Redakčný výber akčných žien

0
Redakčný výber akčných žien
Foto: pixabay

Fašiangy sa chýlia ku koncu, popolcovou stredou 6. marca sa začína pôstne obdobie, ktoré vyústi do Veľkej noci. Plesová sezóna oficiálne končí, ale oplatí sa navštíviť aj iné podujatia, ktoré sa nám ponúkajú.

1. Prezidentský kandidát Róbert Mistrík sa vzdal svojej kandidatúry. Svoje odstúpenie zdôvodnil vyššími preferenciami svojej spolukandidátky Zuzany Čaputovej. Ako dopadnú voľby, sa už čoskoro dozvieme, o víťazovi sa rozhodne 16. marca 2019, alebo 30. marca v druhom kole. Víťaz musí mať minimálne nadpolovičnú väčšinu oprávnených voličov zapísaných v zoznamoch voličov (nestačí mať väčšinu zúčastnených voličov), aby sa stal prezidentom hneď v prvom kole. To znamená, že ani 51% v prvom kole mať nestačí, jedine, že by šlo voliť 100% ľudí.

2. Kto sa stal Podnikateľkou Slovenska za rok 2018? Titul prináleží majiteľke značky Čučoriedkovo Barbore Figlušovej z Brezna, ktorá získala najviac hlasov zo všetkých dvanástich finalistiek. Súťažila v kategórii Začínajúca podnikateľka. Galavečer odovzdávania cien prebiehal 19. februára v Slovenskej filharmónii.

3. Benátsky karneval potrvá do 5. marca. Mesto sa rozhodlo vyberať od turistov za vstup do mesta 3 EUR. Turisti, ktorí v Benátkach strávia aspoň jednu noc, budú od tohto poplatku oslobodení. Každoročne priláka slávny benátsky karneval tisíce zvedavcov, čo necháva za sebou stopu. Mesto sa preto rozhodlo, že vyzbierané peniaze poputujú na obnovu mesta, ale využijú sa aj na uhradenie nákladov za upratovanie a likvidáciu odpadu po turistoch.

4. Na Popolcovú stredu symbolicky dostávajú kresťania počas omše na čelo znak popola. Tento symbol sa vzťahuje na blízkovýchodnú tradíciu sypania si popola na hlavu na znamenie pokánia pred Bohom. Poznačenie popolom je sprevádzané slovami: „Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš.“

5. S deťmi sa môžete ísť pozrieť na unikátnu výstavu 36 statických a dynamických modelov dinosaurov v životných veľkostiach. V spolupráci s DINOPARKom vám Central prináša zážitok, ktorý neuvidíte v žiadnom inom centre na Slovensku. Nájdete tam napríklad na kráľovského jaštera Tyranosaura Rexa a jeho 3 mláďatá, Chasmosaura, Triceraptopsa, Stegosaura či gigantického Brachiosaura. Okrem vystavených modelov si o každom dinosaurovi budete môcť niečo zaujímavé prečítať. Výstava potrvá do 4. marca.

Prečítajte si aj minulotýždňový výber noviniek

kabelka
Foto: SabbaDesign

6. Tip na handmade – kabelky od SabbaDesign. Za značkou stojí Zuzana, ktorá navrhuje a šije kabelky a batohy, ktoré sú z etických dôvodov výhradne vyrábané z kvalitnej ekokože. Píše: „Áno, baví ma to. Navrhovať, vyrábať, inšpirovať sa… Do všetkého pridať kúsok seba.“

7. Tip na film: Mária, kráľovná Škótska. Dve výnimočné ženy v spore o jeden trón. Takáto kombinácia nikdy nemôže dopadnúť dobre. Saoirse Ronan v titulnej roli vo filme Mária, kráľovná škótska, ukazuje svoj tŕnistý údel. Mala len šesť dní, keď sa po smrti otca stala škótskou kráľovnou. V šestnástich pridala vďaka svadbe aj titul francúzskej kráľovnej, ale keď o dva roky neskôr ovdovela, srdce ju odtiahlo domov do Škótska. Osemnásťročné dievča muselo od začiatku obhajovať svoj trón pred rebelujúcimi škótskymi klanmi, navyše čelila otvorenému nepriateľstvu rodovo spriaznenej anglickej kráľovnej Alžbety (Margot Robbie), ktorej vládu odmietala uznať.

8. Slovenský šprintér Ján Volko dosiahol na majstrovstvách Európy v škótskom Glasgowe fantastický úspech. Napriek problémom so stehenným svalom získal zlatú medailu. Po dobehnutí do cieľa nastalo veľké napätie, kto zvíťazil, pretože to bolo veľmi tesné, a ani sám Volko netušil, ako dopadol. Netrvalo dlho a najviac zo všetkých sa radoval práve on. K veľkej eufórii si pribalil aj slovenskú zástavu a vychutnával si potlesk zaplnenej haly. Aj Petra Vlhová potešila fanúšikov, keď vyhrala v slalome na Európskom pohári v Jasnej.

9. Viete, aké faktory spôsobujú nočné mory? Sú to buď psychologické problémy, alebo ste v minulosti prežili traumu, či máte určité vlastnosti, napríklad vyššiu citlivosť alebo keď máte umelecké a tvorivé sklony. Za vaše zlé sny môže aj alkohol alebo lieky užívané pred spaním, ale aj ťažké jedlo, ktoré zvyšuje metabolizmus a spôsobuje, že váš mozog bude aktívnejší.

10. Tip na outfit od Stylist Alexandra

Koláž stylistky Alexandry Vrábelovej
Koláž stylistky Alexandry Vrábelovej
Predošlý Na čo sa môžete tešiť v Košiciach?
Pokračovať 10 vecí, na ktoré nezabudnúť pri organizácii eventu
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie