Vedeli ste, že písanie vám môže pomôcť zmierniť bolesť alebo vyliečiť traumu?

0
Vedeli ste, že písanie vám môže pomôcť zmierniť bolesť alebo vyliečiť traumu?
pixabay.com

Stres, trauma a neočakávaná zmena v živote – napríklad diagnóza rakoviny, dopravná nehoda, odchod partnera alebo prepúšťanie – môžu ľudí emocionálne a duševne raniť. Písanie o myšlienkach a pocitoch, ktoré vychádzajú z traumatickej alebo stresujúcej životnej skúsenosti môže ľuďom pomôcť vyrovnať sa s emočným spádom takýchto udalostí.

Technika sa nazýva expresívne písanie.

Nie je to však liek na všetko a nebude fungovať pre každého. Expresívne písanie je efektívnejšie pre ľudí, ktorí sa nezaoberajú pretrvávajúcimi alebo závažnými problémami duševného zdravia, ako je veľká depresia alebo posttraumatická stresová porucha.

Testovanie teórie

James W. Pennebaker, v súčasnosti predseda psychologického oddelenia na Texaskej univerzite v Austine, vykonal veľkú časť výskumu zameraného na zdravotné výhody expresívneho písania.

V jednom skorom štúdiu Dr. Pennebaker požiadal 46 zdravých vysokoškolákov, aby počas 15 minút písali o osobne traumatických udalostiach alebo o triviálnych témach. Písať mali štyri po sebe nasledujúce dni. Šesť mesiacov po experimente, študenti, ktorí písali o traumatických udalostiach, navštevovali zdravotné stredisko kampusu menej často. A menej často používali lieky proti bolesti, ako tí, ktorí písali o bezvýznamných veciach.

Ako začať písať k nám a pridať svoj prvý článok?

Najprv rozrušenie, potom relaxácia

Väčšina štúdií hodnotila vplyv expresívneho písania na ľudí so zdravotnými ťažkosťami, ako sú spánková apnoe, astma, bolesti hlavy pri migréne, reumatoidná artritída, HIV a rakovina. Výsledky merania krvného tlaku a tepu naznačujú, že expresívne písanie môže ľudí na začiatku rozrušiť, ale nakoniec im pomôže relaxovať.

Nedávno vedci zisťovali, či časté písanie pomáha znižovať stres a úzkosť. Jedna štúdia zistila, že táto technika u homosexuálov znížila stres súvisiaci so stigmou. Ďalší zistil, že písanie pomáha znížiť stres aj chronicky unaveným opatrovateľom seniorov.

Štúdia vedcov z Chicagskej univerzity zistila, že úzkostliví účastníci testu, ktorí písali o svojich myšlienkach a pocitoch predtým, ako robili dôležitú skúšku, pred ktorou by mali inokedy stres, získali lepšie známky ako tí, ktorí tak neurobili.

Ako písať?

Štandardný formát písania zahŕňa písanie na konkrétne obdobie (napríklad počas mesiaca), a to každý deň, o obzvlášť stresujúcom alebo traumatickom zážitku.

Účastníci zvyčajne píšu nonstop, zatiaľ, čo skúmajú svoje najvnútornejšie myšlienky a pocity bez akýchkoľvek zábran (a materiál, ktorý vznikne písaním, zostáva z tohto dôvodu dôverný). Cvičenie môžu tiež použiť na pochopenie toho, ako traumatická udalosť môže oživiť spomienky na iné stresujúce udalosti.

pixabay.com

Prečo môže písanie pomôcť?

Keď Dr. Pennebaker a ďalší vedci prvýkrát začali študovať expresívne písanie, prevládala teória, že to môže pomôcť ľuďom prekonať emocionálnu inhibíciu. Podľa tejto teórie by sa ľudia, ktorí potlačili traumatickú pamäť, mohli naučiť posunúť sa mimo zážitok, keď vyjadria svoje emócie. Nie je to však také jednoduché. Výhody expresívneho písania môžu byť základom viacerých mechanizmov.

Zdá sa, že dôležitý je akt premýšľania o zážitku, ako aj vyjadrenie emócií. Týmto spôsobom písanie pomáha ľuďom organizovať myšlienky a dáva zmysel traumatickým zážitkom, alebo ich nejakým spôsobom vysvetľuje.

Ako začať písať? Do písanie sa treba pustiť hneď a neodkladať to

Alebo im proces písania môže umožniť naučiť sa lepšie regulovať svoje emócie. Je tiež možné, že písanie podporuje intelektuálny proces – akt budovania príbehu o traumatickej udalosti – ktorý pomáha niekomu oslobodiť sa od nekonečného mentálneho cyklenia.

Keď sa ľudia otvoria sami sebe o traumatickej udalosti, s väčšou pravdepodobnosťou o tom budú potom hovoriť aj s ostatnými. To naznačuje, že písanie nepriamo vedie k otváraniu svojho súkromia a hľadaniu sociálnej podpory, ktorá môže pomôcť uzdraveniu.

pisanie
pixabay.com

Na načasovaní taktiež záleží

Niekoľko štúdií zistilo, že ľudia, ktorí píšu o traumatickej udalosti bezprostredne po jej vzniku, sa môžu po expresívnom písaní skutočne cítiť horšie, pravdepodobne preto, že ešte nie sú pripravení čeliť myšlienkam na nedávno prežitú udalosť. Doktor Pennebaker radí klinickým lekárom a pacientom, aby počkali aspoň jeden alebo dva mesiace po traumatickej udalosti a potom vyskúšali túto techniku.

Aj pri týchto obmedzeniach je však expresívne písanie veľmi ľahkou a lacnou technikou ako odbúrať stres – podobne ako pri dobrej chôdzi – a určite sa oplatí vyskúšať.

Ak chcete písať k nám, neváhajte a napíšte na: redakcia@akcnezeny.sk

Zdroj: www.health.harvard.edu, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie