Inklinujete k zdravému životnému štýlu? Potom nemusíte chodiť až tak ďaleko, aby ste žili v tých najzdravších krajinách. Podľa agentúry Bloomberg, ktorá každoročne uverejňuje rebríček najzdravších krajín sveta, leží šesť z desiatich najúspešnejších krajín práve na našom kontinente.
Podľa čoho sa meralo?
Žiadna krajina nie je rovnaká a existujú rôzne faktory, ktoré prispievajú k zdravým a šťastným krajinám – rovnako ako aj faktory, ktoré prispievajú k opaku. Obvykle sú najzdravšie krajiny tie, ktoré sú najviac rozvinuté.
Tieto krajiny majú nižšiu mieru znečistenia, prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a k čistej pitnej vode. Na druhej strane, nezdravé krajiny nemajú prístup k čistej pitnej vode ani akémukoľvek typu zdravotnej starostlivosti. Choroby prebiehajú nekontrolovateľne. Znečistenie môže byť vysoké, čo vedie k zdravotným problémom, chorobám a smrti. Očakávaná dĺžka života obyvateľov týchto krajín je nízka a detská úmrtnosť vysoká. Kvalita života je dramaticky nižšia ako v rozvinutejších krajinách.
Globálny index zdravia Bloomberg vyhodnocuje údaje poskytnuté Svetovou zdravotníckou organizáciou, Úradom OSN pre populáciu a dokonca aj Svetovou bankou. Zohľadňuje niekoľko faktorov, medzi ne patria:
- Zdravotné riziká (užívanie tabaku, vysoký krvný tlak, obezita)
- Dostupnosť čistej vody
- Dĺžka života
- Podvýživa
- Príčiny smrti
Desať najzdravších krajín
Na prvom mieste sa nachádza Španielsko, ktoré sa vyšplhalo zo šiestej priečky z roku 2017. Španielsko má podľa Institute for Health Metrics and Evaluation najvyššiu celosvetovú očakávanú dĺžku života v roku 2040, čo ukazuje, že obyvatelia Pyrenejského polostrova vedú v zdravom spôsobe života a môžu byť príkladom v kvalite života a dlhovekosti.
Čo pomohlo Španielsku, aby sa umiestnilo na začiatok rebríčka? Očakávaná dĺžka života, ale aj environmentálne faktory, ako je prístup k čistej vode a zdravotníckym zariadeniam, ako aj obmedzené užívanie tabaku a nízke percento obéznych ľudí. Obyvatelia sa zameriavajú na konzumáciu stredomorskej stravy, ktorá je tvorená predovšetkým lokálnym ovocím, zeleninou, olejmi a rybami.
Prečítajte si aj článok o tom, koľko kozmetických prípravkov denne používame
Za Španielskom sa hneď na druhej priečke umiestnilo Taliansko. Ako sa zdá, žiť la dolce vita je dobré nielen pre našu myseľ, ale prospešné aj pre naše telo a zdravie. Opäť sa ukazuje pozitívny vplyv stredomorskej stravy a aktívneho životného štýlu v oblastiach s miernym podnebím.
Na treťom mieste je Island. Áno, to dalo predpokladať, vzhľadom na ich obľubu rýb a skyru – mliečneho výrobku, ktorý sa podobá nášmu jogurtu. Napriek svojej chladnej klíme žijú obyvatelia Islandu aj život plný fyzických aktivít.
Japonsko sa dostalo na štvrtú priečku, a tvorí tak prvú ázijskú krajinu zo zoznamu. Japonci sú známi svojou striedmosťou a štíhlosťou.
Prvú desiatku ešte tvoria: Švajčiarsko, Švédsko, Austrália, Singapur, Nórsko a Izrael. Spojené štáty sa umiestnili až na 35. mieste.
A kde sa ocitlo Slovensko?
Slovensko skončilo na neslávnom 45. mieste a tabuľka bola robená iba na 56 štátov. Už podľa mapy vidno, že sme zaradení medzi štáty ako Maďarsko, Srbsko Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Macedónsko… Česko dopadlo lepšie, skončilo na 29. mieste.
Čo sa týka napríklad priemernej dĺžky života, priemerná žena na Slovensku sa dožije 80,7 roka, priemerná Češka 82,1 roka. Španielky sa priemerne dožívajú neuveriteľných 86,3 roka. Tieto údaje sú z roku 2016.
Foto na titulke: Vernazza, Taliansko, pixabay.com
Zdroj: Bloomberg.com