Oslavujte Silvestra s rozumom!

0
Oslavujte Silvestra s rozumom!

Posledný deň v roku je každoročne symbolom veľkej oslavy, radosti, predsavzatí a nádeje. Spája ľudí, rodiny, známych aj neznámych.

Aby sa však v okamihu nezmenil na tragédiu, aby ho nesprevádzali zranenia či nebodaj boj o život, bez ohľadu na druh, spôsob a miesto zábavy je dôležité zachovať si za každých okolností zdravý rozum.

,,Počas silvestrovskej noci sú najčastejšie poranenia končatín – drobné rezné rany na rukách, popáleniny, odreniny a zlomeniny po pádoch, a potom intoxikácia alkoholom“, hovorí primár Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Levoči MUDr. Martin Hlubek.

Tínedžeri a alkohol

Keďže bol aj dlhoročným lekárom záchrannej služby, presne vie definovať, ako táto služba počas silvestrovskej noci vyzerá.

,,Pravidelne, a počas Silvestra zvlášť, riešime alkoholom intoxikovaných tínedžerov. Najmladší, čo si pamätám, mal 12 rokov. Aj inokedy racionálne sa správajúce deti majú tendenciu pri tomto výnimočnom dni, pri zgrupovaní sa, podľahnúť tlaku kolektívu a piť bez rozmyslu.

Nie sú výnimkou ani dievčatá, ktoré majú menšie skúsenosti s účinkami a možným rizikom po nadmernom popíjaní“, dodáva primár, ktorý je tiež otcom. Zdôrazňuje, že za každých okolností si treba zachovať zdravý rozum. A čo je znakom, že to s alkoholom už preháňame? ,,Sú to zmeny správania až poruchy reči, prílišná veselosť, poruchy rovnováhy“, hovorí MUDr. Hlubek.

Čo pri strate vedomia

Ak však už dôjde k strate vedomia, situácie je mimoriadne vážna. ,,Dôležité je dať osobu do stabilizovanej polohy, položiť ju bruchom dole s podložením hlavy a okamžite zavolať lekára. Nepodceňovať ani možné podchladenie. Najhoršie, čo je, nechať človeka bez povšimnutia, že sa z toho vyspí. Takýto postoj môže skončiť fatálne“, varuje dlhoročný lekár a záchranár.

Prečítajte si aj článok, ako pripraviť chutné silvestrovské menu

Pyrotechnika môže byť aj nebezpečná

Potešujúce je, že v posledných rokoch ubúdajú úrazy pri manipulácii s podomácky
vyrobenými výbušninami. Dôvodom je všeobecný dostatok bezpečnej pyrotechniky, ktorá sa dá kúpiť takmer všade.

,,Najčastejšie sú to drobné popáleniny, keď si ľudia neuvedomujú, že ide o riadenú explóziu, pri ktorej sa tvorí teplo, alebo nedodržiavajú predpísaný postup ako s pyrotechnikou zachádzať“, dodáva MUDr. Hlubek.

Dávať si pozor

Za roky svojej praxe a pri každodennej starostlivosti o pacientov na Oddelení dlhodobej intenzívnej starostlivosti, ktoré má Levoča ako jedna z troch nemocníc na Slovensku, má úplne jasné prianie do nového roku 2020.

,,Najviac je život a zdravie človeka. Prosím všetkých, aby si dávali pozor, jediná minúta
nerozvážnej oslavy, alebo nezodpovedného správania môže človeku navždy zmeniť, alebo nebodaj zobrať mu život. A už sa to nikdy nedá vrátiť späť, hoci sa o to všemožne snažíme“ hovorí primár Hlubek a všetkým praje do Nového roku 2020 len to naj.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu