7 znakov emocionálnej inteligencie. Máte ich aj vy?

0
7 znakov emocionálnej inteligencie. Máte ich aj vy?
Zdroj: Unsplash.com

Bez emocionálnej inteligencie sa človek v živote nezaobíde. Schopnosť narábať so svojimi emóciami, nehanbiť sa za ne a zároveň ich mať pod kontrolou, je priam nevyhnutná. Viete, ako sa prejavuje? Zistite, či ju máte aj vy podľa týchto znakov.

Zamyslíte sa nad svojimi emóciami

Ak sa vás niečo rozhodilo, nahnevalo, premýšľate nad tým, čo konkrétne to vyvolalo. Snažíte sa nájsť príčinu a zároveň riešenie na danú situáciu. Viete, že tieto emócie nemajú pre vás absolútne žiadny význam a iba vás brzdia. Preto sa ich snažíte pochopiť a vysporiadať sa s nimi. Taktiež si uvedomujete, že nie je dobré, aby ste v danom momente učinili dôležité rozhodnutie. Kvôli „vrelej hlave“ by ste mohli spraviť chybu, ktorú by ste už nevedeli napraviť.

tvar
Foto: Fleur Kaan, unsplash.com

Nie ste impulzívna

Stáva sa, že ľudia povedia to prvé, čo im napadne, no neuvedomujú si následky. Ak je osoba emocionálne inteligentná, radšej si najprv zakusne do jazyka, zamyslí sa a až potom reaguje. Netreba prilievať olej do ohňa, treba mať kontrolu nad svojimi emóciami a jazykom. Keď teda praktizujete takúto pauzu a necháte si to prejsť hlavou, môžete sa tešiť. Máte totižto skvelú vlastnosť.

Neberiete si kritiku príliš k srdcu

Uvedomujete si, že kritika vie byť aj dobrá. Najmä ak je konštruktívna. Sú však ľudia, ktorí ju automaticky vnímajú ako formu útoku, pričom to nie je vždy pravda. Spätná väzba je pre nás dôležitá a môže byť aj negatívna, s tým treba rátať. Keď dokážete zvládať takéto situácie a ešte z nich aj vyťažiť, vyhrali ste.

Zdroj: Unsplash.com

Ste sama sebou

Nebojíte sa prejaviť. Máte určité hodnoty, ktorých sa držíte a nehanbíte sa za ne. Nenecháte sa len tak niekým ovplyvniť a keby ste mali odlišný názor, dokázali by ste ho prezentovať. To, že uvažujeme inak a dívame sa na veci aj z inej perspektívy, nie je vôbec na škodu. Emocionálne inteligentný človek nazerá na určitý problém z viacerých uhľov pohľadu, vie rozumne vyjadriť svoje myšlienky bez toho, aby pociťoval hanbu.

Doprajete ostatným

Viete, kedy sa najlepšie prejaví emocionálna inteligencia? Keď niekto vo vašom okolí dosiahne úspech a vy sa necítite frustrovane, ale dotyčnej osobe úprimne pogratulujete a tešíte sa s ňou. Vždy bude niekto od nás lepší. Ak si ale ste istá sama sebou, zbožňujete svoju prácu a celý život, nemáte dôvod niekomu závidieť.

Zdroj: Unsplash.com

Empatia

Tú naozaj nemá každý. Schopnosť vcítiť sa do druhého človeka, porozumieť mu a neodsudzovať ho, to nie je úplne bežná vlastnosť. Možno sa už aj vám stalo, že keď ste sa obrátili na svoju rodinu alebo kamarátov s problémami, tak len mávli nad tým rukou alebo radšej zmenili tému. To nie je pekné a emocionálne inteligentný človek by sa tak nezachoval. Ak dokážete chápať pocity druhých a zároveň im poskytnúť spätnú väzbu, ktorá im otvorí oči, ste na dobrej ceste.

Viete sa ospravedlniť

Slovo „prepáč“ dokáže napraviť toľko problémov, no mnoho ľudí má problém vysloviť no. Ako by ani neexistovalo. Ide pritom o základný znak slušnosti a ľudskosti. Priznať si svoju vinu a ospravedlniť sa za ňu nemusí byť ľahké. Lenže v istých prípadoch to je nevyhnutné. Keď sa viete na seba pozrieť a otvorene si priznáte chybu, tak máte jeden zo znakov emocionálnej inteligencie.

Zdroj fotografií: Unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie