Ako pestovať bonsaje v izbe a na záhrade?

0
Ako pestovať bonsaje v izbe a na záhrade?

V Číne a v Japonsku nechýbajú takmer v žiadnom exteriéri. Vo zvyšku sveta vrátane Slovenska už takou neodmysliteľnou súčasťou záhrad nie sú. Jedným z dôvodov je dlho zaužívaný mýtus o náročnom pestovaní. Podľa skúsených pestovateľov však pri troche snahy a zručnosti zvládne starostlivosť o bonsaje každý.

Priekopníkmi pestovania bonsajov sú starovekí Číňania. Podľa historických prameňov mali začať s úpravou miniatúrnych záhradných stromčekov v období na prelome našich letopočtov. Pestovanie bonsajov však na umenie povýšili až Japonci, ktorí sa mu venujú od 6. storočia. Práve tí prišli s mnohými nápadmi, ako bonsaje zdobiť, strihať a upravovať. Okrem toho začali šľachtiť nové odrody, ktoré postupne expandovali do rôznych kútov sveta, kde sa dnes pestujú v izbách aj na záhradách.

Foto: www.pixabay.com

Izbové bonsaje 

Bonsaje pestované v interiéri sú vo väčšine prípadov teplomilnejšie ako záhradné odrody. Aj to je dôvodom, pre ktorý sa musia pestovať vo vnútri bytu, domu alebo kancelárie. Pri našich klimatických podmienkach by totiž zimu vonku neprežili. Výnimkou je hŕstka druhov, ktoré sa však na rozdiel od najobľúbenejších bonsajov u nás objavujú len sporadicky.

Najobľúbenejšie druhy izbových bonsajov:

– fikus

– ginko

– jazmín

– tučnolist

– pimentovník

Podmienky na pestovanie izbových bonsajov:

Poloha – Nároky jednotlivých druhov bonsajov sa môžu trochu líšiť. Väčšinu z nich ale spája potreba byť na svetlom mieste, no nie tesne pri okne na priamom slnku. Pri hľadaní polohy sa odporúča vyhýbať aj miestam vystaveným prievanu.

Teplota – S výberom polohy súvisí aj teplota. Exotickejšie druhy ocenia teplotu do 23-25 °C. Fikusom, tučnolistom a pimentovníkom postačí klasická priemerná izbová teplota od 18 do 21 °C.

Substrát – Pri výbere zeminy sa s výberom príliš nepotrápime. V predajniach so sortimentom pre záhradkárov nájdeme špeciálne substráty určené na pestovanie rôznych druhov bonsajov. Pôda v nich je obohatená o potrebné minerálne látky. Niektoré produkty sú aj prihnojené.

Starostlivosť o bonsaje pestované v interiéri:

Polievanie – Príliš veľa vody izbovým bonsajom škodí. Premáčanie pôdy a korienkov môže viesť k hnilobe. Polievať stačí vždy po vyschnutí povrchovej vrstvy substrátu.

Hnojenie – Podobne ako pri výbere pôdy, aj pri výbere hnojiva máme k dispozícii špeciálne produkty, ktorých zloženie je prispôsobené na hnojenie bonsajov. Tie spotrebujú dosť veľké množstvo živín, takže hnojiť je potrebné raz až dvakrát za mesiac, a to počas celého roka.

Strihanie – Bonsaje vyžadujú pravidelný strih. V závislosti od rýchlosti rastu sa má vykonať raz až dvakrát za rok. Najlepším časom na strihanie izbových bonsajov je jar a jeseň. Strihanie plní ozdravnú aj tvarovaciu funkciu. Jeho výsledkom sú pevnejšie vetvičky a krajšia koruna.

Foto: www.pixabay.com

Záhradné bonsaje

Izbové bonsaje nie sú vhodné do záhrad. Na pestovanie v exteriéroch slúžia celkom iné druhy. V porovnaní s tými izbovými sú o niečo väčšie. Väčšina z nich sa môže pochváliť hrubšími vetvičkami a hustejšou korunou, ktorá chráni stromček pred zimou, dažďom aj slnečným žiarením.

Najobľúbenejšie druhy záhradných bonsajov:

– tuja

– borievka

– borovica

– cypruštek

– metasekvoja

– rododendron

Podmienky na pestovanie záhradných bonsajov:

Poloha – Aj záhradné druhy vyžadujú dostatok svetla. Niektorým druhom nevadí ani priamy slnečný svit dopadajúci na stromčeky zopár hodín denne. Odolnejšie druhy ako metasekvoje alebo borovice zvládnu aj prievan. Cyprušteky a borievky by sme pred ním mali chrániť.  

Teplota – Bonsaje pestované vonku si rýchlo zvyknú na vonkajšie teploty. Problémy mávajú akurát s mrazmi. Pred koncom jesene je potrebné ich zazimovať. Bonsaje môžu ostať vonku na záhrade, no okolo kmeňa by mali mať vrstvu slamy, ktorá stromčeku pomôže udržať viac tepla.

Substrát – Špeciálny substrát na bonsaje sa dá využiť aj pri záhradných druhoch. Na výber sú organické aj anorganické typy substrátu. Skúsení záhradkári preferujú organický typ, ktorého súčasťou je výživná a dostatočne priepustná pôda.

Starostlivosť o bonsaje pestované na záhrade:

Polievanie – Pri polievaní záhradných bonsajov platí to, čo pri izbových druhoch. Polievať je potrebné po vyschnutí povrchovej vrstvy pôdy. Na polievanie sa najviac hodí dažďová voda, prípadne odstáta voda z vodovodu.

Hnojenie – Záhradné bonsaje sa na rozdiel od izbových hnoja len od jari do jesene. Špeciálne hnojivo určené na hnojenie bonsajov sa aplikuje každých 14 až 28 dní v závislosti od veľkosti stromčeka.

Strihanie – Záhradné bonsaje sú známe rýchlejším rastom, kvôli ktorému je potrebný častejší strih. Prvý strih v roku sa vykonáva hneď na jar. Okrem tvarovacieho rezu plní aj úlohu očisty celého stromčeka po zime. Tvarovací rez sa môže vykonať aj v lete. Mladé bonsaje sa strihajú ešte aj na jeseň. Staršie stromčeky stačí strihať dvakrát za rok.

Foto: www.pixabay.com

Okrem samotného stromčeka sa pri pestovaní kladie dôraz aj na výber misky na bonsaj. Podľa tradičnej japonskej filozofie má byť jej veľkosť primeraná veľkosti stromčeka. Prevedená má byť v zemitých odtieňoch, aby pôsobila ladne a stromček iba dopĺňala a nestávala sa centrom pozornosti. Vyrobená má byť z prírodných materiálov, v ktorých sa cíti každá rastlina vrátane bonsaja lepšie.

Prečítajte si aj: 8 izbových rastlín schopných čistiť ovzdušie v domácnosti

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie