15 tipov ako neplytvať na Vianoce

0
15 tipov ako neplytvať na Vianoce
Foto: pexels.com

Domácnosti vo Veľkej Británii každoročne vyhodia 7,2 milióna ton potravinového odpadu. Na Slovensku priemerný Slovák vyprodukuje vyše 300 kilogramov odpadu ročne. Tieto jednoduché tipy vám pomôžu znížiť váš odpad a prejaviť nášmu životnému prostrediu v tento vianočný čas trochu lásky.

1. Na zabalenie použite recyklovaný papier

Namiesto toho, aby ste kupovali čoraz viac baliaceho papiera, len aby ho bolo možné roztrhnúť a vyhodiť do koša, buďte kreatívni a na zabalenie radšej použite staré noviny alebo zvyšok hnedého papiera. Postupujte podľa našich tipov na ekologické balenie vianočných darčekov.

2. Vytvorte si nákupný zoznam a nakupujte iba to, čo potrebujete

Vytvorením zoznamu je menšia pravdepodobnosť, že budete impulzívne kupovať veci, ktoré v skutočnosti nechcete alebo nepotrebujete. Urobte si zoznam všetkého, čo skutočne potrebujete na zakúpenie pre tieto Vianoce – vrátane jedla, pitia, darčekov a ozdôb – a dodržujte to! Pravdepodobne tak tiež ušetríte nejaké peniaze.

3. Kúpte si opakovane použiteľné predmety

Fľaše sa dajú opakovane použiť, zatiaľ čo plechovky nie. Pokúste sa nakúpiť veci, ktoré môžete znova použiť. Obaly na zmrzlinu sú skvelým úložným boxom na potraviny a prázdne fľaše od nápojov sú vždy užitočné na uchovanie vody z vodovodu v chladničke.

4. Kupujte veci s menším počtom obalov

Je načase, aby ste sa vyznali v supermarkete a prestali kupovať výrobky, ktoré sú nadmerne zabalené. Zvoľte také, čo sú najjednoduchšie zabalené. Iba ich rozbalíte a položíte na stôl alebo použijete.

5. Upcyklujte

Namiesto toho, aby ste veci bezhlavo vyhadzovali, myslite na to, ako by ste ich mohli premeniť na niečo iné. Trochu kreativity nezaškodí: zaváraninové poháre sú vynikajúcimi svietnikmi, zatiaľ čo prázdne nádoby od jogurtov sú vynikajúce na klíčenie sadeníc.

6. Z starého odpadu urobte dekorácie

Strávte popoludnie útulným posedením pri krbe a výrobou handmade výrobkov z recyklovaných obalov. Staré vianočné pohľadnice sú ideálne na výrobu girlánd alebo vianočných reťazí, zatiaľ čo staré žiarovky vytvárajú elegantné ozdoby.

pixabay.com

7. Recyklujte

Trieďte všetok odpad a recyklujte všetko, čo môžete (a toho je strašne veľa!). Plastové nádoby, plechovky, sklo, lepenka, plastové fľaše – váš recyklačný kôš miluje všetky tieto veci!

8. Starému nábytku darujte nový domov

Vianoce sú obdobím, kedy dostávame veľa nových vecí, ale čo staré? Ak sa zbavujete akéhokoľvek vybavenia alebo nábytku pre domácnosť, skúste ho dať do bazára na internete alebo na Facebook marketplace, aby vašu starú pohovku mohol používať a milovať niekto iný.

9. Domáce kompostovanie

Tieto Vianoce namiesto toho, aby ste všetky svoje zeleninové šupky vyhodili do koša, ich dobre využite a urobte z nich kompost. Je to skvelé pre vašu záhradu a ešte lepšie pre životné prostredie. Krabičky na vajcia, pokrčené noviny, čajové vrecúška, zvyšky ovocia a vegetariánske šupky je možné kompostovať. Vaša záhrada nikdy nebude vyzerať tak dobre!

10. Choďte von

Vaša záhrada alebo park blízko domu je nevyužitý zdroj – plný zelene, ktorou môžete ozdobiť dom v čase Vianoc. Z vetvičiek sa dajú vyrobiť rustikálne vianočné stromčeky a vetvičky cezmíny dodajú slávnostnú náladu aj tej najjednoduchšej miestnosti. Keď sa potom skončia Vianoce, môže to všetko ísť do vašej kompostovacej hromady a späť do pôdy. Nulový odpad!

pixabay.com

11. Vyrábajte jedlé darčeky

Výmena darčekov je jednou z mnohých radostí Vianoc, ale často sa stretávame s tým, že odovzdávame darčeky, ktoré si nie sme istí, či sa našim blízkym budú páčiť, a ktoré by o mesiac mohli skončiť na smetisku. Domáce sušienky, cukrovinky, koláče a zaváraniny vytvárajú zmysluplné darčeky, ktoré ukážu iným vašu skutočnú starostlivosť.

12. Plánujte dopredu

Darčeky na poslednú chvíľu sú často zle premyslené a môžu byť nakoniec vyhodené. Avšak tým, že sa zorganizujete a naplánujete presne to, čo by ste chceli na Vianoce zaobstarať svojim blízkym, predídete tomu, že sa dostanete do paniky, a budete v strese posledných pár dní pred Vianocami.

13. Jedzte kvalitne a jedzte menej

Kvalitné mäso z miestneho farmárskeho obchodu môže byť drahšie ako lacný ekvivalent v supermarkete, ale pravdepodobne bude mať oveľa lepšiu kvalitu. Ak si kúpite jeden skutočne kvalitný rez namiesto piatich nekvalitných, musíte to všetko zjesť a ohromiť svojich hostí pri minimalizácii toho, čo vyhodíte.

14. Urobte SWAP – výmenu oblečenia

Namiesto toho, aby ste sa doma prechádzali v slávnostných spoločenských šatách a utratili veľa peňazí za niečo, čo si pravdepodobne oblečiete iba raz, prečo neurobiť SWAP oblečenia s priateľmi? Takto vianočné šaty, ktoré ste si obliekli na minuloročnú párty, nebudú zbytočné len tak visieť v šatníku a ušetríte peniaze!

swap
swap

15. Namiesto živého stromčeka zvoľte umelý

Každý strom, ktorý sa na Vianoce vzrúbe rástol niekoľko rokov. Nie je čas zaobstarať si umelý? Vyzerá krásne a keď ho budete využívať niekoľko rokov, zachránite tým niekoľko stromov. Ak vám chýba doma vôňa ihličia, môžete si zaobstarať zopár vetvičiek.

Zdroj: www.countryliving.com

žiadne príspevky na zobrazenie