Mirka Števková: Biznis sa vo veľkom presúva do online prostredia a to niektorým prináša nové príležitosti

0
Mirka Števková: Biznis sa vo veľkom presúva do online prostredia a to niektorým prináša nové príležitosti

Určite ste už počuli o portáli Ja spravím, kde mnoho freelancerov ponúka svoje výrobky a služby. Ak sa chcete pridať medzi nich alebo nájsť skvelé služby za dobré ceny, prečítajte si rozhovor so zakladateľkou portálu, Mirkou Štefkovou.

V rozhovore sa dozviete:

  • ako vznikla myšlienka na založenie portálu
  • čo bolo pri začiatkoch podnikania to najťažšie
  • čo všetko sa dá nájsť na portáli a aké služby sú najvyhľadávanejšie
  • ako skĺbila materské povinnosti s pracovnými – sen vs. realita
  • aká je práca z domu
  • ako ich zasiahla koronakríza – a či vôbec
  • čo radí ženám, ktoré chcú ísť za svojim snom

Ste zakladateľkou portálu Ja spravím. Ako vám napadla táto myšlienka na jeho založenie?

Ja spravím sme založili takmer pred 10 rokmi v období, keď sme sami hľadali ľudí na voľnej nohe s ktorými by sme mohli spolupracovať v rámci rôznych projektov, ktoré sme vtedy zastrešovali. Zistili sme, že platforma pre freelancing na Slovensku nie je a tak nám to prišlo ako zaujímavý nápad, ktorý môže mať širokosiahly potenciál nielen v rámci samotnej platformy, ale aj reálnej pomoci medzi jednotlivými ľuďmi.

Ako dlho už fungujete a čo bolo vzniku to najnáročnejšie?

Ako som spomenula, je to už takmer 10 rokov čo sa z odvážnej myšlienky stal ešte odvážnejší nielen plán ale celý veľký projekt. Nuž tých začiatkov začiatkov je naozaj neustále veľa – nie je len jeden. Každú chvíľu sa menia buď vonkajšie okolnosti ako napríklad legislatívne prostredie alebo vnútorné (teda naše) ako napríklad funkcionality stránky alebo backoffice. Úprimne – predstava projektu v jeho úplných plienkach bola oveľa  jednoduchšia ako jeho realita. V súčasnosti ide o komplexnú platformu so vzájomne previazanými vzťami. Bez ohľadu na to, či sme na začiatku alebo teraz kladiem však veľmi vysoký dôraz na priateľský, zodpovedný, rýchly zákaznícky servis.

Aké služby u vás ľudia nájdu? Aké sú tie najvychytenejšie?

Nákupmi služieb cez našich dodávateľov firmy priamo podporia jednotlivcov či rodiny, ktoré sa kvôli aktuálnej situácii ocitli v zložitej pozícii. Už roky na našom portáli vytvárame komunitu, ktorá si vie teraz vzájomne veľmi vypomôcť. A zatiaľ čo firmy rýchlo a pohodlne nájdu kvalitného dodávateľa, freelanceri platformu zas vedia využiť na svoju osobnú propagáciu.

Nájdete tu ľudí, ktorí vám vyriešia problém s webom, napíšu kvalitné texty, rýchlo preložia potrebné dokumenty, vymyslia krásne logo, napíšu básničku či pesničku, natočia promo video, vytvoria grafiky a banery, zalomia knihy, naformátujú ebooky, nastavia SEO tak, aby vás našli, alebo z vašich sociálnych sietí vykúzlia hodnotný obsah.

Pozrite si video o tom, ako funguje portál Ja spravím.

Približne koľko freelancerov už zastrešujete?

V súčasnosti náš portál využíva takmer 150-tisíc užívateľov z najrôznejších oblastí. Od jednoduchých a lacnejších služieb, či službičiek až po vysoko kvalitných a PROFÍ-kov v oblastiach informatiky, dizajnu, kreatívcov, programátorov, konzultantov, tlmočníkov či markeťákov. 

Vynašli sme dokonca tabletku na „fobia facturalis“. Viete, čo to je? Je to taký fenomén, ktorý sme za tie roky u nás na Slovensku „ vyskúmali“. Ide o podvedomý strach, že vám služba, ktorú ste si kúpili online, nebude dodaná alebo, že vám niekto nevráti peniaze. Naša platforma vám však garantuje 100 % záruku vrátenia vašich peňazí, ak ste u nás niečo zakúpili, a na druhej strane, ak u nás predávate, garantuje 100 % vyplatenia vašich zarobených peňazí a to už takmer 10 rokov.

Zasiahla vás nejakým spôsobom koronakríza?

Pracovné prostredie sa mení veľmi rýchlo a  biznis sa vo veľkom presúva do online prostredia a to niektorým prináša nové príležitosti. Zmenu v správaní sa na pracovnom trhu sme  pocítili takmer ihneď. Sme v situácii, keď sa nám mnohým z týždňa na týždeň zmenili životy. Ostali sme doma a homeoffice je novým štandardom.

Na ako dlho, to ukáže čas. Prepájame však ľudí už od roku 2011. Podnikateľov navzájom,  živnostníkov či fyzické osoby, malých s veľkými, veľkých s malými, malých s malými ale aj veľkých s malými tak, aby sa našli a aby predávajúci našiel svojho kupujúceho v najrôznejších cenových hladinách v úplne bezpečnom online prostredí.

Paradoxne, aj táto neľahká situácia môže mnohým otvoriť nové možnosti.

Prečítajte si aj: 5 ideálnych povolaní pre ženy, ktoré chcú byť freelancerkami

Má už váš portál aj nejaké „verzie“ v iných krajinách?

Áno, náš český brat s názvom jaudelam.cz zastrešuje česky hovoriaci trh.

Pracujete z domu, aké to má podľa vás výhody? Prekáža vám to niekedy?

Nuž, nie  je to jednoduché –  je to práveže extrémne náročné a veľa z nás sa to snaží nejakým spôsobom rozumne nie prežiť – ale ŽIŤ. Pretože naše životy a predstavy o živote nie sú ladené s ideálnymi predstavami vlastne  všetkom a home- office nevynímajúc. Pretože  vôbec nevieme ako na to… Aj keď mnohí z nás (ako aj ja) tak žijú už možno aj roky a môžu trošku tvrdiť, že vedia ako na to. S dobrými radami sa “roztrhlo vrece” a ja vždy pobavene sledujem paródie k nim na sociálnych sieťach, ktoré vlastne ani tak paródiami nie sú.

Venujete sa aj bylinkám. Ako vznikla táto záľuba a čo všetko obnáša?

Áno, byliny milujem už veľmi dlho. Myslím, že to dokonca máme niekde v koreňoch rodiny, ale vydolovať mi to trvalo poriadne dlho. Milujem túto formu relaxu a oddychu od on-line prostredia. Niekto štrikuje, háčkuje, maľuje – ja v lete zbieram byliny, vyváram voňavé elixíry, suším a nakladám tinktúry, ktoré potom celú zimu rozdávam priateľom a rodine. Veľkou súčasťou je aj aromaterapia, ktorá vzhľadom na prepojenie vysokokvalitných produktov s networkmarketingom sa stala ďalším zdrojom nielen mojej zábavy ale aj príjmu.

Okrem toho, že ste podnikateľka, ste aj mama. Ako sa vám darí skĺbiť pracovné povinnosti s tými rodičovskými?

Nedarí (úsmev). To sa ani nedá pokiaľ nemáte vlastnú kuchárku, upratovačku, au-parku a asistentku. Ja tomu hovorím balansovanie vajíčka na lyžičke v snehovej víchrici. Ale je to teraz tak a nemenila by som nič. Času je toľko, koľko je, a keď nestihnem, tak jednoducho idem neskôr spať.

Dokonca som k tomu minule začala písať veľmi dlhý post a tu je úryvok z neho.

Vaše predstavy „o práci doma“

Pripravíte si raňajky, čerstvý croissant s kávou v kľude pri dobrej hudbe bez stresu si vychutnáte ranný čas s deťmi. Nikto sa nikde neponáhľa – vonku svieti slnko a vy sa cítite báječne, pretože ešte pred raňajkami ste si stihli dať energetizujúcu power jogu a prečítať motivačnú literatúru. Najedené deti následne začínajú on-line vyučovanie a technika funguje famózne, internetové pripojenie je bezchybné. Deti baví škola, učitelia sú nadšení aj keď deti už rok fyzicky nevideli. O chvíľu nato príde au-pairka, ktorá sa postará o doobedný animačný program pre mladšie dieťa.

Žiadne dieťa nemá v 30 sekundových intervaloch otázky a každý dokáže všetko nájsť, nakoľko ste oštítkovali ešte aj zubné kefky. Medzitým si vlastným kľúčom otvorí dvere rodinný kuchár, ktorý donesie do chladničky  ráno vopred pripravené  a hlavne čerstvé a zdravé menu na celý deň pre všetkých členov domácnosti (každý má navarené iné jedlo podľa veku a chuti). Vy ste za celé doobedie stihli neskutočne veľa, všetci sú nadšení a radi vám zaplatia aj 3x viac za vašu prácu.

Keď príde čas obeda s chuťou otvoríte dvere a pozvete manžela (tiež je doma na home-office od skorého rána, pretože musí stíhať meetingy v rôznych časových pásmach sveta)  a deti na obed, ktorý je ešte teplý. Hneď poobede príde upratovačka, poodkladá riady, povysáva ryžu, ktorú vaše deti rozhádzali po celej kuchyni a rodinný vysávač „alias pes“ už má tiež plné brucho, naloží práčku, vyvešia a ožehlí prádlo z predchádzajúceho dňa.

Au-parka poobede vyvenčí nielen vášho psa, ale aj deti a vy máte čas ísť si sami zabehať, zacvičiť a následne si prečítať kvalitnú edukačnú knihu, alebo ľahkú flow jogu. V kľude a tichu dokončíte „meetingy a cally“. Po návrate detí naservírujete kvalitnú a zdravú večeru (máte ju už pripravenú a čerstvú z rána, aby sa nezabudlo). Au-parka odchádza spolu s upratovačkou až po večeri, keď sú všetky hračky poodkladané (aby ste nestupili po 10 x na lego kocku) v kuchyni  je poriadok a vo váze čerstvé kvety, ktoré vám každý deň dovezie váš obľúbený kvetinár.

Večer si zahráte s deťmi spoločenskú hru – ideálne šach ( na veku nezáleží), deti sami od seba v tichosti odkráčajú do postele, vyčistia si zuby nie minútu, ale pre istotu minimálne 5 minút, lebo im záleží na zdravých a čistých zuboch, prečítate si spoločne edukačné knižky, deti vám zaželajú dobrú noc a nádherný home-office deň je  takmer za vami. Vy si vyložíte nohy na stôl nalejete si pohár vína a tešíte sa na daľší home-office day (úsmev).

A potom sa asi  zobudíte (smiech).

Pozrite si aj video, ako funguje portál Ja spravím

Čo z vašich aktivít vás baví najviac? Čo robievate vo voľnom čase?

Veľmi ma baví štúdium toho, čo neviem. Baví ma zisťovať príčinné súvislosti napríklad v chémii, histórii, ale aj filozofii. Mám rozčítaných niekoľko kníh, ktoré otváram vždy podľa aktuálnej nálady.

Aké máte plány do budúcnosti?

Pracovať na využití svojho potenciálu, hľadať a nájsť, študovať a nachádzať odpovede. Byť „ok“ so zmenami, netrvať na starom a tešiť sa z nového. Mať rada pokrok so všetkými jeho obmenami, ktoré prináša.

Skúste nám dať tri rady pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za svojim snom

Nebáť sa, nebáť sa a nebáť sa. To sú všetky 3 „rady“, ktoré môžem dať a ktoré opakujem vždy rada pri každej príležitosti. Dajú sa aplikovať takmer na všetko a zaručene fungujú.

Akonáhle človek vzplanie pre nejaký nápad, prídu obavy, zvažovanie, vyhodnocovanie, dobré rady od rôznych príbuzných… A plamienok možno nie miliardového projektu, ale zmysluplného, kreatívneho a obohacujúceho pre toho konkrétneho človeka začína hasnúť.

Musíte vynakladať veľa úsilia na to, aby nezhorel a silno dúchať. Ak ste v tom sami je to veľmi náročné iba veľmi silní ľudia to dokážu. Preto je dobré obklopiť sa ľuďmi, ktorí vám pomôžu dúchať a nie ľuďmi, ktorí budú „cikať“ do tlejúcej pahreby – pretože v tom je obrovský rozdiel.

žiadne príspevky na zobrazenie