Odborník Peter Šebo radí, ako naučiť deti zaobchádzať s internetom: S deťmi sa treba o sociálnych sieťach rozprávať

0
Odborník Peter Šebo radí, ako naučiť deti zaobchádzať s internetom: S deťmi sa treba o sociálnych sieťach rozprávať

Sociálne siete, technológia či internet sa stali neodmysliteľnou súčasťou našich dní. Prinášajú mnohé výhody nielen vo svete podnikania a práce, ale taktiež v každodennom živote. Trend surfovania po internete je rozšírený medzi všetkými vekovými kategóriami, ale najväčší dôraz sa pri jeho používaní kladie najmä na deti a mladých.

Internet vie byť skvelé miesto na učenie sa nového, online nákupy, nasávanie informácií, hranie hier či chatovania so známymi. Nanešťastie, s jeho narastajúcou popularitou prichádzajú aj rôzne nástrahy a podvody, na ktoré je veľmi ľahké naletieť. Deti sú jednými z najľahších obetí pre internetových podvodníkov, a preto je dôležité nastaviť im hranice a sprevádzať ich na ich ceste v online priestore.

Peter Šebo

Peter Šebo
Peter Šebo

Peter Šebo, spoluzakladateľ projektu Digitálni rodičia, šíri osvetu bezpečného používania internetu našich detí a jeho cieľom je vzdelávať rodičov o najnovších online trendoch a moderných technológiách. Do článku prispel svojimi užitočnými tipmi.

Je internet a sociálne siete naša budúcnosť?

Určite áno, ale verím, že nie v dnešnej podobe. Ešte stále sme sa nenaučili s nimi robiť tak, aby boli využívané iba zmysluplne a užitočne. Verím však, že príde doba, keď budú spoločenské pravidlá nastavené podobne, ako je to dnes v štandardných médiách.

Sloboda slova, ale nie absolútna anarchia, kde sa lož mieša s pravdou, obsah pre deti s obsahom pre dospelých, a názory sa zamieňajú za fakty a naopak. Tak, ako to vidíme dnes, to nie je podľa mňa dlhodobo udržateľný stav a je nebezpečný nielen pre naše deti.

Aké riziko prináša používanie internetu?

Strata kritického myslenia a zahltenie informáciami. Keď ich totiž príliš veľa bez akéhokoľvek triedenia, ľudia majú tendenciu uveriť tej časti, ktorá sa im najviac páči. To však nepomáha správnemu smerovaniu spoločnosti, ani pri výchove detí.

VERÍME TOMU, ČO SA NÁM NA INTERNETE NAJVIAC PÁČI.

Ako môže rodič prispieť k tomu, aby ich deti používali sociálne siete bezpečne?

V prvom rade musíme, ako rodičia vedieť, čo naše deti na sociálnych sieťach robia a na ktorých sú aktívni. Nie je podstatné, aby ste tam my ako rodičia priamo trávili čas, ale vedieť, ktorá sieť na čo slúži, aké má silné a slabé stránky a aké hrozby a príležitosti pre naše deti z nich vyplývajú.

Peter Šebo diskutujúci na Filmovo Diskusnom večeri
Peter Šebo diskutujúci na Filmovo Diskusnom večeri Akčných Žien

Ako si určiť správne hranice a nestať sa závislým?

Na jednej strane to vieme urobiť technickými prostriedkami ako nastavenie limitov v aplikáciách (sebe aj deťom). Vieme si však aj vybrať iba služby a siete, ktoré naozaj chceme využívať a nebyť všade iba preto, že sa to od nás často očakáva. Alebo si určiť denný režim kedy chcem svoj čas, energiu a pozornosť venovať technológiám a kedy chcem zostať „offline“.

Prečítajte si aj rozhovor so šéfredaktorom časopisu HOAX aj o tom, ako sa ženy nechávajú zaslepiť láskou cez internet.

Ako správne filtrovať informácie na internete?

Peter Šebo
Peter Šebo

Najlepší „informačný filter“ je rozprávať sa s deťmi o tom, aký obsah sa im na internete zobrazuje, s kým si píšu a čo ich zaujalo. Ako rodičia vieme lepšie posúdiť, či sa za daným obsahom alebo konverzáciou náhodou neskrýva nejaká hrozba, alebo zlý úmysel.  Vtedy im vieme aj najlepšie poradiť, ktorý obsah je pre nich užitočný, nebezpečný a ktorý je „iba“ zbytočný a z nášho dospeláckeho pohľadu im len zabíja čas…

Viac o projekte Digitálni rodičia sa dozviete tu: https://www.digitalnirodicia.sk/

žiadne príspevky na zobrazenie