Redakčný výber Akčných žien

0
Redakčný výber Akčných žien
trenciansky-hrad

Vo februári nás prekvapilo nečakane príjemné počasie – slnečno s teplotou okolo 10 stupňov. Takéto bude aj počas týždňa a až v piatok sa pravdepodobne zmení na dážď. Ako ho čo najlepšie využiť? Prinášame aj tip na výlet.

1. Ako by volili stredoškoláci? Ak by volili len študenti stredných škôl, do druhého kola prezidentských volieb by sa dostala Zuzana Čaputová. Volila by ju viac ako tretina zo skoro 14-tisíc mladých ľudí, ktorí sa zúčastnili prieskumu. Trojicu najsilnejších kandidátov uzatvárajú Róbert Mistrík a Marián Kotleba. Prieskum prebiehal na viac ako stovke škôl po celom Slovensku.

2. Vo všetkých 13 okresoch Banskobystrického kraja zaznamenali epidemiológovia v tomto týždni lokálne epidémie respiračných a chrípkových ochorení. V porovnaní s uplynulým týždňom je viac než o 15 percent vyšší výskyt akútnych respiračných ochorení, chrípky a jej podobných ochorení o 27 percent. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová. „Pre výskyt sezónnej chrípky je momentálne v BBSK zatvorených až 75 materských, základných a stredných škôl.“

3. Kolégium Antona Neuwirtha oslavuje 10. výročie vzniku. V sobotu sa pri tejto príležitosti uskutočnil aj galavečer venovaný spomienke na významné osobnosti spoločenského života, ktoré trpeli počas komunizmu. Medzi prítomnými hosťami bola aj poslankyňa Európskeho parlamentu, Anna Záborská, dcéra Antona Neuwirtha. Tromi základnými piliermi kolégia sú: pravda, krása a dobro.

4. Matka 5-tich detí, Asia Bibi, bola na základe drakonických zákonov v Pakistane o rúhaní a údajnej urážke proroka Mohameda odsúdená na smrť obesením. Najvyšší súd v októbri 2018 aj vďaka zahraničným intervenciám rozhodol, že je nevinná a zrušil jej rozsudok smrti. Avšak stále nie je slobodná. Po rozsiahlych demonštráciách, ktoré radikálni islamisti zorganizovali na protest proti zrušeniu rozsudku smrti pre Asiu, predseda vlády, Imran Khan, pre upokojenie situácie s demonštrantami uzavrel dohodu: Dovolí revíziu oslobodzujúceho rozsudku a nedovolí, aby Asia Bibi opustila krajinu. Táto nespravodlivosť burcuje ľudí na celom svete k tomu, aby sa angažovali za jej oslobodenie: popisom petície, zdieľaním výzvy za jej oslobodenie na sociálnych sieťach, ale aj finančnou podporou. Petícia dosiahla viac ako 130 000 podpisov bude doručená aj generálnemu tajomníkovi OSN, aby vyvinul diplomatický tlak na Pakistan.

5. Tip na výletvýstava vláčikov na Trenčianskom hrade. Koľajisko je plne digitalizované, každý rušeň má svoj vlastný ovládač. Takmer všetky sú doplnené zvukovým dekodérom, čo znamená, že vydávajú zvuky ako skutočné rušne. Neoddeliteľnou zložkou výstavy, okrem 35 m dlhej pojazdnej trate, cca 150 modelov vláčikov, budú aj interaktívne prehliadky, ktorých súčasťou je odborný výklad a predvádzanie modelovej trate. Výstavu organizuje Trenčianske múzeum v Trenčíne v spolupráci s Klubom Modrý horizont a bude trvať do 28. februára.

6. Tip na handmade – menší internetový obchod s názvom Limet-ka ponúka tašky, ktoré dýchajú štýlom vintage, ale aj vankúše a bytová dekorácie do detských izbičiek.

Prečítajte si aj minulotýždňový výber noviniek, mnohé sú ešte aktuálne

vankuse
Limet-ka: hniezdo a vankúše

7. Tip na film: Francúzska dráma Striedavá starostlivosť. Snímka ukazuje, že domáce násilie nie je jednoduché, že to nie je niečo čo príde a odíde. Musíte byť stále v strehu. Človek, ktorý vás ohrozuje, vás nechce nechať len tak odísť. A ak s ním máte syna, stáva sa jeho najväčšou zbraňou. Pri boji o opatrovníctvo stojí vaše svedectvo proti jemu. A sudkyňa nemusí rozhodnúť vo váš prospech.

8. Tenista Novak Djokovič zavítal na Slovensko! Mladý slovenský tenista Jozef Kovalík sa v sobotu v Bratislave oženil. Jeho vyvolenou sa stala dlhoročná priateľka Nikola Vajdová a osobne bol pri tom aj Novak Djokovič. Najlepší svetový hráč prišiel do hlavného mesta na pozvanie svojho trénera Mariána Vajdu, otca nevesty. Jeho nečakanú návštevu prezradili fotografie na fanúšikovskom účte na Instagrame. Tridsaťjedenročný Srb prišiel do Bratislavy aj v sprievode manželky Jeleny.

9. Simona Budinská predstavuje najlepšie gastropodniky na Slovensku na svojom portáli Kávičkári.Skúsenosti z PR, e-commerce a šesť rokov v gastre priviedli túto sympatickú mamu dvoch detí k neobyčajnému projektu. Založila portál, ktorý hodnotí kaviarne a gastroprevádzky. Nebolo to jednoduché – Simona odišla z práce a robila PR na voľnej nohe. Okrem toho vydala dve knihy – prvá bola bedeker najlepších podnikov celého Slovenska a druhá určená pre školy ako aj pre majiteľov prevádzok.

10. Tip na outfit od Stylist Alexandra

Koláž Stylist Alexandra
Koláž Stylist Alexandra

Foto na titulke: Trenčiansky hrad, zdroj: www.ttstudio.sk

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu