Terézia Čerešníková: Keď ženy chcú, dokážu takmer nemožné

0

Kto iný by viac veril v silu žien, ako tá, ktorá je sama ženou a takmer výhradne so ženami pracuje? A pritom roky sleduje nielen na sebe samej, ale aj na svojich kolegyniach, že sa zo začínajúcich podnikateliek stávajú sebavedomé, úspešné líderky. Terézia Čerešníková, senior zlatá direktorka Oriflame, v silu žien verí.

Dámy v už aj vašom veku sú dnes na Slovensku často takmer nezamestnanteľné, čo je vlastne samo o sebe strašné. Vy ste sa ale vybrali na inú cestu, cestu podnikania. Ako sa na tejto ceste dnes – po 20 rokoch cítite?

Je to skutočne už viac ak 20 rokov, keď som sa rozhodovala vydať sa na podnikateľskú dráhu. Vedela som, že ak chcem žiť život podľa svojich predstáv, musia nastať v mojom živote zmeny. Možnosť podnikať som vnímala ako slobodu v rozhodovaní, zlepšenie finančnej otázky v rodine a príležitosť na cestovanie. Dvadsať rokov ubehlo ako voda. Nič som nestratila, ale veľa som získala. Veľké množstvo priateľov, skúseností, odmien, ocenení a zážitkov. V podnikaní sa mi darilo, stihla som dokonca úspešné ukončiť externé magisterské štúdium na Filozofickej fakulte v Nitre. Naučila som sa plánovať si svoj čas a pracovné aktivity. Verila som ľudom, s ktorými som spolupracovala. Ale predovšetkým som verila sama sebe, svojim schopnostiam. Bola som prístupná zmenám a ochotná učiť sa nové veci. Nie vždy to bolo ideálne, je pravda, že boli aj náročnejšie obdobia, ale vždy ma podržala moja skvelá rodia. Teraz, keď sa pozerám spätne na tých 20 rokov, cítim sa skvele, som šťastná a spokojná.

Pôvodne ste pracovali ako matematik-analytik vo výpočtovom stredisku. Čo bolo náplňou vašej práce?

Áno, pracovala som vo výpočtovom stredisku ako analytik. V tom čase to bola moja práca snov. Vytvárali sme programy pre jednotlivé agendy na hromadné spracovanie dát. Boli sme skvelý kolektív a mali sme  korektné vzťahy. Rada na túto etapu života spomínam. Jediné, s čím som sa nemohla vyrovnať, bolo, že keď som sa snažili akokoľvek, vždy to boli iba nadčasy, na plate sa nič nezmenilo. Časy sa menia a  pokrok a minimalizácia veľkých počítačov spôsobila, že výpočtovým strediskám začal hroziť zánik. Bolo to obdobie, kedy som si uvedomila, že moja práca už nie je pre mňa žiadna istota a je potrebné sa poobzerať po niečom novom. Vôbec si neviem predstaviť, ako a kam by sa odvíjal môj život, keby som ostala pracovať v tejto sfére. Ale s odstupom času si uvedomujem, že som urobila veľmi dobre, keď som dala výpoveď. Dostala som od života novú šancu na krajší, kvalitnejší a úspešnejší život.

Prečítajte si aj reportáž z večera Akčných žien v showroome Oriflame.

oriflame direktorka
Foto: Terézia Čerešníková

Prečo ste sa vlastne vydali na podnikateľskú cestu a vybrali si práve cestu kozmetickej poradkyne?

V období, kedy som sa prvýkrát stretla s Oriflame, som veľmi intenzívne rozmýšľala o možnosti začať podnikať. Jediný problém bol, že som nemala peniaze a úver som si nechcela brať, pretože som nechcela zdĺžiť svoju rodinu. Oriflame sa mi páčil vďaka kvalitným prírodným produktom a kladným a humánnym postojom firmy k prírode, zvieratám a ľuďom. Ja som si Oriflame –  tak ako asi veľa iných žien – spájala iba s katalógovým predajom. To, že Oriflame ponúka všetkým svojím kozmetickým poradcom aj obchodnú príležitosť, bolo pre mňa príjemným prekvapením. Bola tu šanca začať podnikať a vypracovať sa vlastným pričinením, bez počiatočného kapitálu. Chcela som sa stať finančne nezávislou ženou, ktorá dokáže slušne zarábať. A tak som sa stala kozmetickou poradkyňou a vydala som sa na cestu podnikateľky.

Vo vašej práci je snáď najdôležitejší priamy marketing. Čo považujete za vašu najväčšiu profesionálnu devízu v oblasti úspešného podnikania?

Áno, je to tak, mojim primárnym cieľom bolo a je až doteraz, osloviť a predstaviť čo najväčšiemu počtu mojich priateľov a známym vynikajúcu možnosť podnikať v Oriflame. Ale vyhľadávanie nových lídrov nestačí. Je potrebné im podať pomocnú ruku, zaškoliť ich do sveta biznisu a naučiť ich samostatne pracovať. Myslím si, že najväčšia devíza v mojom profesionálnom podnikaní je možnosť ovplyvniť výšku svojich príjmov.

Hovoríte, že ste súčasťou tímovej práce, no vo vašej pôvodnej práci ste boli asi skôr jednotlivcom, nie? Čo vám viac vyhovuje?

V mojej predchádzajúcej práci bolo riešenie pracovných úloh skutočne na jednotlivcovi. Za správny výsledok a kvalitu si zodpovedal každý pracovník sám. Nehovorím, že v tom čase nebola spolupráca. Ale vždy to bolo iba na ochote alebo dobrej vôli poradiť či pomôcť kolegovi. Tímová práca patrí do sveta úspešného podnikania. Dobrý manažér dokáže svoj tím motivovať tak, aby v ňom vládla harmónia a spoločné  nasmerovanie pri plnení úloh. Vzájomná spolupráca medzi členmi tímu vedie k rýchlejšiemu napredovaniu a lepším výsledkom.  Z vlastnej skúsenosti viem, že takáto spolupráca napomáha aj kvalitnejším medziľudským vzťahom. Určite mi viac vyhovuje tímová práca spokojných lídrov.

oriflame direktorka
Foto: Terézia Čerešníková

Ak sa nemýlim, ste súčasťou prevažne ženského kolektívu, o ktorom sa niekedy všeobecne hovorí ako o náročnejšom. Ako sa v tomto kolektíve cítite?

V mojej skupine sú takmer samé ženy. Muži sú skôr spotrebitelia, ako úspešní manažéri alebo direktori. Nemám so ženským kolektívom žiadny problém. Možno je to tým, že náš vzťah nie je zamestnanecký. Sú to moji obchodní partneri. Nehrozí medzi nimi protekcia alebo intrigy  – napríklad ohľadom povýšenia. V tímoch vo všeobecnosti platí, kto má výsledky, ten sa pozične i platovo dostane vyššie. Všetci si ho v tíme vážia. Je úplne jedno, či je mladý, starý, muž, žena. Ale aj tak by som rada dodala, že ženy, až na výnimky, sú pracovité  a obetavé. Keď chcú, dokážu takmer nemožné. Je radosť pozorovať, ako sa z nových líderiek stávajú sebavedomé a šikovné manažérky. Ženy milujú kozmetiku a chcú byť zdravé a bohaté. Oriflame je pre nich tá správna voľba.

Súčasťou vašej práce je určite a v neposlednom rade aj veľká miera motivácie. Spomínate si na nejaký prípad, keď sa vám vďaka motivácii podarilo zmeniť osud či budúcnosť niektorej vašej kolegyne?

Vedieť motivovať iných je veľké umenie.  Správna motivácia dokáže zmeniť postoj človeka k zodpovednosti, k plneniu si úloh alebo  k väčším výkonom. Ale je aj pravda, že iba motivácia, aj keď je akákoľvek veľká  – nestačí. Je potrebné si uvedomiť, že úspech si vyžaduje  veľkú mieru trpezlivosti, pracovitosti a silnú vieru vo svoje schopnosti. Poznám veľa šťastných a úspešných príbehov, možno jeden – zaujímavý pre čitateľky – mladá mamička na materskej dovolenke  sa rozhodla, že vstúpi do Oriflame a bude sa snažiť zarobiť si na plienky pre dcérku, čím by vylepšila slabý rodinný rozpočet. Do práce sa po materskej dovolenke už nevrátila. Dnes je z nej úspešná podnikateľka, cestuje za odmeny po svete a vďaka Oriflame sa vozí na krásnom novom aute. Niekedy aj plienky môžu byť dobrá motivácia.

Súčasťou vašej práce je tiež množstvo školení, kurzov, jednoducho pomerne veľa edukácie. Ktoré témy vás osobne najviac bavia a prečo?

Vzdelávanie je potrebné v každej práci. Pravidelné školenia prinášajú v mojom podnikaní svoje ovocie v podobe spokojných spotrebiteľov. Ak by som si mala vybrať, tak mojimi obľúbenými témami sú „pleťová kozmetika a poradenstvo“, ale aj „zdravie a zdravý životný štýl“. Pleťová kozmetika asi preto, že výsledky správneho výberu a používania produktov sú na pleti viditeľné takmer okamžite, a téma zdravia je zase moja srdcovka, veď zdravie je pre každého z nás najväčšia hodnota..

Ako rada oddychujete?

Oddych je pre mňa dobrá kniha, prechádzka v prírode s manželom, plávanie, joga, sauna, ale aj rodinná dovolenka pri mori či spoločné rodinné lyžovačky.

Ktorý zatiaľ splnený sen je pre vás tým najvzácnejším?

Ťažko sa mi vyberá ten jeden naj. Bolo toho dosť  –  vzdelanie pre deti, rodinný dom, pekné autá, zahraničné konferencie v luxusných destináciách. Ale možno ten najvzácnejší sen, ktorý sa mi splnil, je, že som sa stala finančne nezávislá žena, čím som pomohla nielen sebe a mojej rodine, ale aj ľudom, ktorí sa rozhodli stať sa mojimi obchodnými partnermi.

Ak by ste mali dať tri rady ženám, ktoré by ich tiež viedli k plneniu vlastných snov, aké rady by to boli?

Ťažko radiť, ale skúsim:

–          Majte veľké sny, ktoré zmeňte na konkrétne plány.

–          Pripravte sa na zmeny a vzdelávajte sa.

–          Nevzdávajte sa pri prvej prekážke  – všetko sa dá naučiť, treba vydržať a získať potrebné vedomosti a zručnosti.

Považujete sa za šťastnú ženu?

Áno, som veľmi šťastná a spokojná. Najväčším šťastím pre mňa je moja rodina.

žiadne príspevky na zobrazenie