Koronavírus si vyberá daň v podobe nášho duševného a fyzického zdravia

0
Koronavírus si vyberá daň v podobe nášho duševného a fyzického zdravia
Side view young woman looking away at window sitting on couch at home. Frustrated confused female feels unhappy problem in personal life quarrel break up with boyfriend or unexpected pregnancy concept

Koronavírus si chtiac nechtiac vyberá daň v podobe nášho duševného a fyzického zdravia. Čo to v praxi znamená? Ako k tomu správne pristupovať, aby nás to neprevalcovalo? Čo na to svetoví odborníci?

Vzhľadom na izoláciu, možnú nákazu, finančnú neistotu a bez vidiny návratu k normálnemu chodu života, koronavírus zanecháva stopy na psychickom zdraví jedincov, ako aj celého kolektívu.

Crisis text line, sieť vyškolených dobrovoľníkov, ktorá prostredníctvom písania správ pomáha osamelým ľuďom, pôsobiaca v USA, Veľkej Británii a v Kanade, zaznamenala od konca februára obrovský nárast prijatých správ. Až 80% textov, ktoré spoločnosť dostáva o koronavíruse, sa zaoberá úzkosťou. Čo môžu ľudia v tomto bezprecedentnom čase urobiť, aby si trochu oddýchli a vypli?

Päť tipov ako sa chrániť od koronavírusu od profesora Krčméryho. Epidémia podľa neho skončí už v máji

Priznajte svoju úzkosť

foto: pixabay.com

Ľudia bojujú s úzkosťami rôznymi spôsobmi, vrátane sledovania televízie, dobrého jedla, či alkoholu. Toto sú bežne zaužívané spôsoby vyrovnávania sa s týmto stavom, hovorí psychiatrička Dr. Richa Bhatia.

Odporúča uznať a prijať fakt, že úzkosť je normálnou reakciou na nebezpečenstvo alebo hrozbu. Je potrebné si to racionálne a vedome uvedomiť. Radí vizualizovať si úzkosť ako „súbor pocitov, myšlienok a emócií“. Pocity prichádzajú a odchádzajú, sú súčasťou našich životov. Je potrebné si to pripomínať, ak pociťujeme úzkosť.

Vyhradený čas na obavy

Ak nechceme, aby nás obavy prevalcovali, je vhodné si vyhradiť na ne stanovený čas, napr. 30 minút denne. Znie to možno divne, ale v skutočnosti to pomáha znížiť obavy. Asociácia behaviorálnych a kognitívnych terapií hovorí, že vedomé nastavenie denného polhodinového „času obáv“ v rovnakom čase a mieste pomáha žiť prítomnosť počas zvyšku dňa.

Počas tohto naplánovaného priestoru je vhodné rozlišovať medzi starosťami, ktoré vieme ovplyvniť a nad ktorými máme žiadnu alebo minimálnu kontrolu. Je rozumné obmedzovať aj množstvo prijatých informácií a správ. „Ak máte problémy so spánkom, nedokážete sa sústrediť na  niečo iné ako na obavy, mali by ste sledovať správy len jedenkrát denne“, hovorí Dr. Ken Duckworth, riaditeľ Národnej aliancie pre duševné choroby (NAMI). V súčasnej dobe existujú už aplikácie blokujúce webové stránky na určitý čas.

Prehodnotenie situácie

foto: pixabay.com

„Nehovorte si, že ste „uväznení vo vnútri“. Povedzte si, že máte dlho očakávanú príležitosť spomaliť, zamerať sa na seba, na svoju rodinu, svoj domov“, odporúča psychológ Dr. Aarti Gupta z Americkej asociácie úzkosti a depresie. „Robte jednu produktívnu vec za deň, pomáha to k pozitívnejšiemu postoju. Zamerajte sa na úlohy, ktorým ste sa dlho vyhýbali alebo urobte niečo, čo ste vždy chceli“.

Ako ovplyvnil koronavírus malé a stredné podnikateľky?

Rituály v karanténe

Čas, získaný ušetrením bežným presunom do práce alebo vozením detí do školy, využite na niečo špeciálne, zvláštne, na čo obvykle nemáte čas.  Môže to byť ranné cvičenie alebo prechádzka, písanie denníka alebo rozhovor s členom rodiny. Pomôže to tešiť sa na každý nový deň.

Hýbte sa

Pohyb alebo cvičenie je klasickou stratégiou na zníženie úzkosti. Podľa recenzie v časopise Journal of Happiness Studies, tí, čo cvičia aspoň jeden deň v týždni, zažívajú pocit šťastia. Možností je dnes veľa: pomocou youtube videí, domáce fitnes, jazda na bicykli alebo jogging.

Drobné prejavy altruizmu

foto: pixabay.com

Pomáhanie druhým dáva pocit užitočnosti a vnútorného uspokojenia. Máte staršieho alebo chorého suseda, ktorému viete ponúknuť svoje služby? „Ak sa viete dostať z bezmocnej zóny, urobte to! Buďte agentom v službách dobra“, odporúča Duckworth.

Fyzická, nie sociálne izolácia

Je samozrejmé, že samota je pre človeka zlá. Duckworth odporúča napr. online kávu so svojim blízkym, kamarátom. Každý deň zavolať  svojim rodičom alebo deťom. Aj keď v niektorých ohľadoch koronovírus naozaj izoluje, psychiatrička Bhatia pripomína: „Ide o niečo, čo sa týka všetkých. Všetci sú postihnutí, aj keď v rôznej miere, ale je rozhodujúce je to, že sme v tom všetci spolu. Vedci z celého sveta sa snažia prísť na vyriešenie tejto situácie.“

žiadne príspevky na zobrazenie