Peter Antal: Dnešným trendom je ukázať svoju výnimočnosť, odvahu a dynamickosť

0

Firmu Tatrasvit, ktorá je preslávená pančuchovým tovarom a ponožkami, pravdepodobne netreba nikomu predstavovať.

Za sebou má 85-ročnú históriu, ktorá sa viaže až k legendárnemu Tomášovi Baťovi. Aké sú dnešné vízie firmy? Zhovárali sme sa s marketingovým riaditeľom Petrom Antalom.

Ako by ste zadefinovali značku Tatrasvit troma slovami?

Kvalita, tradícia, skúsenosti.

Čím sa vyznačujú vaše produkty a čím sa snažíte odlíšiť od konkurencie?

Tatrasvit je notoricky známy svojimi detskými pančuchovými nohavicami. Naše detské pančucháče Ducika si držia technológiu od roku 1957, nosili ich naše mamy a aj naše staré mamy. Taktiež sme výborným výrobcom 100% bavlny, ktorá je určená hlavne ľuďom, ktorí majú rôzne zdravotné problémy ako diabetes, kŕčové žily, alebo kožné choroby.

Okrem týchto výrobkov postupne bodujeme u našich zákazníkov aj so športovými ponožkami, kde používame rôzne smart funkčné materiály. Samozrejmosťou je od roku 1999 certifikát ISO 9001, následne OEKO-TEX® 100, ktorý zaručuje nezávadnosť použitých farbív a neškodnosť ich ekologického spracovania. Od tohto roku sme certifikovaný aj certifikátom GOTS, ktorý je uznávaný ako popredný svetový štandard pre textílie vyrobené z organických vlákien.

Ako by ste našim čitateľom predstavili vašu spoločnosť? Koľko máte zamestnancov?

Pletiarska výroba a výroba pančuchových výrobkov má pod Tatrami v meste svit viac ako 85-ročnú tradíciu. Prvé pančuchové pletacie stroje boli inštalované v roku 1934, zakladateľom firmy a tradície tejto pletiarenskej výroby bol český podnikateľ Tomáš Baťa. Dnes je pokračovateľom tejto výrobnej tradície akciová spoločnosť TATRASVIT SVIT-SOCKS, a.s. so sídlom vo Svite, ktorá má 250 zamestnancov.

Ročný objem výroby, predstavuje cca 3 milióny párov ponožiek pre deti a dospelých a dvesto tisíc pančuchových nohavíc pre deti a ženy v plnom veľkostnom a farebnom sortimente. Hlavnú skupinu tvoria výrobky z bavlny a to buď v prevedení 100% bavlna, alebo bavlna v kombinácii s elastickými materiálmi, strieborným vláknom, Coolmaxom a pod.

Prečítajte si aj rozhovor s manažérom kníhkupectva Martinus, Michalom Meškom

Tatrasvit má bohatú históriu, ktorá sa prelína aj so slávnym Tomášom Baťom. Je niečo, čo vo firme ostalo po ňom dodnes? Inšpirujete sa aj jeho filozofiou?

Z pohľadu fungovania sú u nás zachované princípom, ktoré Tomáš Baťa nastavil a následne aplikoval: 1. Dôraz na kvalitu na každom stupni výroby, 2. Určité formy vnútropodnikových ekonomických procesov, 3. Snaha pokračovať vo výchove budúcich odborníkov.

Vaša značka kooperuje s viacerými svetovými značkami ako napríklad Hugo Boss, Alain Delon, Lacoste. Do ktorých zahraničných štátov exportujete svoj tovar a koľko je to približne percent celkovej produkcie?

Výrobky vyrobené v našej fabrike si môžete kúpiť na celom svete. My, ako výrobná firma netušíme, kam sa naše výrobky pod rôznymi značkami „rozliezajú“, ale vieme, na akých trhoch a v akých segmentoch tieto značky obchodujú. Zákazková výroba pre zahraničné trhy tvorí 70% našej celkovej ročnej produkcie.

Vaša spoločnosť získala ocenenie Zlatá Fatima za výrobok Diagram z kolekcie Walker’s. Čím tieto ponožky podľa vás zaujali porotu?

Určite to bola kvalita prevedenia. Ponožky boli robené najlepšou technológiou, aká je dostupná na trhu. Pravdupovediac, nikto v našej kategórii nemal vyšpecifikovaný produkt do detailu, tak ako my. Taktiež sme súťažili o Zlatú Fatimu s výrobkami, ktoré boli čisto o obrázkových vzoroch, takže to bolo trošku “otravné”, aj keď je to samozrejme momentálny trend. Ponožky Diagram sú o farebnej elegancii, čiže sme spojili 85-ročnú značku s moderným decentným dizajnom prijateľným pre každú vekovú skupinu.

Vo vašom portfóliu sú aj ponožky pre manažérov, ktoré vôbec nie sú nudnou klasikou. Neboja sa manažéri siahať po vašich výrobkoch?

Určite nie. Samozrejme, tak ako sa móda hýbe v ostatnom textile, s ponožkami je to skoro to isté. Ponožky sa už nevnímajú ako nutnosť, ale ako módny doplnok. Dnešným trendom je ukázať svoju výnimočnosť, odvahu a dynamickosť.

Čo považujete za svoj doteraz najväčší úspech?

Úspech? Toto sa ťažko definuje. Všetci vo firme sme nesmierne hrdí, že tvoríme spolu históriu firmy a značky Tatrasvit už 85 rokov a vieme, že tvrdou prácou ju budeme tvoriť aj naďalej.

Aké máte ďalšie plány do budúcnosti?

Rásť, pracovať na povedomí o značke a, samozrejme, držať si kvalitu, podľa ktorej nás zákazníci poznajú.

Aké tri rady by ste dali ženám, ktoré by chceli mať dobre podchytený marketing?

Určite by si mali nechať poradiť od profesionálov, mali by sledovať aktuálne trendy a v neposlednom rade by mali robiť veci srdcom.

žiadne príspevky na zobrazenie