Inklinujete k zdravému životnému štýlu? Potom nemusíte chodiť až tak ďaleko, aby ste žili v tých najzdravších krajinách. Podľa agentúry Bloomberg, ktorá každoročne uverejňuje rebríček najzdravších krajín sveta, leží šesť z desiatich najúspešnejších krajín práve na našom kontinente.
Podľa čoho sa meralo?
Žiadna krajina nie je rovnaká a existujú rôzne faktory, ktoré prispievajú k zdravým a šťastným krajinám – rovnako ako aj faktory, ktoré prispievajú k opaku.
Obvykle sú najzdravšie krajiny tie, ktoré sú najviac rozvinuté.
Globálny index zdravia Bloomberg vyhodnocuje údaje poskytnuté Svetovou zdravotníckou organizáciou, Úradom OSN pre populáciu a dokonca aj Svetovou bankou.
Zohľadňuje niekoľko faktorov, medzi ne patria:
- Zdravotné riziká (užívanie tabaku, vysoký krvný tlak, obezita)
- Dostupnosť čistej vody
- Dĺžka života
- Podvýživa
- Príčiny smrti
Nie všetky krajiny sú si rovné, pokiaľ ide o zdravie
Zatiaľ čo zdravý život je osobnou snahou, niektoré krajiny sa snažia vytvárať prostredie, ktoré prispieva k celkovému blahu ich obyvateľov, a je to vidieť.
Existuje množstvo faktorov, ktoré prispievajú k tomu, že krajina je zdravá alebo nezdravá. Vo všeobecnosti sú najzdravšie krajiny na svete rozvinuté, majú nižšiu mieru znečistenia ovzdušia, ako aj prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a čistej pitnej vode.
Vyspelé krajiny však majú aj viac zlých návykov, ako je fajčenie, zneužívanie drog a alkoholu, samovraždy, predávkovanie, obezita, vysoký krvný tlak a sedavý životný štýl, ktoré môžu znížiť priemernú dĺžku života.
Nezdravé krajiny vo všeobecnosti nemajú prístup k čistej vode alebo dobrej zdravotnej starostlivosti, a na týchto miestach môžu choroby rásť. Aj podvýživa a znečistenie ovzdušia môžu byť faktormi ovplyvňujúcimi dĺžku života. Vtedy je kvalita života zvyčajne nižšia, priemerná dĺžka života je kratšia a úmrtnosť je vysoká.
Bloomberg Global Health Index berie do úvahy všetky tieto faktory, ale je mnohé iné, aby každej krajine pridelil hodnotenie z možného najvyššieho skóre 100.
Top 7 najzdravších krajín
Podľa globálneho indexu zdravia Bloomberg je sedem najzdravších krajín v roku 2024:
Španielsko
S priemernou dĺžkou života 83 rokov a skóre globálneho indexu zdravia 92,75 sa Španielsko považuje za najzdravšiu krajinu na svete vďaka silnému systému verejného zdravotníctva, prístupu k preventívnej starostlivosti, nízkej miere fajčenia, aktívnemu životnému štýlu a stredomorskej strave.
Čo pomohlo Španielsku, aby sa umiestnilo na začiatok rebríčka? Očakávaná dĺžka života, ale aj environmentálne faktory, ako je prístup k čistej vode a zdravotníckym zariadeniam, ale aj obmedzené užívanie tabaku a nízke percento obéznych ľudí. Obyvatelia sa zameriavajú na konzumáciu stredomorskej stravy, ktorá je tvorená predovšetkým lokálnym ovocím, zeleninou, olejmi a rybami.
Taliansko
Skóre 91,59 umiestnilo Taliansko tesne za Španielskom. Taliansko sa stalo druhou najzdravšou krajinou s priemernou dĺžkou života 83 rokov, a to vďaka silnému systému zdravotnej starostlivosti, ktorý sa zameriava na preventívnu starostlivosť. Talianska strava tu kladie dôraz aj na čerstvé lokálne suroviny, čo prispieva k zdravej populácii.
Prečítajte si: Ktorá krajina má recept na dlhovekosť obyvateľov?
Island
So skóre 91,44 je Island na treťom mieste s priemernou dĺžkou života 83 rokov. Tento severský ostrov má pozoruhodne zdravé obyvateľstvo, ktoré má prístup ku geotermálnym zdrojom, ktoré podporujú čistú energiu a kladie tiež dosť silný dôraz na outdoorové aktivity. Obyvatelia si tu užívajú zdravý životný štýl, ktorý je zasadený do úchvatných prírodných krás.
Japonsko
Japonsko dosiahlo skóre 91,38 a je na štvrtom mieste na svete s priemernou dĺžkou života 84 rokov. Táto starnúca populácia má povesť dlhovekosti. Tradičná kultúra zameraná na rodinu uprednostňuje zdravé stravovanie, pravidelné cvičenie a preventívnu starostlivosť, čo má za následok populáciu s vysokou priemernou dĺžkou života.
Švajčiarsko
Švajčiarsko sa umiestnilo na piatom mieste s globálnym skóre 90,93 a priemernou dĺžkou života 83,5 rokov vďaka tomu, že je lídrom v oblasti univerzálnej zdravotnej starostlivosti. Krajina nastavila latku pre národné zdravie vysoko, zameriava sa na preventívnu medicínu a štát propaguje aj outdoorové aktivity.
Švédsko
Švédsko sa umiestnilo na šiestom mieste s priemernou dĺžkou života 82 rokov a skóre 90,24. Severská krajina má pre svojich občanov silnú záchrannú sieť, vynikajúci prístup k zdravotnej starostlivosti a kultúru, ktorá podporuje a zahŕňa fyzickú aktivitu, prispievajúcu k ich zdravej populácii.
Austrália
Austrália uzatvára zoznam na siedmom mieste a je jednou z mála anglicky hovoriacich krajín, ktoré sa dokonca dostali do top 10. S globálnym skóre 89,75 si tu obyvatelia užívajú zdravý životný štýl v neuveriteľne krásnom prostredí. Kultúra podporuje a zahŕňa outdoorové aktivity, čerstvé miestne produkty a ťaží zo silného systému zdravotnej starostlivosti.
Pre zaujímavosť
Pre zaujímavosť, Spojené kráľovstvo dosiahlo skóre 84,28 na 18. mieste. Nemecko dosiahlo skóre 83,06 na 22. mieste. Kuba dosiahla skóre 74,66 a umiestnila sa 29 v poradí. Spojené štáty americké dosiahli skóre 73,02 s celosvetovým hodnotením 34. Turecko dosiahlo skóre 62,81 na 49. mieste a Mexiko dosiahlo 62,09 na 51. mieste.
A kde sa ocitlo Slovensko?
Slovensko do najnovšieho rebríčka nezaradili, ale naposledy skončilo na neslávnom 45. mieste – tabuľka bola vytvorená iba na 56 štátov. Okolo nás sa ocitli štáty ako Maďarsko, Srbsko Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Macedónsko… Česko dopadlo lepšie, skončilo na 29. mieste.
Čo sa týka napríklad priemernej dĺžky života žien, priemerná žena na Slovensku sa dožije 80 rokov, priemerná Češka 82 rokov. Španielky sa priemerne dožívajú neuveriteľných 86 rokov.
Rebríček United Nations z roku 2023
Tento zoznam krajín podľa priemernej dĺžky života poskytuje poradie krajín spolu s ich príslušnými údajmi o strednej dĺžke života. Údaje sú rozlíšené podľa pohlavia a predstavujú priemernú dĺžku života mužov, žien a kombinovaný priemer.
Tento rebríček predstavuje koncept Zdravej dĺžky života (HALE), ktorý označuje priemerný počet rokov, kedy sa očakáva, že človek prežije v „úplnom zdraví“. Primárnym zdrojom najnovších prezentovaných údajov je správa skupiny Svetovej banky za rok 2022.
Slovensko dosiahlo v rebríčku podľa priemejnej dĺžky života 55 krajín 37. miesto. Česko skončilo na 31. mieste. Prvé je Monako a posledné je Moldavsko.
Foto na titulke: Vernazza, Taliansko, pixabay.com
Zdroj: Bloomberg.com, T.J.W. vo WHN
List of European countries by life expectancy – Wikipedia
Bloomberg’s Global Health Index For 2024 – WorldHealth.net