Bratislava v tajuplnom príbehu dvoch spisovateliek. Čo je realita a čo fikcia?

0
Bratislava v tajuplnom príbehu dvoch spisovateliek. Čo je realita a čo fikcia?

Kniha Lóža temnoty je jedinečnou prechádzkou po Bratislave, ktorú spoznáte na stránkach trileru od Veroniky Boškovej a Kataríny Mayer. Autorky chceli priblížiť čitateľom Bratislavu zaujímavým spôsobom a tak vznikol napínavý príbeh, kde kľúčovú úlohu zohrávajú známe, aj menej známe, zákutia hlavného mesta. Kde končí realita a začína príbeh?

O tom sa budete musieť presvedčiť sami. Autorky priblížili hlavné mesto jedinečným spôsobom. O tom, ako môže jeden príbeh vznikať v dvoch hlavách sa dozviete v rozhovore s Veronikou Boškovou.

Ako vznikla myšlienka napísať knižku Lóža temnoty?

Kniha vznikala v mojej hlave niekoľko rokov. Vďaka tomu, že som sama študovala filozofiu, láska k nej ma sprevádza dlhodobo. Doktorantúru sa mi nepodarilo dokončiť, tak som svoje vedomosti preniesla aspoň do tejto knižky. A odjakživa zbožňujem detektívky a trilery, najmä také, kde je vzrušenie, tajomné indície a postupné odhaľovanie motívov. Takže žáner bol jasný od začiatku.

Kto vymyslel názov?

Názov sme hľadali zopár týždňov a žiaden nebol dosť dobrý. A potom jedného dňa Katka napísala len: „Lóža temnoty“ a obe sme vedeli, že už ďalej hľadať nemusíme.

Katka Mayer a Veronika Bošková

Ako ste si s Katkou rozdelili prácu na knihe?

Najskôr sme naplánovali dej a jednotlivé zápletky, aby spolu tvorili ucelený príbeh. Potom sme si ho rozkúskovali do jednotlivých scén a tie sme si rozdelili. Na knihe je podľa mňa zaujímavé práve to, že je písaná z pohľadu dvoch postáv – čitateľ teda môže preniknúť do dvoch rozdielnych svetov a prežívať jednotlivé scény s rôznymi postavami.

Kontrolovali ste sa navzájom? 

Mali sme pripravenú časovú os, ale musím priznať, že Katka bola pre mňa nielen inšpiráciou, ale aj obrovským hnacím motorom. Ona ma ťahala, motivovala, za čo som jej veľmi vďačná.

Prečítajte si aj o knihe Zelená karta

Mali ste viac odlišné názory alebo ste sa pri písaní viac zhodovali?

(Klopem na drevo) Vďaka tomu, že sme s Katkou „spriaznené duše“ a vieme jedna v druhej pomaly aj čítať, sme sa vzácne zhodli na všetkom. Stále sme čakali, kedy už príde tá kolízia alebo hádka, pred ktorými nás všetci varovali, ale našťastie doposiaľ neprišla. A verím, že už ani nepríde. Obe sme mali stále na pamäti, že akékoľvek zásahy do textu robíme, nie sú na úrovni nášho ega, ale sú pre dobro samotnej knihy.

Ako dlho sa „dostávala na papier“?

Prvú kapitolu som napísala pred dvoma rokmi, no najviac scén vzniklo posledný polrok.

Aký vzťah máš k Bratislave?

V Bratislave som sa narodila a neviem si predstaviť žiť nikde inde. Milujem jej atmosféru, zákutia, historické budovy, o ktorých keď som v zahraničí rozprávala, ľudia len otvárali ústa. Máme tu toľko kultúrneho bohatstva a také šťastie na vzácne kúsky histórie, ktoré číhajú naozaj na každom kroku. Ako dieťa som bola fascinovaná povesťami o Uršule, bielej pani alebo Rolandovi a doteraz chodím s deťmi objavovať rôzne zabudnuté fontány či iné artefakty. Je taká škoda, že nevieme ten potenciál využívať naplno, a aj preto vznikla naša kniha. Aby Bratislava nebola len krátkou zastávkou medzi Viedňou a Budapešťou, ale aby sa tu turisti zastavili, spoznali skryté zákutia, dali si skvelé jedlo a túlali sa tými úžasnými uličkami.

Pre koho je knižka určená?

Pre každého, kto má rád tajomné, napínavé príbehy s nejasným koncom, kto chce pri čítaní zadržiavať dych a kto dokáže do tretej v noci čítať pri zapnutej lampičke, lebo nemôže ísť spať, kým sa nedozvie, ako sa to celé skončí.

Budeme sa pri čítaní aj báť?:)

Sľubujem, že ak sa do príbehu ponoríte, nedovolí vám zaspať :)

Aktuálne je možné vydanie knižky podporiť. Čitateľom ponúkate dokonca možnosť prejsť sa s autorkami po miestach, ktoré vás inšpirovali k príbehu. 

Rozhodli sme sa knižku vydať na vlastnú päsť, bez vydavateľstva a tak zbierame prostriedky na jej tlač. Už sme za
polovicou, z čoho sa nesmierne tešíme. Knižku môžete podporiť na: www.startlab.sk/lozatemnoty

Ďakujeme pekne, držíme palce a tešíme sa na skvelý prírastok do knižnice!

žiadne príspevky na zobrazenie