Čo je to reziliencia a ako ju posiňovať každý deň?

0
Čo je to reziliencia a ako ju posiňovať každý deň?
pixabay.com

Všetci máme situácie, keď veci nejdú podľa našich predstáv. Zmena sa na nás valí, keď sa stane niečo neočakávané. Mnohí z nás sa pod stresom a obavami zrútia, no je pár šťastlivcov, ktorí sú schopní zvládnuť tieto udalosti v pohode. Skoro sa zdá, že vďaka tomu majú lepší výkon.

Prečo je to tak? Majú jednoducho iný pohľad? Aké sú zručnosti a správanie ľudí, ktorí sú odolní? Dokážeme sa z nich poučiť a sami sa stať odolnejšími? Čo je teda odolnosť? Aby sme to naozaj pochopili, povedzme si o tom, čo to nie je. Odolnosť nie je húževnatosť.

Nie je to schopnosť držať sa úlohy bez ohľadu na to, aká je náročná, a zvládnuť ju. Tomu sa hovorí húževnatosť a hoci je nevyhnutnou zložkou úspechu v akejkoľvek oblasti, dnes nebudeme hovoriť o presadzovaní sa. Budeme sa baviť o odraze späť.

Odolnosť je kľúčovou zložkou v procese zotavenia z neúspechu

Je to schopnosť nezložiť sa pod tlakom, aj keď sa necítite pokojne a sebavedomo. Aby ste si dokázali udržať energiu pri vysoko náročných úlohách a dokázali sa rýchlo dať dokopy, odrazte sa od dna, aj keď zažívate veľký neúspech. Proces odolnosti môže zahŕňať mnoho vlastností vrátane pozitívneho pohľadu, empatie, emocionálnej regulácie a vlastnej účinnosti.

Aj keď odolnosť môže znieť ako vrodená zručnosť, mám pre vás dobrú správu, nie je to tak. Odolnosť sa dá naučiť. Použijem metaforu atletického podujatia. Ak ste niekedy trénovali na beh, turistiku, cyklistiku alebo iné vysoko výkonné podujatie, viete, že existujú určité veci, ktoré môžete urobiť, aby ste sa dostali do čo najlepšej formy. Vaše schopnosti sa môžu zlepšiť prácou a vytrvalosťou, teda tréningom.

pixabay.com

Aký ste odolný?

Filmový priemysel odvádza skvelú prácu, keď nám ukazuje protagonistov, ktorí prekonávajú ťažké situácie, čelia výzvam a vždy sa im to podarí. Spomeňte si na film, z ktorého ste mali dobrý pocit. „Forest Gump„, „Milionár z chatrče„, „Spomienka na Titanov“ alebo film ako „Invictus„, športová dráma opisujúca udalosti okolo Majstrovstiev sveta v rugby v roku 1995 a úžasný príbeh Nelsona Mandelu ako aktivistu proti apartheidu.

Všetky vás prevedú emocionálnou horskou dráhou, ale koniec je zvyčajne pozitívny. Stresové situácie môžu byť emocionálne vyčerpávajúce a keď ste odolní, naučíte sa ich prečkať a stanete sa silnejšími. Musíte si vybudovať svoje schopnosti odolnosti, aby ste boli pripravení čeliť náročným situáciám v práci aj v osobnom živote.

Prečítajte si: Najlepšie filmy so silných ženských hrdinkách

Ako posúdiť ako sme na tom?

Možno ju potrebujete, pretože vaša práca vyžaduje, aby ste boli odolnejší, alebo možno viete, že v budúcnosti budete čeliť viacerým nepriazniam a chcete byť pripravený. Bez ohľadu na vašu motiváciu je prvým krokom k zlepšeniu akéhokoľvek typu procesu posúdenie vašej situácie. Poďme sa porozprávať o tom, kde sú dnes vaše schopnosti odolnosti. Aby sme vám pomohli identifikovať vašu vlastnú úroveň odolnosti, pozrime sa na dve zložky, jednou je stres a druhou sú zvládacie schopnosti.

pixabay.com

Určite budete mať v práci dni, ktoré sa pohybujú od nízkej po vysokú úroveň stresu a počas celého života ste museli rozvíjať zručnosti na zvládanie, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa so stresom, či už je nízky alebo vysoký. Keď je stres nízky a schopnosti zvládania sú tiež nízke, veľa sa nám nedeje. Možno toho veľa nezažijete, alebo dokonca nebudete dostatočne zaujatí, aby ste si všimli, že nepoužívate svoje schopnosti na zvládnutie menšej udalosti.

Ale ak sa úroveň stresu zvýši a vaše zvládacie schopnosti sú slabé, pravdepodobne pocítite nárast úzkosti a stratíte sebadôveru, čo je kombinácia nepríjemných myšlienok a pocitov, ktoré si určite uvedomíte. Na druhej strane, keď je vaša úroveň stresu nízka a vaše zvládacie schopnosti sú zdokonalené, ste v situácii, keď máte akúsi rezervu správania, bezpečné miesto, kde sa cítite silní a pripravení čeliť ešte väčšej nepriazni osudu.

Konečným stupňom odolnosti, ktorý chceme dosiahnuť, je rozvoj zvládacích zručností, ktoré sú účinné aj v situáciách, keď je stres a neistota tiež vysoká. Medzitým môžeme byť len v zádržnej zóne.

10 tipov ako zvýšiť odolnosť

1. Nájdite zmysel

Nájdenie zmyslu života vám môže pomôcť nájsť zmysel životných výziev. Namiesto toho, aby ste sa nechali odradiť svojimi problémami, s definovaným cieľom budete viac motivovaní poučiť sa z minulých skúseností a pokračovať.

Príklady cieľov:

  • Budovanie podporného systému blízkych
  • Viesť zdravý životný štýl
  • Vzdelávanie
  • Tvorba umenia alebo hudby
  • Služba svojej komunite

Tvárou v tvár emocionálnym ťažkostiam – ako je smrť milovanej osoby alebo koniec vzťahu – môže byť pri zotavovaní obzvlášť dôležité nájsť zmysel. Môže to znamenať zapojenie sa do komunity, pestovanie duchovnosti alebo účasť na aktivitách, ktoré sú pre vás zmysluplné.

2. Verte vo svoje schopnosti

Dôvera vo vlastnú schopnosť vyrovnať sa so stresom života môže hrať dôležitú úlohu v odolnosti. Byť istejší vo svoje schopnosti, vrátane schopnosti reagovať na krízu a riešiť ju, je skvelý spôsob, ako vybudovať odolnosť do budúcnosti.

Počúvajte negatívne komentáre vo svojej hlave. Keď ich počujete, nacvičte si ich okamžité nahradenie pozitívnymi afirmáciami, ako napríklad: „Toto zvládnem“, „Som skvelá kamarátka/matka/partnerka“ alebo „Som dobrý vo svojej práci“.

Výskum ukázal, že vaša sebaúcta hrá dôležitú úlohu pri zvládaní stresu a zotavovaní sa z ťažkých udalostí. Pripomeňte si svoje silné stránky a úspechy.

pixabay.com

3. Vytvorte silnú sociálnu sieť

Je dôležité mať ľudí, ktorým sa môžete zdôveriť. Mať okolo seba starostlivých a podporujúcich ľudí pôsobí ako ochranný faktor v časoch krízy. Aj keď jednoduché rozprávanie sa o situácii s priateľom alebo blízkym nezmizne z vašich problémov, umožňuje vám to zdieľať svoje pocity, získať podporu, získať pozitívnu spätnú väzbu a prísť s možnými riešeniami vašich problémov.

4. Schopnosť prijať zmenu

Flexibilita je nevyhnutnou súčasťou odolnosti. Keď sa naučíte, ako byť prispôsobivejší, budete lepšie pripravení reagovať, keď budete čeliť životnej kríze. Odolní ľudia často využívajú tieto udalosti ako príležitosť rozvinúť sa novými smermi. Zatiaľ čo niektorí ľudia môžu byť zdrvení náhlymi zmenami, vysoko odolní jedinci sa dokážu prispôsobiť a prosperovať.

Prečítajte si: 24 spôsobov ako poraziť stres

5. Buďte optimistickí

Zostať optimistom počas ťažkých období môže byť ťažké, ale udržať si nádejný výhľad je dôležitou súčasťou odolnosti. To, s čím máte do činenia, môže byť ťažké, ale je dôležité zachovať si nádej a pozitívnu budúcnosť.

Pozitívne myslenie neznamená ignorovať problém s cieľom zamerať sa na pozitívne výsledky. Znamená to pochopiť, že neúspechy sú dočasné a že máte zručnosti a schopnosti na boj s výzvami, ktorým čelíte.

6. Nezabudnite na sebalásku

Keď ste v strese, môže byť až príliš ľahké zanedbávať svoje vlastné potreby. Strata chuti do jedla, ignorovanie pohybu a nedostatok spánku sú bežné reakcie na krízovú situáciu. Namiesto toho sa zamerajte na budovanie svojich schopností sebaobsluhy, aj keď máte problémy. Nájdite si čas na aktivity, ktoré vás bavia.

Tým, že sa budete starať o svoje vlastné potreby, môžete posilniť svoje celkové zdravie a odolnosť a byť plne pripravení čeliť výzvam života.

7. Rozvíjajte zručnosti pri riešení problémov

Výskum naznačuje, že ľudia, ktorí sú schopní nájsť riešenia problému, majú tendenciu zvládať stres produktívnejšie v porovnaní s tými, ktorí nevedia nájsť riešenia problémov. Kedykoľvek narazíte na novú výzvu, urobte si rýchly zoznam niektorých možných spôsobov ako by ste mohli vyriešiť problém.

Experimentujte s rôznymi stratégiami a zamerajte sa na vývoj logického spôsobu riešenia bežných problémov. Pravidelným precvičovaním svojich zručností pri riešení problémov budete lepšie pripravení zvládnuť, keď sa objaví vážna výzva.

pixabay.com

8. Stanovte si ciele

Krízové situácie sú skľučujúce. Dokonca sa môžu zdať neprekonateľné. Odolní ľudia sú schopní vidieť tieto situácie realistickým spôsobom a potom si stanoviť rozumné ciele na riešenie problému.

Keď zistíte, že vás nejaká situácia zavalí, urobte krok späť a jednoducho zhodnoťte, čo je pred vami. Premýšľajte o možných riešeniach a potom ich rozdeľte do zvládnuteľných krokov.

9. Podniknite kroky

Jednoduché čakanie na to, že problém zmizne sám, len predlžuje krízu. Namiesto toho začnite okamžite pracovať na vyriešení problému. Aj keď nemusí existovať žiadne rýchle alebo jednoduché riešenie, môžete podniknúť kroky na zlepšenie svojej situácie a tá bude potom menej stresujúca.

Zamerajte sa na pokrok, ktorý ste doteraz dosiahli, a plánujte si ďalšie kroky, než aby ste sa nechali odradiť množstvom práce, ktorú je ešte potrebné vykonať.

Aktívna práca na riešeniach vám tiež pomôže cítiť sa viac pod kontrolou. Skôr ako len čakať na to, čo sa stane, proaktívnosť vám umožňuje prispieť k tomu, aby sa vaše ciele stali realitou.

10. Pokračujte v práci na svojich zručnostiach

Vybudovanie odolnosti môže chvíľu trvať, takže sa nenechajte odradiť, ak sa stále snažíte vyrovnať s problémovými udalosťami. Každý sa môže naučiť byť odolný a nezahŕňa to žiadny konkrétny súbor správania alebo akcií. Odolnosť sa môže dramaticky líšiť od jednej osoby k druhej.

Zamerajte sa na precvičovanie týchto zručností, ako aj spoločných vlastností odolných ľudí, no nezabúdajte tiež stavať na svojich existujúcich silných stránkach.

Zdroj: verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie