Muži sa zaľúbia rýchlejšie ako ženy alebo 20 prekvapivých faktov o láske

0
Muži sa zaľúbia rýchlejšie ako ženy alebo 20 prekvapivých faktov o láske
Foto: pixabay.com

Čo všetko vieme o láske? Je to chemický proces, udržiava nás v lepšom zdravotnom stave a môžete ju stretnúť aj na tom najneočakávanejšom mieste. Napriek mnohým výskumom však stále ostáva zahalená rúškom tajomstva.

1. Vyvíja sa vo fázach

Keď vedci z Harvardu podrobne preskúmali vývoj romantickej lásky, potvrdili to, čo každý, kto túto emóciu zažil, už pozná. Láska sa vyvíja sa vo fázach intenzity, počnúc posadnutosťou. Postupne sa však vyvíja do pokojnejšej a zrelšej podoby.

2. Láska súvisí rovnako s vôňou ako s vizuálom

„Rovnako ako pre mužov, tak aj pre ženy, to, ako niekto vonia, je dôležitym faktorom pri určovaní jeho príťažlivosti,“ vysvetlila vzťahová terapeutka Rhonda Milrad. To je všetko vďaka feromónom, chemickým látkam vylučovaným v pote, ktoré môžu podnietiť sexuálne vzrušenie.

3. Najdlhšie manželstvo na svete trvalo 86 rokov

Až vám nabudúce jeden z vašich priateľov bude chcieť povedať, že skutočná láska neexistuje, povedzte im, aby vyhľadali Herberta a Zelmyru Fisher. Podľa Guinnessovej knihy svetových rekordov pár prekonal rekord v najdlhšom manželstve v histórii ešte vo februári 2011. V tom čase ich manželstvo trvalo ohromujúcich 86 rokov a 290 dní.

Pokiaľ ide o tajomstvo ich úspechu, manželia raz povedali: „Naše manželstvo nemá nijaké tajomstvo – len sme pre seba a svoju rodinu urobili to, čo bolo potrebné.“

 

4. Núti vás robiť veci, ktoré by ste robiť nemali

Napríklad taký útek z väzenia, aby ste mohli tráviť čas s osobou, ktorú milujete. A to je presne to, čo sa stalo Josephovi Andrewovi Dekenippe, väzňovi v Arizone, ktorý ušiel zo svojej väzenskej cely, len aby sa na Valentína stretol so svojou priateľkou.

5. Nové manželstvo je čoraz populárnejšie

Rozvedení ľudia teraz viac ako kedykoľvek predtým nachádzajú lásku a šťastie s novými partnermi a novými sobášmi. V roku 2013 bolo 23 percent ženatých ľudí najmenej raz za život rozvedených, v porovnaní s oveľa nižšími 13 percentami v roku 1960.

6. Online zoznamka skutočne funguje

Ak ste svoju spriaznenú dušu ešte nenašli na stránkach ako azet, partneri, zoznamko, zatiaľ sa nevzdávajte. Podľa prieskumu Pew Research z roku 2020, až 12 percent Američanov uviedlo, že našli svojho manžela alebo partnerku na zoznamke.

 

7. Obyčajná žena sa stala nórskou kráľovnou vďaka skutočnej láske

Nórska kráľovná Sonja – predtým, ako bola nórskou kráľovnou, bola Sonja dcérou obchodníka s odevmi a tajne chodila s vtedajším korunným princom Haraldom. Harald však svojmu otcovi nakoniec dal jasne najavo, že sa nikdy neožení, pokiaľ tou osobou po jeho boku nebude Sonja, a pár sa zosobášil 29. augusta 1968. Láska môže niekedy zvíťaziť nad všetkým!

pixabay.com

8. Červené ruže sú kvetmi lásky

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo okolo Valentína vidíte toľko ruží? Je to preto, že tieto kvety sú oficiálnym favoritom Venuše, rímskej bohyne lásky.

9. Zvieratá sa tiež zaväzujú k monogamným vzťahom

Ľudia nie sú jedinými druhmi v živočíšnej ríši, ktoré praktizujú monogamné vzťahy. Vo voľnej prírode sú bobry, vydry, vlky, morské koníky a sovy obyčajné len niektoré zo zvierat, ktoré sa spájajú na celý život.

10. „Kvalitný čas“ nie je len príslovie

Podľa štúdie v Bulletine osobnosti a sociálnej psychológie sa vaša osobná pohoda zvyšuje so zvyšovaním času, ktorý venujete svojmu vzťahu. Tento benefit však neplatí v prípade, ak nie ste so svojím partnerom spokojní.

11. Bozkávanie plní biologickú funkciu

Betty Everett a Cher mali pravdu: je to v jeho bozku (pieseň It’s in his kiss). Štúdia v časopise Arch Sex Behavior určila, že muži a ženy pomocou prvých bozkov zisťujú, či je alebo nie je pre nich vhodná potenciálna zhoda, aj keď ženy na ne kladú väčší dôraz. Štúdia tiež uvádza, že bozky si veľmi vážia aj páry v dlhodobých vzťahoch, pretože pomáhajú udržiavať pevné väzby.

 

12. „Láska na prvý pohľad“ sa skutočne stáva

Štúdia z roku 2017, ktorú publikoval časopis Psychology Today, zistila, že „láska na prvý pohľad“ nie je vždy len prípadom pohľadu na minulosť ružovými okuliarmi. Respondenti uviedli, že sa do svojich partnerov zamilovali na prvý pohľad, pričom to tak robia muži viac ako ženy. Je pravda, že tieto silné počiatočné pocity nezahŕňajú všetko, čo je charakteristické pre lásku, ale môžu človeka podnietiť k tomu, aby hľadal niečo hlbšie.

13. Motýle nakoniec zmiznú a je to v poriadku

Ten pocit, ktorý sa vám dostane do žalúdka, keď stretnete niekoho nového, nie je znakom toho, že budete navždy spolu. Je to iba fyziologická reakcia na túžbu, povedali vedci pre NBC News. Nie je preto potrebné sa báť, ak pri stretnutí s partnerom cítite pokoj namiesto vzrušenia. Prečítajte si, či vášnivá láska vyprchá.

„Skutočná láska je skúsenosťou v oblasti pohody, ktorá nezahŕňa nervozitu ani vzrušenie,“ vysvetlila neurovedkyňa Nicole Gravagna, PhD.. A dodala, že po piatich rokoch dopamín a endorfíny „klesnú iba na mierne zvýšené hodnoty v porovnaní s úrovňou pred vzťahom“.

14. Láska a smiech idú ruka v ruke

Ak si chcete bližší so svojím manželom, potom zvážte spoločné sledovanie nového komediálneho seriálu. V jednej štúdii publikovanej v časopise Personal Relationships vedci dospeli k záveru, že páry, ktoré sa spolu smiali, si navzájom viac pomáhali a boli spokojnejšie vo svojich vzťahoch v porovnaní so svojimi kolegami, ktorí sa neusmievali.

 

15. Úprimnosť prispieva k trvalému vzťahu

Pokiaľ ide o lásku a vzťahy, čestnosť je skutočne najlepšou politikou. Jedna štúdia publikovaná v časopise Personal Relationships zistila, že čím sú navzájom k sebe páry poctivejšie, ako sa ich vzťah vyvíja, tým je pravdepodobnejšie, že vydržia spolu dlho.

Foto: pixabay.com

16. Ľudia ju nachádzajú na najneočakávanejších miestach

Nikdy nevieš, kde stretneš svoju životnú lásku. Jeden prieskum medzi viac ako 5 000 cestujúcimi, ktorý uskutočnila spoločnosť HSBC, zistil, že približne každý piaty cestujúci stretol svoju spriaznenú dušu na palube lietadla.

17. Muži sa zaľúbia rýchlejšie ako ženy

Aj keď sú ženy často vnímané ako emotívnejšie ako ich mužské náprotivky, jedna štúdia publikovaná v časopise The Journal of Social Psychology zistila, že sú to vlastne muži, ktorí majú tendenciu zamilovať sa a rýchlejšie povedať „ľúbim ťa“. Aj keď nevedia s istotou, prečo to je, vedci predpokladajú, že je to možno preto, že ženy si dávajú viac pozor na to, aby im niekto nezlomil srdce.

18. Zaľúbenosť je najdôležitejšou príčinou, prečo sa ľudia berú

Podľa prieskumu z roku 2013, ktorý uskutočnilo výskumné centrum, asi deväť z desiatich všetkých Američanov uviedlo, že láska je dôležitým dôvodom na uzavretie manželstva, v porovnaní s iba 28 percentami ľudí, ktorí tvrdia, že finančná stabilita je dôležitým faktorom v tom, či sa má pár brať.

svadba
foto: pixabay.com

 

19. Láska na vzdialenosť v skutočnosti posilňuje vzťah

Ľudia vám budú hovoriť, že vzťahy na diaľku nemôžu a nebudú fungovať, ale výskumy hovoria niečo iné. Podľa jednej štúdie publikovanej v časopise Journal of Communication v skutočnosti nie sú vzťahy na diaľku menej úspešné ako tie bežné, ale sú tiež efektívnejšie pri budovaní dôvery a spokojnosti medzi partnermi.

20. Láska je chemicky návyková

„Romantická láska je veľmi úžasná závislosť, keď sa v nej darí,“ uviedla Helen E. Fisher, biologická antropologička z Rutgers University, na konferencii TED 2006. Je to preto, že tie hormóny, ktoré váš mozog uvoľňuje, keď ste zamilovaní, sú veľmi euforické, a to natoľko, že vás môžu priviesť k závislosti na láske – a aj k osobe, do ktorej ste zamilovaní.

Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie