Ktoré prírodné sladidlá sú vhodnou náhradou cukru?

0
Ktoré prírodné sladidlá sú vhodnou náhradou cukru?

Vyšší glykemický index, zhoršená koncentrácia, hyperaktivita. To je len časť z množstva nežiaducich účinkov, ktoré sprevádzajú nadmernú konzumáciu cukru. Prísun cukrov je však pre telo dôležitý. V prípade jeho vysadenia by sme mali nájsť adekvátnu náhradu s vysokou energetickou hodnotou a dostatočne sladkou chuťou, no bez škodlivých látok.

Potravinársky trh nám ako náhradu za klasický cukor ponúka viacero druhov sladidiel. Mnohé ale nemajú dobrú povesť, kvôli čomu v nich spotrebitelia vidia rovnako škodlivý potravinový doplnok ako v prípade cukru. Týka sa to najmä umelých sladidiel obsahujúcich aspartám, sacharín a sukralózu, ktoré sa postupne začali nahrádzať prírodnými produktmi považovanými za zdravšie. Niektoré z nich majú dlhoročnú tradíciu a používali sa už dávno pred príchodom cukru, iné sú novodobým objavom výrobcov prírodných biopotravín.

Foto: www.pixabay.com

Trstinová melasa

Sladký sirup tmavej farby vzniká ako vedľajší produkt výroby trstinového cukru. Predajcovia ho ponúkajú ako 100 % prírodné sladidlo, ktoré však nie je celkom vhodné pre diabetikov. Trstinová melasa totiž obsahuje vysoké množstvo sacharidov, čo z nej robí skôr sladidlo pre športovcov a fyzicky aktívne osoby, ktoré si s príjmom vyššej energetickej hodnoty poradia. Dostupná je v niekoľkých variantoch, ktoré môžu obsahovať rozdielne hodnoty živín.

Brezový cukor

Xylitol, známejší ako brezový cukor, je vzhľadom a chuťou takmer rovnaký ako bežný biely cukor. Jeho zloženie a účinky na ľudský organizmus sa však diametrálne odlišujú. Pri výrobe síce prechádza úpravami, ktoré sú podobné výrobe rafinovaných sladidiel, no napriek tomu si zachováva čistý prírodný ráz. Známy je o 40 až 50 % nižšou kalorickou hodnotou ako biely alebo trstinový cukor. Pozitívom je aj jeho schopnosť chrániť tráviaci trakt pred okysľovaním, ktoré je pri klasickom cukre bežným problémom.

Kokosový cukor

Nízkou kalorickou hodnotou sa môže pochváliť aj kokosový cukor. Ten sa vyrába z nektáru kokosových kvetov, čo mu dodáva lahodnú karamelovú chuť. Produkt obsahujúci vitamíny B a minerálne látky ako horčík, draslík či železo nie je rafinovaný, čo z neho robí ešte zdravšiu alternatívu voči klasickému bielemu cukru. V porovnaní s brezovým cukrom má trochu vyšší glykemický index, no stále ide o sladidlo s nižším obsahom sacharidov ako med či javorový sirup, vďaka čomu je vhodný aj pre diabetikov.

Javorový sirup

Napriek vyššiemu glykemickému indexu je javorový sirup stále viac obľúbený. Môže za to jeho nutričné zloženie, v ktorom nechýbajú najdôležitejšie vitamíny a minerály. Tie prijímali v podobe pevného cukru a sladkého sirupu zo šťavy javora sladkého už starí Indiáni žijúci na území dnešnej Kanady, ktorá produkuje 70 % z celkovej svetovej produkcie tohto sladidla. Javorový sirup expanduje hlavne vďaka extrémne nízkej kalorickej hodnote, vďaka čomu je perfektným potravinovým doplnkom pri redukčných diétach.

Datľový sirup

Podobným produktom ako sirup z javorovej šťavy je aj datľový sirup. Ten má tradíciu najmä na Strednom východe, kde sa z generácie na generáciu šíria viaceré domáce recepty na výrobu tmavého tekutého sladidla. Tajomstvo prípravy zdravého produktu s hustejšou konzistenciou spočíva v optimálnom pomere vody a datlí, ktoré sa rozmixujú na šťavu a následne zahustia. Hotový sirup sa používa v teplej aj v studenej kuchyni, dokonca aj pri príprave nesladkých pokrmov.

Stévia

Liečivá bylina pochádzajúca z Paraguaja je už pár rokov hitom medzi prírodnými sladidlami. Konzumovať sa dá v surovom stave formou čerstvo nazbieraných listov alebo ako spracované sladidlo v pevnej či tekutej podobe. Vo všetkých formách je skvelou alternatívou voči cukru, po ktorej môžu siahať aj diabetici. Stévia však nie je iba kvalitným prírodným sladidlom. Ako liečivá rastlina sa môže v rôznych podobách užívať aj pri liečbe tráviacich ťažkostí alebo pri hojení rán.

Foto: www.pixabay.com

Na trhu sú aj ďalšie sladidlá, ktoré dokážu nahrádzať klasický cukor chuťou aj energetickou hodnotou. Do popredia sa postupne dostáva kukuričný a čakankový sirup, dlhodobo známy je aj sirup z agávy. Medzi tradičné sladidlá, ktoré tu boli omnoho skôr, patrí med a dextróza. Každé z týchto sladidiel má viaceré pozitíva, no pri nadmernej konzumácii môžu byť pre telo takisto nevhodné.

 

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie