Redakčný výber Akčných žien

0
Redakčný výber Akčných žien
pixabay.com

Včera bol sviatok Troch kráľov a zajtra už sa vracajú deti po prázdninách do škôl. Mnohým končia zimné lyžovačky, a viacerí musia ísť po vianočnom období do práce. Na zabavenie, ale aj na zamyslenie, vám prinášame naše tipy a novinky.

1. Viete, že nápis na dverách G + M + B neznamená mená troch kráľov Gašpar, Melichar a Baltazár, ale niečo iné? V skutočnosti ide o prvé písmená z latinskej vety Christus mansionem benedicat, teda v preklade Nech Kristus žehná tomuto domu. Tieto mená dostali až v 6. storočí. Dnes sa často zobrazujú s odlišnými farbami pleti a v rôznom veku, čo má predstavovať dovtedy tri známe svetadiely Áziu, Afriku a Európu. Gašpar oblečený ako černošský kráľ zosobňoval mladosť a čiernu Afriku, Melichar predstavoval starca a Európu a Baltazár znázorňoval dospelého muža a Áziu.

2. V televízii sa nedávno objavila nová relácia – Najväčší Slovák. Vznikla podľa licencovaného formátu televízie BBC a vo Veľkej Británii vyhral túto súťaž Winston Churchill. Zatiaľ prebehla nominačná fáza, kde si ľudia na základe sms hlasovania mohli vybrať akúkoľvek slovenskú osobnosť, a už táto vzbudila veľké pobúrenie, pretože sa medzi nimi ocitol aj kontroverzný Jozef Tiso. Nakoniec sa vedenie RTVS rozhodlo o jeho vylúčení z hlasovania. Polemiku vzbudilo aj umiestnenie Gustáva Husáka a Juraja Jánošíka v prvej desiatke. Celonárodné finále ankety bude prebiehať 1. mája.

cupcakes
Foto: archív Martiny Hankerovej

3. Martina Hankerová odišla po piatich rokoch z advokátskej firmy a začala piecť. Na zahraničných stránkach ju zaujali najmä cupcakes. Vo svojej značke Cupcake Roses vytvára jedlé kvety z mascarpone, do ktorých sa pokojne môžete zahryznúť. Dnes má vo svojej ponuke torty, cake popsy, banketové poháriky, makrónky, rôzne sezónne koláče a, samozrejme, jej obľúbené cupcakes.

4. V stredu 9. januára o 20. hodine môžete zažiť v Luna Bare Noc najlepších filmov a reklám roka 2018. Počas filmového večera sa predstaví to najlepšie z moderného vnímania audiovizuálneho umenia. Je pozoruhodné, ako sa tento druh tvorby stále vyvíja a hľadá nové cesty ako zaujať často presýtených divákov. Nestrácajte čas s priemernosťou a balastom. K slovu sa tentoraz dostane iba kvalita. A sprevádzať vás ňou bude šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný.

5. Tip na knihu – Umlčaní. Je to príbeh Jána a Martiny, poskladaný z autentických výpovedí rodiny, priateľov, učiteľov Farba a kolegov. Vzniká tak pôsobivá mozaika dvoch mladých životov, ktoré vo veku 27 rokov umlčala ruka nájomného vraha. Na portréte Jána a Martiny sa podieľalo 14 novinárov pod vedením šéfa investigatívnej žurnalistiky portálu Aktuality.sk, Mareka Vagoviča. Autori navštívili aj miesta, kde Ján a Martina vyrastali a ktoré formovali ich osobnosť. Súčasťou portrétu je pohľad do zákulisia novinárskej práce.

Šaty Ceccilia
Šaty Ceccilia

6. Tip na handmade – dielňa Ceccilia, ktorá sa môže pochváliť viac ako 20-ročnou skúsenosťou z oblasti módy a zákazkového šitia. Vybrali sme úpletové, striebornou niťou pretkávané bordové šaty s véčkovým výstrihom vpredu aj vzadu. Vzadu je našitý zips. V ponuke nájdete okrem šiat topy, tuniky, nohavice a veci pre deti. Nevesty zaujme aj sekcia svadobných šiat.

7. Aký bude nový trend v roku 2019, ktorý sa objaví v podnikoch? Namiesto alkoholických nápojov sa bude miesto v baroch patriť predovšetkým drinkom s nízkym obsahom alkoholu či nealko kokteilov. S nástupom mileniálov sa menia aj chute a preferencie – nečakajte ale úplné virgin drinky (nealkoholické verzie kokteilov). Budú chcieť originálne nealko drinky a dokonca i nealko alternatívy k tvrdému alkoholu. Príkladom sú nealkoholické giny. Obľúbené príchute sú najmä trnková a jahodová. Novinkou sú aj giny, ktoré po primiešaní tonika menia farbu.

8. Farba roka 2019 je koralová, presnejšie living coral. Niektorí ju poznajú ako lososovú. Stanovila ju ako nový trend spoločnosť Pantone, ktorá vždy vyhlasuje farbu roka. Je to žiarivý koralový odtieň so zlatým podtónom, spoločenská a temperamentná farba. Symbolizuje našu vrodenú potrebu optimizmu a radosti, a stelesňuje našu túžbu po hravom prejave.

9. Herečka Jameela Jamil sa pre časopis Red vyjadrila: „Keď som prvýkrát začala pracovať v tomto odvetví, nevedela som, že by som mohla povedať nie retušovaniu fotografií. Dostala som bielu tvár, malý anglický nos a dokonale chudé stehná. Cítila som sa potom tučná. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí videli moje fotografie a chceli byť chudý ako ja.“

Jameela taktiež priznala, že sa ako mladá nevedela brániť a povedať nie. Ako 23-ročná bola znásilnená. „Nevedela som, na koho sa obrátiť, alebo ako sa mám cítiť. Len som vnímala, že to nejako bola moja chyba.“

Prečítajte si aj minulotýždňové novinky

koláž Stylist Alexandra
Koláž od stylistky Alexandry Vrábelovej

10. Outfit od Stylist Alexandra – čierna tunika s béžovým vzorom, ktorý pritiahne pozornosť na oblasť rúk a hornú polovicu tela. Ideálne je ju  skombinovať s béžovou ceruzkovou sukňou a doplniť lodičkami čiernej alebo béžovej farby. K tomuto skôr večernému outfitu sa hodí menšia čierna kabelka. Výsledný look dotvárajú výrazné statement náušnice. Ak vlastníte aj zlatistý metalický lak, pri príležitosti párty alebo večierka bude taktiež vhodným doplnkom. K tomuto oblečeniu odporúčame dymové líčenie.

žiadne príspevky na zobrazenie