Môže súvisieť strava so vzdorom?

0
Môže súvisieť strava so vzdorom?
pixabay.com

Mnohí rodičia považujú obdobie vzdoru za jedno z najťažších období vo výchove detí. Je to najmä preto, že deti často odmietajú veci, ktoré im doteraz problém nerobili a za všetkými činnosťami stojí jedno veľké ,,NIE”.

Trucovité správanie a návaly emócií sú najčastejšími príznakmi, ktoré musíme my, ako rodičia zvládať. Našou jedinou úlohou je byť dieťaťu oporou, obrniť sa poriadnou dávkou trpezlivosti a zároveň vedieť adekvátne reagovať na vzniknuté situácie. Trvanie a intenzita vzdorovitého obdobia je u každého individuálne. Sú aj deti, u ktorých toto obdobie prirodzene príde a pomerne rýchlo odíde bez akýchkoľvek negatívnych zmien v správaní. Touto fázou vývoja si prechádzajú deti vo veku od 1,5 roka približne do 5 rokov.

Prečítajte si aj: Nejedáctvo u detí: Aký postup zvoliť pre nejedákov?

Počas obdobia vzdoru dochádza k formovaniu osobnosti dieťaťa

Obdobie vzdoru je fyziologický proces, počas ktorého dochádza k formovaniu osobnosti dieťaťa. Dieťa intenzívne začína vnímať seba – svoju moc. I keď si mnohokrát myslíme, že nás dieťa naschvál nerešpektuje, či nepočúva, pravdou je, že sa samo dostáva do rôznych vypätých situácií a nedokáže si uvedomiť dôsledky svojho správania. Aj keď zažíva rôzne pocity, nemá v sebe ešte prehĺbenú empatiu, preto nerozumie tomu, keď niekoho nahnevá, alebo sklame. Vzhľadom k nevyvinutej nervovej sústave toto obdobie sprevádzajú rôzne negatívne emócie.

Mozog dieťaťa sa vyvíja približne do 10. roku života, pričom počas tohto obdobia na jeho vývoj vplýva viacero faktorov. V prenatálnom období je to najmä výživa a psychika matky. Avšak po narodení dieťaťa je rovnako dôležitá jeho zdravá strava a zároveň prostredie a rodina, v ktorých vyrastá.

Ako podporiť funkciu mozgu

Silvia Tylš, výživová poradkyňa, lektorka a zakladateľka projektu Zdravé rodičovstvo, odporúča už počas tehotenstva, okrem pestrej stravy, užívať aj vhodné funkčné potraviny. Dôvod je jednoduchý – dokážu podporiť funkcie mozgu a stimulovať správnu činnosť nervovej sústavy bábätka. Aj preto sú často označované ako potraviny pre mozog. Medzi ne patria napríklad zelené potraviny ako chlorella a zelený jačmeň, ktoré prispievajú k normálnej psychickej činnosti a starajú sa o zdravý vývoj po všetkých stránkach.

Zelený jačmeň vďaka vitamínom skupiny B dokáže pekne harmonizovať psychiku dieťaťa a spoločne s chlorellou sa starajú aj o zdravý vývoj črevného mikrobiómu. Omega-3 polynenásytené mastné kyseliny sú výborným a v tehotenstve až nevyhnutným výživovým doplnkom stravy, ktorý priamo ovplyvňuje správny vývoj plodu. Práve kyselina DHA je kľúčová pre mozog a nervovú sústavu. Treba však zvoliť kvalitné a ľahko vstrebateľné omega-3.

Prečítajte si aj: Ako dostať alergie a ekzémy pod kontrolu stravou

pixabay.com

Existujú potraviny, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú správanie detí

Pozor si treba dávať najmä na sacharidy, konkrétne rafinovaný cukor v akejkoľvek forme. Cukor je často diskutovanou témou, najmä pri malých deťoch v rôznych súvislostiach. Dnes už vieme, že pravidelná a častokrát nadmerná konzumácia jednoduchých cukrov spôsobuje u detí podráždenosť, agresiu a dokonca aj výbuchy zlosti. Keď dieťa príde do obdobia vzdoru, pociťuje psychické napätie a práve cukor dokáže tento stav rapídne zhoršiť.

Dochádza teda k zvýšeniu a prudkým výkyvom hladiny glukózy v krvi. Telo je zaťažené spotrebou cukru a pankreas musí vylučovať väčšie množstvo inzulínu preto, aby znormalizoval hladinu cukru v krvi. Nadmerná konzumácia potravín s vysokým glykemickým indexom je pre pankreas riziková a vedie taktiež k narušeniu rovnováhy črevného mikrobiómu. Z čreva sú vysielané informácie priamo do mozgu cez nervus vagus, ktoré dokážu ovplyvniť emócie dieťaťa.

Treba zvážiť, akú formu sacharidov dieťa konzumuje

Je nevyhnutné vylúčiť, alebo minimálne obmedziť sladkosti a cukrovinky, ale aj polotovary a potraviny, v ktorých je cukor skrytý. Vyradením takýchto potravín zabránime ešte väčšej precitlivenosti u detí počas vzdorovitého obdobia.

Potravín, ktoré pozitívne vplývajú na psychiku a harmonizujú duševné zdravie je viacero. Okrem spomínaných zelených potravín je ideálne nastaviť dieťaťu pestrú stravu plnú ovocia a zeleniny. Podľa Silvie Tylš je na podporu nervového systému vhodné konzumovať napríklad orechy, semienka, cesnak, čučoriedky a zelenú zeleninu – brokolicu, kel, špenát, listovú zeleninu.

pixabay.com

Namiesto jednoduchých sacharidov zaradiť deťom do jedálnička komplexné sacharidy, ktoré obsahujú vlákninu a pomáhajú tak udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi – pšeno, pohánku, quinou, ovos, raž, hnedá ryžu, batáty a strukoviny. Na uvoľnenie psychického napätia sú výborné tiež bylinkové čaje z medovky lekárskej, materinej dúšky, alebo valeriány lekárskej.

Nedostatočná výživa je problémom

V súčasnosti už viaceré výskumy potvrdzujú fakt, že nedostatočná výživa významne a negatívne ovplyvňuje nielen fyzické, ale aj psychické zdravie človeka. Zároveň psychiku ovplyvňuje črevný mikrobióm, čiže výživa, ktorú dieťa prijíma. Z pohľadu výživovej poradkyne preto existuje určitá spojitosť medzi stravou a obdobím vzdoru. Žiadne štúdie zatiaľ nepoukazujú na to, že ak má dieťa pestrú a vyváženú stravu, tak sa u neho neobjaví vzdorovité obdobie. Avšak ak má dieťa zdravé stravovacie návyky, môže to pomôcť uvoľniť psychické napätie a ovplyvniť to, akým spôsobom bude toto obdobie prežívať.

Hoci vhodná a vyvážená strava nedokáže vzdorovité obdobie úplne zastaviť, dokáže ho ale v značnej miere ovplyvniť. Preto je nevyhnutnosťou sa vyhnúť najmä potravinám s vysokým glykemickým indexom a naopak zaradiť tie, ktoré dokážu harmonizovať psychiku. Rovnako tak sa zamerať na potraviny, ktoré podporujú zdravie nášho čreva. Ako sa hovorí – všetko so všetkým súvisí. Existujú aj ďalšie faktory podieľajúce sa na intenzite a trvaní vzdoru – a to psychická pohoda a opora oboch rodičov.

Obdobie vzdoru raz odíde

Ako uvádza Silvia Tylš: „Nezabudnite, že obdobie vzdoru samo príde a aj odíde. Včasná prevencia by mala byť kľúčom k úspechu. Nečakajte do poslednej chvíle a podniknite kroky, ktoré vám pomôžu toto obdobie lepšie zvládnuť. Preto pracujte aj na vašom vzťahu s dieťaťom, naučte sa ho počúvať, pochopiť a rešpektovať jeho aj mnohokrát negatívne pocity. Dieťa sa učí sebaovládaniu a snaží sa pracovať so svojimi emóciami. Dôležité je poskytnúť mu kedykoľvek objatie a dávať mu najavo lásku a podporu. Aj toto môže byť jedna z ciest, ako mať doma spokojné a šťastné dieťa bez výbuchov hnevu a zlosti.“

žiadne príspevky na zobrazenie