu pamäť. Vedci už dlho vedia, že spánok je dôležitý pre pamäť a učenie. Výskum ukázal, že zdriemnutie si po tom, čo sa naučíte niečo nové, vám skutočne pomôže učiť sa rýchlejšie a lepšie si zapamätať.

V skutočnosti jedna štúdia publikovaná v roku 2014 zistila, že spánok po naučení sa niečoho nového skutočne vedie k fyzickým zmenám v mozgu. Myši s nedostatkom spánku zaznamenali menší dendritický rast po úlohe učenia ako dobre odpočinuté myši.5

Takže nabudúce, keď budete mať problémy s učením sa nových informácií, zvážte, či sa po štúdiu dobre vyspíte.

Zdroj. www.verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie