Som tým, kým som, pretože robím to, čo chcem a nie to, čo mi bolo povedané

0
Som tým, kým som, pretože robím to, čo chcem a nie to, čo mi bolo povedané
Zdroj: Luchita Hurtado, Times

Pracuje ako maliarka viac ako 80 rokov, svoju prácu však udržiavala v súkromí, svoje diela len zriedka vystavovala. V roku 2019 sa ocitla na zozname 100 najvplyvnejších ľudí rebríčka TIMES. 

Rozsah práce umelkyne Luchita Huratado je ohromný, vysiela úžasnú energiu

Skromná Luchita sa narodila v roku 1920 v Californii a pracuje ako maliarka takmer 80 rokov. Jej výstava v Serpentine Galleries bude však prvou múzejnou retrospektívou jej práce. V porovnaní s inými umelcami bola spojená so surrealizmom, hnutím Dynaton, či magickým realizmom. Svoju prácu však počas celého života držala v súkromí. Ako 98 ročnej sa jej konečne dostáva pozornosť, ktorú si zaslúži.

Jej vízia ľudského tela ako súčasť sveta, oddeleného od prírody

Luchita reaguje na aktuálnu situáciu vo svete a jej vízia premenená do maľby je dnes aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Zo svojej perspektívy zameriava pozornosť na okraje našich tiel a jazyk, ktorý používame k preklenutiu „priepasti“ medzi nami a ostatnými. Spojením intímnych gest tela s rozsiahlymi výhľadmi na oblohu a Zem umelkyňa mapuje vzájomné prepojenie.

„Som tým, kým som, pretože robím to, čo chcem a nie to, čo mi bolo povedané“

Premýšľa ako ekológ a aktivistka

Luchita prispieva aj k fotografii sériou tieňov o móde tým, že navrhovala vlastné oblečenie desiatky rokov. Ako Luchita povedala: „nikdy som nepovedala životu nie. Mám zodpovednosť za svet a za svoj planétu“.

Čítajte aj: Slávne ženy: Rosa Parks bola zatknutá za to, že neuvoľnila miesto v autobuse belochovi

žiadne príspevky na zobrazenie