Vedci objavili baktériu, ktorá sa živí toxickými plastmi

0
Vedci objavili baktériu, ktorá sa živí toxickými plastmi

Baktéria, ktorá doslova hoduje na toxických plastoch? Evolúcia dokazuje, že to je možné. Novoobjavená baktéria dokáže rozložiť polyuretán, ktorý sa málokedy recykluje, no zato sa hojne celosvetovo využíva.

Nezvyčajná baktéria sa našla v sieti skládok, kde sa odvážal hlavne plastový odpad. Ide vôbec o prvú baktériu, ktorá dokáže rozložiť polyuretán. Milióny ton plastov sa každoročne vyrobia, aby sa zakomponovali do športovej obuvi, plienok, kuchynských špongií, či do penovej izolácie. Väčšina spomenutých výrobkov však končí v skládkach, a to preto, že sú príliš náročné na recykláciu.

Chcete pomôcť planéte? Skúste vyradiť plasty zo svojho života

Keď sa polyuretán rozkladá, môže vypúšťať toxické a karcinogénne chemikálie. Tie by dokázali zabiť väčšinu žijúcich mikroorganizmov. Avšak baktéria, ktorú nedávno vedci objavili, tieto procesy dokáže prežiť. Vedcom sa zatiaľ podarilo identifikovať tento organizmus a pozorovať jeho charakteristiky. No čaká ich ešte veľa práce, kým s pomocou tejto baktérie budeme môcť rozložiť veľké množstvo plastových odpadov.

plast, baktéria
Foto: pexels.com/ Tom Fisk

„Tieto zistenia sú dôležitým krokom k schopnosti znova využívať ťažko recyklovateľné polyuretánové produkty,“ povedal člen výskumného tímu Hermann Heipieper z nemeckého centra pre environmentálny výskum. Podľa jeho názoru môže trvať až 10 rokov, kým baktéria bude použiteľná vo veľkom množstve. Dovtedy by sme mali zredukovať plastový odpad, čím sa zníži jeho prítomnosť v životnom prostredí.

Prítomnosť plastu v prostredí je stále vyššia

Od 50. rokov bolo vyprodukovaných viac ako 8 miliárd ton plastov. Tie buď znečisťujú svetové oceány a prírodu, alebo skončili v skládkach odpadu. Ešte v 90. rokoch bolo veľmi nízke povedomie o recyklácii či triedení odpadu. Takisto sa plastom nepripisovali negatívne vplyvy, o ktorých dnes už vieme. Vedci toto dlhoročné zamorenie plastom nazývajú aj „permanentnou kontamináciou prirodzeného prostredia“.

plasty, baktéria
Foto: pexels.com/Lucien Wanda

Čo sa týka novoobjaveného organizmu, výskumníci identifikovali nový kmeň Pseudomonas bacteria. Ide o rodinu baktérií, ktorá je známa svojou schopnosťou zvládnuť veľmi náročné podmienky – napríklad vysoké teploty či kyslé prostredie. Pracovníci v nemeckých laboratóriách tieto organizmy kŕmili chemickými komponentmi, typickými pre polyuretán.

Čítajte tiež: Vďaka koronavírusu sa znižuje znečistenie ovzdušia

Predpokladá sa, že baktériu bude možné využiť aj v priemyselnom prostredí. Výskumný tím však čaká ďalší náročný krok. Potrebujú identifikovať gény organizmu, ktoré stoja za enzýmami rozkladajúcimi polyuretán. „Keď máte v prostredí obrovské množstvo plastov, znamená to, že sa v ňom nachádza veľa uhlíka. Neskôr sa evolúciou vyvinie organizmus, ktorý ho využije ako potravu. Baktérie sa v tomto prostredí nachádzajú vo vysokých číslach a ich evolúcia je veľmi rýchla,“ tvrdí výskumním Heipieper.

Práca mikrobiológov však v žiadnom prípade neposkytuje kompletné riešenie problému s plastmi. Dôležitým posolstvom ich výskumu je hlavne obmedzenie plastov, ktoré sú dlhé roky ponechané v našom prostredí.

https://www.instagram.com/p/B-URdDpInsL/

Podobných baktérií existuje viac

V minulých rokoch sa napríklad zistilo, že larvám vijačky úľovej (známym ako rybia návanda) veľmi chutia plastové tašky.

Taktiež v roku 2018 vedci omylom vytvorili zmutovaný enzým, ktorý dokázal rozložiť plastové fľaše. Tie sa vyrábajú z plastu PET (t. j. polyetyléntereftalátu). Vďaka tomuto enzýmu by baktérie mohli kompletne recyklovať všetky plastové fľaše.

Člen výskumného tímu tohto zmutovaného enzýmu, profesor John McGeehan z britskej University of Portsmouth, vyzdvihuje objav svojich nemeckých kolegov: „Rozklad istých polyuretánov môže spôsobiť vypúšťanie toxických látok, s ktorými treba narábať opatrne. Táto výskumná skupina objavila kmeň, ktorý by sa s týmito chemikáliami mohol vysporiadať.“ McGeehan tiež tvrdí, že príroda dokáže vytvoriť hodnotné „biokatalyzátory“. Ostáva nám len pochopiť a využiť tieto procesy. Aj vďaka nim sa nám podarí vytvoriť inovatívne recyklačné riešenia.

žiadne príspevky na zobrazenie