15 druhov zbytočností, ktoré môžete okamžite vyhodiť

0
15 druhov zbytočností, ktoré môžete okamžite vyhodiť
pixabay.com

V dnešnej dobe sa často skloňuje slovo minimalizmus. A tak aj na Instagrame pribúdajú influenceri, ktorí propagujú návody na upratovanie. Poviete si – prečo by sme na takú bežnú záležitosť, akou je udržiavanie poriadku, potrebovali nejaký návod? Veď každý si vie upratať sám. Väčšinou je to o tom, že sa nám jednoducho nechce.

Veľakrát nás ani nenapadne, že niekde máme ukryté úplné zbytočnosti, ktoré nemajú žiadne využitie. Preto prinášame zopár tipov na to, ktoré veci môžete s pokojným svedomím vytriediť. Ako stylistka sa zameriavam predovšetkým na šatníky klientov, ktoré rada pretriedim aj vám. Ale je veľa iných vecí, do ktorých sa môžete pustiť aj sami. Garantujeme vám, že budete mať z tejto činnosti skvelý pocit, a najmä, ak sa vám podarí splniť všetky tieto body. Tak čo, ideme na to?

1. Obnosené oblečenie

U svojich klientiek vždy nájdem nejaké zožmolkované a vyťahané pulóvre a svetre, ktoré je im ľúto vyhodiť. Zbavte sa ich, neslúžia na nič. Aj keby ste ich mali nosiť len pod bundu – náhodou si dáte dole kabát a budete vyzerať neupravene. Radšej investujte 25 EUR do nového oblečenia.

Taktiež sa zbavte vecí, ktoré ste nemali na sebe viac ako 2 roky (ak ste neboli tehotná a nemenila sa vám výrazne postava). Alebo tie, ktoré sú vám už malé (ak práve nedržíte diétu a aktívne nechudnete) alebo priveľké. Ak ide o pekné a zachovalé kúsky, ktoré vám už nesedia, skúste ísť na výmenu oblečenia – SWAP.

Prečítajte si aj článok o organizovaní SWAPu.

2. Ponožky, ktoré nemajú pár

Ruku na srdce – kedy ste naposledy triedili svoje ponožky? Alebo ešte lepšie – ponožky svojich detí? Ak tých detí máte viac, stavím sa, že ponožiek, ktoré nemajú svoj pár, nájdete neúrekom. Alebo takých, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené. Štopkať ich už asi nebudete.

Do tejto kategórie spadajú aj silonky. Ak na nich nájdete očko, vyhoďte ich. Môžete si pretriediť aj spodnú bielizeň s neelastickými gumičkami na páse alebo ramienkach, alebo podprsenky, ktoré vám nesedia.

3. Zbavte sa starých účtov

Vaše vrecká na kabátoch, kabelky a peňaženky sú plné príjmových bločkov, ktoré už nepotrebujete. Zozbierajte ich dohromady a skôr, ako ich vyhodíte, pozrite si ich. Uvidíte, na čo všetko ste minuli svoje peniaze. Budete šokovaní, kde všade sa dalo ešte ušetriť. Ak ide o faktúry za kúpu väčších vecí, ktoré by sa mohli pokaziť, tie si založte, aby ste ich mohli prípadne reklamovať.

ucty
Foto: pixabay.com

4. Pokazené veci alebo spotrebiče, ktoré nepoužívate

Prečo stále opatrujete pokazený kazeťák či gramafón? Buď ich opravte alebo pre ne nájdite nový domov. Niekedy umelci pracujú s retro predmetmi, takže si najprv pozrite napríklad dopyt na bazoši, či niekto také niečo nehľadá, alebo to dajte do zberu. Alebo fén, ktorý nepoužívate, či hriankovač. Ak máte funkčnú vec, inzerujte ju na bazári alebo na modrom koníkovi. Ďalšou kapitolou sú káble, ktoré nikam nepatria.

5. Spomienkové predmety

Staré pohľadnice, darčekové prívesky, sošky – je pravdepodobné, že by ste vytvorili celú zbierku spomienok. Chcete vedieť, ako sa zbaviť memorabílií? Prejdite si ich a uvidíte, čo už naozaj nepotrebujete a nemá to pre vás skutočnú hodnotu. Porozmýšľajte nad vytvorením knihy s pohľadnicami alebo pamäťovej schránky, aby ste si mohli usporiadať svoje spomienky.

6. Starý make-up

Odporúčame vám, aby ste vyhodili kozmetiku určenú na oči 6 mesiacov po otvorení, aby ste predišli infekcii. Týka sa to napríklad riasenky a očnej linky. Očné tiene vám vydržia rok až dva, ideálne, keď na ne používate štetec, ktorý pravidelne čistíte. Obmedzená doba trvanlivosti je aj pri rúžoch, ktoré vydržia cca rok, alebo kontúrovacích ceruziek. Make-up má trvanlivosť rok po otvorení. Zbavte sa aj nepotrebných krémov, púdrov a líceniek. Vyhodiť môžete aj staré laky na nechty.

Foto: pixabay.com

7. Časopisy

Je pekné mať niekoľko časopisov pre prípad, že si nájdete na ne čas, ale pravdepodobne už nebudete znovu čítať staré časopisy (pokiaľ to nie sú časopisy receptov), ​​takže ich recyklujte. Možno budete môcť darovať svoje časopisy miestnym lekárom a knižniciam, takže sa uistite, či sa to dá, ešte pred tým, ako ich vyhodíte. Ak tam je niečo zaujímavé, čo si chcete odložiť, tak si ten článok vystrihnite a založte. Lepšie je mať jeden zošit ako celú hromadu zbytočných magazínov.

8. Vankúše

Zbaviť sa vecí ako sú vankúše môže byť zložité. Nie sú lacné a často si myslíme, že majú trvanlivosť navždy. Chcete zistiť, či potrebujete nový vankúš? Pomôžte si týmto trikom: Zložte starý vankúš na polovicu, a ak zostane zložený, potom je čas na nový vankúš.

Prípravky, ktoré ste mali vo vlasoch a na tele totiž prenikajú do vankúša a začne sa meniť aj jeho farba. Taký vankúš bude potom hniezdom pre roztoče a baktérie. Darujte staré vankúše do miestnych prístreškov pre domácich miláčikov, kde ich použijú ako lôžka pre ne.

Foto: pixabay.com

9. Stará bižutéria

Ak nenosíte náhrdelník či náušnice, ktoré máte už roky v šuplíku, tak prečo ich nedáte inému, kto ich ocení? Šperky, ktoré už nepoužívate, môžete dať rodinnému príslušníkovi, ktorý by ich mohol nosiť a milovať. Alebo ich rozoberte na komponenty a predávajte zvlášť ako korálky, ktoré môžu mať pre výrobcom bižutérie na Sashe ešte nejakú hodnotu.

10. Medicína

Skontrolujte dátumy spotreby na krabičkách vitamínov a akýchkoľvek iných liekov, ktoré môžete nájsť napríklad v kúpeľňovej skrinke. Zbavenie sa vecí, ako sú staré pilulky, vám zrazu poskytne prekvapujúce množstvo priestoru! Buďte opatrní, pretože lieky treba správne zlikvidovať. Vráťte ich do lekárne – nie je správne hádzať do koša alebo vyliať do kanalizácie.

lieky
Foto: pixabay.com

11. Drogéria

Patria sem staré opaľovacie krémy, emulzie, laky na vlasy, šampóny alebo malé fľaštičky telových mliek, ktoré ste si pobrali z hotelov. Ak je opaľovací prostriedok po záruke (po cca roku), znamená to, že stráca svoju schopnosť blokovať ultrafialové lúče, čo môže byť aj nebezpečné.

V kúpeľni sa nájde viacej vecí na vyhodenie – staršie hrebene s polámanými zubami, poškodené spony do vlasov, staré gumičky. Alebo zubné kefky, tie by ste mali meniť už po 3 mesiacoch.

12. Potraviny

Ani cestoviny nebývajú večné, a ani konzervy či kompóty. Určite nájdete niečo po dátume spotreby. Taktiež je vhodné zbaviť sa starých korenín. Choďte aj do chladničky a pozrite si dátumy na všetkých fľaškách s omáčkami, skontrolujte napríklad taký worchester alebo sójovú omáčku.

Všetko, čo je staršie, alebo čo sa blíži ku koncu spotreby, posuňte do predného radu na polici, aby ste vedeli, že ich treba použiť ako prvé. Naučiť sa, ako sa pravidelne zbavovať vecí, vám ušetrí čas a úsilie v budúcnosti. Začni teraz!

13. Kuchynské utierky a hubky

Hubky sú semenišťom baktérií. Podľa niektorých odborníkov by sa hubka mala používať cca 2 týždne. Je ešte jedno riešenie, že sa vyčistí, napríklad použitím mikrovlnky. Ale inak je špinavá a použitá kuchynská hubka určená len na jedno miesto – do koša. Taktiež si pozrite utierky, či nemáte také, ktoré sa už nedajú vyprať alebo sú poškodené – rozstrapkané alebo s dierou.

utierky cistenie kuchyna
Foto: pixabay.com

14. Staré kazety a DVD

Určite nájdete staré kazety, ktoré ani nemáte kde pustiť, alebo hudobné CD či filmové DVD, ktoré nikdy nebudete počúvať či pozerať. Skúste dať na ne inzerát, možno niekto zháňa presne tieto filmy. Možno sa im potešia aj v predajni second-handových DVDčiek, či ich môžete predať na Burzoblšáku, ktorý sa pravidelne organizuje v Bratislave.

15. Staré hračky a plyšáci

Niektoré staré hračky môžu mať naozaj vysokú zberateľskú hodnotu. Na internetových bazároch je dopyt napríklad po starých bábikách alebo monchhichi. Ak nie sú rozbité, ale nikto z ich rodiny ich nebude používať, darujte ich – či už ide o charitu alebo o príbuzných s malými deťmi. Riešením je aj darovanie materskému centru.

plysak
Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie