Umývanie rúk je základ. Ako si ich však vysušiť čo najefektívnejšie?

0
Umývanie rúk je základ. Ako si ich však vysušiť čo najefektívnejšie?
Foto: Jasmin_Sessler / pixabay.com

V týchto časoch by sme mali viac dbať o hygienu rúk, to vie už hádam každý. Hoci čísla nakazených sú čoraz nižšie, nesmieme zabúdať na prevenciu a pred koronavírusom sa naďalej chrániť. S otvorenými terasami a reštauráciami sa totiž stupňuje aj využívanie verejných sociálnych zariadení. Ruky si umyjeme, ako si ich však efektívne vysušiť? Aj takáto banalita totiž rozhoduje o tom, koľko baktérií sa rozšíri do okolia.

Zvyčajne sa vo verejných zariadeniach stretnete s niekoľkými variantmi: buď sú to elektrické sušiče rúk, alebo rolovacie či jednorazové papierové utierky. Sušiče sú od svojho patentovania v roku 1922 neustále analyzované vedcami, najmä kvôli ich menšiemu vplyvu na životné prostredie. V čase korony naberá problematika „utierky vs. horúci vzduch“ na intenzite. A to nie len zo zdravotného, ale aj ekologického hľadiska.

Bezdotykové sušiče s eko-prínosom

Je samozrejmé, že elektrické sušiče za sebou nechávajú nižšiu stopu na životnom prostredí – sú predsa znovu použiteľné viacerými ľuďmi. Jediné čo potrebujú k prevádzke, je elektrická energia. Určite ste sa už stretli s klasickými sušičmi s horúcim vzduchom, alebo aj s takzvanými tryskovými „airbladmi“, ktoré po vložení rúk odstránia vodu s neuveriteľnou rýchlosťou až 700 kilometrov za hodinu. Ruky sú príjemne suché, a to za veľmi krátky čas. Preto logicky bývajú aj voľbou každého z nás, keď si potrebujeme na verejnosti umyť ruky. Vďaka tejto technike dokážeme redukovať spotrebu papierových obrúskov, ktorá má až dvojnásobne väčší dopad na životné prostredie ako používanie sušiča.

Umývať si netreba len ruky, ale vyčistiť treba aj telefón – prečítajte si, ako na to

Spoločnosť Dyson, ktorá vyrába spomínaný Airblade, tvrdí, že prístroje spotrebúvajú až o 80 % menej energie než konvenčné horúce sušiče. Ruky pritom vysuší len za 12 sekúnd. Vyzerá to tak, že nielen zvyšuje hygienu a verejné zdravie, ale navyše aj šetrí naše peniaze a prostredie.

www.bionatural.sk

Papierový priemysel reaguje na pokrok

Airblady v tomto smere zaznamenali veľký úspech. Avšak veľký výrobca papierových uterákov, Kimberley-Clark, na to odpovedal zverejnením štúdie, podľa ktorej vzduchové sušiče zvyšujú počet baktérií na rukách až o 42 %. Navyše dokážu rozptýliť baktérie v okolí do dvoch metrov. Čo sa týka starších horúcich sušičov, tie dokonca zvyšujú prítomnosť baktérií na rukách o 254 %. Nie je žiadnym prekvapením, že záver štúdie znel takto: „papierové utierky sú najhygienickejšou metódou, pretože redukujú baktérie o viac ako 77 %“.

Na prvý pohľad to vyzeralo, že názory v štúdii boli ovplyvnené, avšak jej relevanciu potvrdzuje prítomnosť odborníkov. Štúdia podporená organizáciou European Tissue Paper Association tak preukázala, že spomínané sušiče rozširujú 1 300-krát viac baktérií ako papierové obrúsky. „Naše zistenia jasne indikujú, že jednorazové papierové utierky šíria najnižšie množstvo vírusov spomedzi všetkých metód sušenia rúk, ktoré sme testovali,“ vyjadril sa Patrick Kimmit, autor štúdie. Jednorazové utierky sú tak, zdá sa, najbezpečnejšou cestou usušenia rúk na verejnosti.

Šírenie koronavírusu tak vrhlo pochybnosť na ekologickejšie alternatívy. Spoločnosť Dyson sa samozrejme ohradila a tvrdí, že jej sušiče Airblade sú preukázateľne hygienické a neexistuje žiaden vedecký základ, že naozaj šíria patogény v tak veľkej miere. Spoločnosť mala obavy, že takéto negatívne výsledky môžu viesť k väčšiemu strachu ľudí z nákazy, čo môže mať za následok, že si na spoločných zariadeniach nebudú sušiť ruky vôbec.

Prečítajte si aj: Podniky vítajú uvoľňovanie opatrení, psychológ radí: udržujme si zdravý nadhľad

Ďalšia štúdia potvrdzujúca nepríjemnú pravdu

K téme prispela štúdia Juliany Hunt a Johna Gammona, ktorí čerpali z príkladov praxe z nemocníc aj z výskumov z celého sveta. Tí zhodnotili, že „jednorazové papierové utierky poskytujú najhygienickejší spôsob sušenia rúk. Teplý vzduch a vzduchové sušiče sa naozaj neodporúčajú. Tieto typy prístrojov môžu zvýšiť rozšírenie častíc a mikroorganizmov do vzduchu, čím kontaminujú prostredie.“

Foto: treehugger.com

Existujú však aj ľudia, ktorí nemajú trpezlivosť ani pre jednu zo spomínaných techník – jednoducho si ruky utrú do nohavíc. Navyše, aj keď používame horúce sušiče, nikdy nám nevysušia ruky úplne dokonale. V oboch prípadoch tak opúšťame toaletu s vlhkými rukami, čo je pre množenie baktérií dokonalý raj. V prípade, že si ruky utriete do nohavíc, ako bonus k tomu si so sebou po celý deň nosíte aj zásobáreň baktérií.

Aj keď sú teda moderné tryskové sušiče rýchle, priateľské k životnému prostrediu a znižujú náklady, momentálne sú odsunuté na vedľajšiu koľaj. Niektorí vedci sa dokonca vyslovujú, že by sme ich nemali používať vôbec.

Čo z toho teda vyplýva pre nás? Skutočne je pre naše zdravie lepšie, ak v tejto dobe použijeme jednorazové utierky – hoci to ani zďaleka nie je ekologická alternatíva. Najmä v čase koronavírusu poskytujú viacero výhod: úplne vysušenie rúk, nízke šírenie baktérií a jednorazové použitie pre každého jednotlivca. Týka sa to, samozrejme, pobytu na verejnosti, doma by ste mali mať pre každého člena rodiny vyčlenený jeden uterák. Naďalej si teda dôkladne umývajme ruky, poriadne ich osušme – a nepoužívajme nohavice ako prenosný uterák. :)

žiadne príspevky na zobrazenie